Truket për të kursyer në shtëpi dhe për të kapërcyer shpatin e janarit

Truket për të kursyer

Shpati i famshëm i janarit duket më e pjerrët dhe më e vështirë për t'u kapërcyer. Të gjitha shpenzimeve shtesë për muajin dhjetor i shtohen edhe rritjet e çmimeve në shërbimet bazë. Një rritje e shpenzimeve që kushton shumë për t'u përballur dhe që nëse nuk merren parasysh, mund të rrëzojë plotësisht ekonominë vendase në muajt në vijim.

Prandaj, këto truke për të kursyer në shtëpi do t'ju ndihmojnë të organizoni më mirë shpenzimet dhe me çfarë mund të kapërceni koston e janarit, qoftë edhe me disa kursime. Me truke të vogla dhe ndryshime zakonesh që gjithashtu ato do t'ju lejojnë të shpërndani më mirë shpenzimet gjatë gjithë vitit. Kështu që do të shmangni mbërritjen në fillim të vitit duke vuajtur shpenzimet shtesë të muajit dhjetor.

Truket për të kursyer

Kurseni në janar

Kursimi është i domosdoshëm, madje i domosdoshëm, sepse sado mirë të jeni në aspektin ekonomik dhe profesional, një ngjarje e paparashikuar mund të ndodhë në çdo moment. Të kesh ruajtur një dyshek të vogël është paqe mendore, është qetësi shpirtërore dhe është siguri. Pavarësisht se sa pak mendoni se mund të kurseni, sepse listat e pagave janë zakonisht shumë të shkurtra për sa kohë janë muajt. Në zakonet e konsumatorit është vendi ku mund të kurseni shuma të vogla (ose të mëdha) parash që në fund do të bëhen diçka e rëndësishme.

Rishikoni shpenzimet tuaja

Shumë herë paratë ikin në shpenzime të panevojshme që nuk i marrim parasysh. Për të shmangur këtë, është shumë e rëndësishme të dihet qartë cilat janë shpenzimet e nevojshme dhe cilat jo, sepse kështu mund të shmangim humbjen e parave çdo muaj. Shkruani shpenzimet fikse, ato që janë për shërbimet dhe pagesat që nuk ndryshojnë çdo muaj. Merrni llogarinë dhe shkruani shumën, ato para janë një shpenzim i zakonshëm që duhet të mbulohet çdo muaj.

Tani llogarisni afërsisht sa janë shpenzimet në karrocën e blerjes, nëse paguani me kartë, përfitoni për të pasur një shifër më të saktë. Përfitoni nga fakti që po shikoni në llogarinë bankare për të parë të gjitha shpenzimet që janë bërë dhe që kanë qenë të panevojshme. Me siguri ju befason shuma e parave që keni shpenzuar për gjëra që nuk ju nevojitenVetëm për të mos pasur një parashikim të mirë.

Planifikoni vaktet për javën

Euro të tjera të mira hyjnë në shportën e blerjeve çdo muaj, veçanërisht kur çfarë të blini nuk është planifikuar mirë. Diçka logjike pasi nëse jo ju planifikoni vaktet të javës, është e vështirë të bësh një blerje efikase. Nuk bëhet fjalë për kursim në ushqim, apo ulje të cilësisë së vakteve familjare. Eshte per organizoni menunë, kontrolloni qilarët dhe bëni një listë e blerjes së drejtë dhe të nevojshme. Në këtë mënyrë shmangni edhe blerjet e vogla gjatë javës ku shumë euro shkojnë për gjëra që nuk janë të nevojshme.

Kurseni në konsumin e energjisë

Energjia është me një çmim të tepruar, çdo ditë ndryshon dhe çdo ditë rritet. Prandaj, është shumë e rëndësishme të njihni orët e shpenzimit më të madh të energjisë në mënyrë që të të mund të kurseni në faturën e energjisë elektrike. Është shumë e thjeshtë sepse çdo ditë që publikohet në BOE, ju duhet vetëm të konsultoheni me faqen e internetit të Eléctrica e kuqe e España. Ulni konsumin shtesë të energjisë në momentet e pikut dhe mund të ulni faturën tuaj të energjisë elektrike.

Kujdes nga shitjet

Shitjet dimërore

Pas pushimeve vijnë shitjet dimërore dhe duket se janë të detyrueshme dhe të gjithë duhet të shpenzojnë shpenzimet mesatare për të respektuar statistikat zyrtare. Diçka që shton padyshim shpenzime të panevojshme që komplikojnë më tej pjerrësinë e janarit. Blini vetëm gjërat që ju nevojiten. Shitjet janë shumë të mira për të kursyer në gjërat thelbësore. Nëse nuk ka, shmangni tundimin dhe mund ta kaloni muajin e parë të vitit me para në bankë.

Paraja është një mall i domosdoshëm dhe i pakët për shumicën dërrmuese të njerëzve. Prandaj, është thelbësore të mësoni se si ta trajtoni atë në mënyrë korrekte në mënyrë që të përmbushë funksionin e tij pa u bërë problem. Me këto truke mundeni mësoni të shpenzoni më pak dhe rrisni kursimet tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.