Truke për të zbardhur fugat e pllakave

zbardhin kyçet

Pastrimi i kuzhinës ose banjove pa zbardhur fugat e pllakave është pothuajse si të punosh shumë pa asnjë shpërblim më pas. Sepse realiteti është se në shikim të parë, nëse fugat nuk janë të bardha duket se pllakat janë të pista. Për ta zgjidhur atë, nuk keni nevojë të bëni punë të mëdha, ose të konsideroni ndryshimin e pllakave për kënaqësinë për të parë gjithçka të re dhe me shkëlqim.

Thjesht duhet të përdorni produktet e duhura dhe të ndiqni disa këshilla si ato më poshtë. Dhe me pak përpjekje ju mund t'i lini ato nyje krejtësisht të bardha. Kjo, ndonëse e dimë që nuk është thelbësore, siguron pak qetësi në atë mjedis po aq të rëndësishëm sa vetë shtëpia.

Si të zbardhni nyjet e pllakave

Në treg ka shumë produkte specifike për këtë qëllim dhe nëse keni nevojë të zbardhni fuga shumë të zeza, me myk apo një hapësirë ​​që nuk i është kushtuar shumë vëmendje, është mirë të përdorni një prej tyre. Tani, nëse papastërtia në fugat e pllakave është normale nga përdorimi, për shkak të lagështirës në banjë, për shkak të yndyrës që grumbullohet në kuzhinë etj. më e mira është amoniaku dhe uji.

Para se të filloni duhet të mbroni veten sepse amoniaku është shumë i fortë. Vishni një maskë që të mos thithni tymrat. dhe vendosni disa doreza gome në mënyrë që të mos dëmtoni thonjtë dhe duart tuaja. Për përzierjen do t'ju duhet një legen me ujë të nxehtë dhe një spërkatje amoniak. Nëse po pyesni se si të llogaritni matjet, do të ishte pak a shumë një nga amoniaku për çdo 10 ujë.

Përdorni një furçë të gjatë me qime gjysmë të forta për të hequr sa më shumë papastërti. Me këtë mjet mund të pastroni fugat e pllakave në të njëjtën kohë me vetë sipërfaqen. Funksionon mirë në zonat më të pista ose ku ka myk për të hequr sporet dhe bakteret e dëmshme. Më pas kaloni një leckë të lagur me ujë të nxehtë për të hequr papastërtitë. Nëse dëshironi të hiqni pikat e ujit, mund t'i fshini me një leckë të pastër dhe të thatë dhe ato do të jenë me shkëlqim dhe të pastër.

Truket e tjera

Amoniaku është i pagabueshëm, por nuk është i vetmi produkt që mund të përdorni për të pastruar fugat e pllakave. Në shtëpi mund të gjeni zgjidhje të tjera si më poshtë.

  • me zbardhues: Dezinfektuesi më i mirë, edhe pse disi i rrezikshëm për shëndetin. Me zbardhues mund të zbardhni fugat e pllakave dhe t'i dezinfektoni plotësisht. Për të hyrë mirë në ato qoshe të vështira, mund të përdorni një spërkatës në të cilin do t'ju duhet përzieni ujin (gjithmonë të ftohtë) me një pjesë zbardhues.
  • Pastë dhëmbësh: Pasta tradicionale e dhëmbëve është gjithashtu një pastrues i fuqishëm për fugat e pllakave. Po, përdorni një që është krijuar për të zbardhur dhëmbët, pasi përmbajnë bikarbonat, i cili është produkti që do të zbardhë nyjet. Në këtë rast ju rekomandojmë të përdorni një furçë dhëmbësh të vjetër me të cilën mund të fërkoni mirë zonat që dëshironi të zbardhni. Diçka më e mundimshme, por po aq efektive.
  • Uthull e bardhë dhe sodë buke: Pastruesi dhe dezinfektuesi më i mirë që mund të përdorni për çdo cep të shtëpisë tuaj. Nuk lodhemi duke e thënë dhe është kaq pastrim me uthull Së bashku me bikarbonatin, ato formojnë pajisjet më të mira të dezinfektimit në treg. E lirë, e lehtë për t'u gjetur, ekologjike dhe më e rëndësishmja, super praktike. Përgatitni një enë me difuzer me ujë të nxehtë, uthull të bardhë dhe sodë buke. Spërkatni nyjet dhe pastroni me një furçë dhëmbësh të vjetër. Ky ilaç është veçanërisht i dobishëm për nyjet që janë shumë të nxira dhe kanë gjurmë myku.

Me ndonjë nga këto truke mund të zbardhni fugat e pllakave dhe t'i lini ato krejtësisht të pastra dhe të dezinfektuara. Për të shmangur akumulimin e tepërt të papastërtive dhe për të shpenzuar shumë kohë për pastrim, është e preferueshme që të bëhet një rishikim herë pas hereKjo do të parandalojë grumbullimin e tij. Edhe pse i pastroni rregullisht pllakat, në fuga përdoren materiale poroze në të cilat është e lehtë që myku të përhapet për shkak të lagështisë. Me pak kujdes, mund t'i mbani ato të pastra dhe të përsosura për një kohë të gjatë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)