6 përdorime të uthullës së bardhë për pastrimin e shtëpisë

Përdorimet e uthullës së bardhë

Uthulla e bardhë është një produkt i fuqishëm ekologjik që mund të përdoret për pastrimin e shtëpisë praktikisht në tërësinë e saj. Çdo kënd, vend i vështirë, yndyrat, gëlqere, lagështia, mund të pastrohen me uthull të bardhë, madje është një aromatik i fuqishëm natyral i ajrit. Ky produkt është i lehtë për tu gjetur, i lirë dhe miqësor me mjedisin.

Pra, pasi të zbuloni të gjitha mundësitë e këtij produkti, me siguri do të ddo të ndaloni të blini lloje të ndryshme pastruesish specifikë për çdo cep të shtëpisë tuaj. Me një produkt të vetëm ju mund të pastroni dhe dezinfektoni të gjithë shtëpinë tuaj, në mënyrë që të kurseni shumë para dhe hapësirë. Duke mos harruar që produktet e pastrimit përmbajnë kimikate që janë të rrezikshme për fëmijët, kafshët shtëpiake dhe mjedisin.

Dëshironi të dini cilat janë përdorimet e uthullës së bardhë?

Ekzistojnë lloje të ndryshme të uthullës, megjithëse vetëm një është e vlefshme për pastrim. Isshtë uthulla e bardhë specifike për pastrim, kështu që detajohet në enë, pavarësisht nga kompania prodhuese. Ky lloj uthulle ka një shkallë më të lartë të aciditetit, pra nuk është i përshtatshëm për konsum, por është perfekt për pastrim. Tani, le të shohim cilat janë përdorimet e uthullës së bardhë në pastrimin e shtëpisë.

Për shumë qëllime antibakteriale

Pastrues shtëpiak

Uthulla e bardhë është një dezinfektues natyral spektakolar, i aftë të eleminojë mykun që përhapet në shumë cepa të shtëpisë, bakteret dhe të gjitha llojet e organizmave që shkaktojnë erë të keqe në shtëpi. Ju mund ta përdorni atë për të pastroni çdo sipërfaqe, të gjitha llojet e dyshemeve, tualetet e banjës, pllakave, pajisjeve ose qelqit, ndër shumë përdorime të tjera.

Për sipërfaqet e zakonshme, mundeni krijoni një shumë qëllimesh me këtë recetë të thjeshtë.

  • Në një përzierje spërkatës: një filxhan uthull të bardhë, lëngun e një limoni dhe mbuloni pjesën tjetër të enës me ujë. Shkundni mirë para përdorimit, mund ta përdorni këtë shumë qëllime për banjo, mobilje ose tryezë kuzhine. Nëse shtoni një kapak detergjent në përzierje, do të keni një pastrues ideal.

Për të hequr qafe gëlqere

Njollat ​​e bezdisshme të gëlqeres së bardhë në sipërfaqet ku ka ujë, siç është rubineti ose ekrani i dushit, do ta çmendin këdo. Ju vetëm duhet spërkatni uthullën e bardhë pastruese në sipërfaqen që do të trajtohetNë varësi të sasisë së gëlqeres së ngulitur, do të duhet të përdorni më shumë ose më pak. Lëreni uthullën të veprojë për disa minuta dhe hiqeni me ujë të nxehtë.

Pastrues tubash

Kullonat janë një shtëpi e përsosur për bakteret, të cilat shumohen lirshëm, duke lënë erë të keqe nëpër dhoma. Provoni këtë hile, përveç shkëputjes së kulluesve ju do të shpëtoni nga aroma e keqe. Hidhni një filxhan sodë buke në kullues, më pas shtoni një filxhan uthull të bardhë, lëreni të veprojë për 20 minuta dhe përfundojeni duke derdhur 2 litra ujë të nxehtë.

Pastrues pajisjesh

Nuk ka pastrues të yndyrave më të fuqishëm se uthulla e bardhë. Për mikrovalën ose furrën, futni një filxhan me uthull të bardhë me një pjesë të sodës së bukës, ngroheni mirë dhe lëreni të veprojë brenda pajisjes për 20 minuta. Yndyra del me lehtësi të mahnitshme. Mos e humbni këtë hap pas hapi për të pastruar lavatriçen plotësisht me këtë pastrues natyral të mahnitshëm.

Zbutës pëlhurash dhe antibakterial

Dezinfektoni veshjet me uthull të bardhë

Nëse keni këmisha të njollave në djersë, pëlhura që nuk pastrohen shumë ose rrobat tuaja dalin nga makina larëse me erë, provoni këtë truk. Shtoni një çerek filxhan uthull të bardhë në sirtarin e rondele, në boshllëkun që korrespondon me zbutësin. Mundohuni të varni rrobat tuaja në diell pasi është gjithashtu një antibakterial natyral dhe kur i thani rrobat, aroma e uthullës zhduket plotësisht.

Dezinfektues frutash dhe perimesh

Para se të konsumoni ndonjë frutë ose perime, duhet të kaloni ca kohë për ta pastruar atë paraprakisht. Kjo është thelbësore për të eleminuar pesticidet dhe bakteret që fshihen në këto ushqime. Mbushni një tas me ujë, shtoni një lugë gjelle uthull të bardhë dhe një tjetër bikarbonat. Futni ushqimin dhe lajeni atë në këtë tretësirë ​​përpara se ta ruani, kështu që do të jetë gati për konsum.

A i dini të gjitha këto përdorime të uthullës së bardhë pastruese? Nëse dini ndonjë hile tjetër, ndani ato në mënyrë që të gjithë të mundemi sanitoni shtëpinë tonë në një mënyrë më ekologjike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.