Shtesat e proteinave: përfitimet dhe disavantazhet

Shtesat e proteinave

Shtesat e proteinave janë bërë shumë të popullarizuara në vitet e fundit. Edhe pse më parë ishte diçka që lidhej ekskluzivisht me sportin, gjithnjë e më shumë njerëz po e përfshijnë atë në dietën e tyre të përditshme. Kjo pasi që kur kombinohen me një dietë shumë të kontrolluar dhe aktivitet të përshtatshëm fizik, ndryshimet në trup janë të dukshme shumë më shpejt.

Sidoqoftë, pavarësisht se është disi popullor dhe mund të blihet lehtësisht në institucione të ndryshme, bëhet fjalë një produkt që nuk është pa disavantazhet e tij. Prandaj, para se të përfshini shtesat e proteinave në ndonjë nga versionet e saj në dietën tuaj, duhet të dini se cilat janë rreziqet shëndetësore. Por meqenëse nuk janë të gjitha gjëra negative, ne gjithashtu ju tregojmë përfitimet e proteinave.

Cilat janë suplementet e proteinave

Në ditët e sotme, suplementet e proteinave mund të gjenden në formate të ndryshme, siç janë pluhurat e shkundjes, të cilat janë më të njohurat. Këto produkte konsumohen kur kërkoni diçka që ofron një shtesë të makro ushqyesve, sidomos tek njerëzit që ushtrojnë, pasi që proteinat kontribuojnë në formimin e muskujve.

Shtesat e proteinave përbëhen nga substanca të ndryshme, të tilla si derivatet e sojës, kafeinës ose hirrës. Edhe pse në një dietë të shëndetshme është e mundur të gjesh sasinë e rekomanduar ditore të proteinave, këto lloje të shtesave mund të ndihmojnë për të bërë një lloj diete më të gjithanshme. Sidoqoftë, është shumë e rëndësishme që proteina të merret në mënyrë korrekte, pasi që nëse nuk digjet me ushtrime, shndërrohet në dhjam.

Disavantazhet e suplementeve të proteinave

Shtesat e proteinave

Për të konsumuar çdo lloj shtojce, është thelbësore që të konsultoheni me një profesionist shëndetësor paraprakisht. Përndryshe, rrezikoni të merrni lëndë ushqyese gabimisht dhe në vend që të gjeni përfitimet që kërkoni, rrit rrezikun e efekteve negative. Shtesat e proteinave mund të jenë shumë të dobishme në disa raste. Por nëse merren gabimisht, ato mund të sjellin rreziqe si më poshtë.

 • Shtimi i peshës: Proteina kontribuon në formimin e masës muskulore kur ushtroni. Por kur konsumohet një suplement proteina dhe nuk kryhet ushtrimi i nevojshëm, është shndërrohet në sheqerna të tepërt dhe yndyrë të akumuluar.
 • Çrregullime të ndryshme si: Dhimbje koke, të përzier, ngërçet dhe çrregullime të ndryshme të tretjes.
 • Rreziku i sëmundjes së veshkave: Veçanërisht te njerëzit që tashmë kanë një problem me veshkat. Shumë proteina mund të shkaktojë veshkat duhet të punojnë më shumë sesa munden, duke shkaktuar dëme të ndryshme serioze.
 • Eliminoni kalciumin e tepërt: Në jashtëqitje eleminohen lëndët ushqyese që trupi nuk mund t’i përvetësojë. Marrja e lartë e proteinave mund të çojë në sekretimi i tepërt i këtij minerali.

Përfitimet e proteinave

Shakes proteina

Nëse jeni duke kërkuar të humbni peshë, proteina është thelbësore. Humbja e dhjamit gjithashtu humbet masën muskulore, duke rezultuar në lëkurë të varur dhe një pamje fizike jo të shëndetshme. Për të shmangur këtë, është shumë e rëndësishme rrisni konsumin e proteinave, sepse shndërron atë yndyrë në muskuj. Me një dietë të mirë të pasur me proteina mund të merrni sasinë e nevojshme, por dieta mund të bëhet shumë monotone.

Për të pasur më shumë liri kur bëhet fjalë për të ngrënë lloje të tjera ushqyesish, mund të përfshini suplemente proteine ​​në dietën tuaj. Megjithëse gjithmonë Këshillohet që të këshilloheni me mjekun paraprakisht në rast se ka ndonjë kundërindikacion. Ndër përfitimet e shtesave të proteinave janë si më poshtë.

 • Metabolizmi përshpejtohetose, me atë që humbni peshë shumë më shpejt.
 • Ajo favorizon shndërrimi i dhjamit në masë muskulore.
 • Satshtë e ngopshme dhe ndihmon në kontrollin e oreksit. Çfarë mund të përfitoni të merrni si një meze të lehtë ndërmjet vakteve më të rëndësishme.
 • ndihmon kontrollojnë ankthin.
 • ESistemi imunitar forcohet dhe rreziku i vuajtjes nga disa sëmundje zvogëlohet.

Shtesat e proteinave mund të jenë për ju nëse kërkoni të humbni yndyrë, nëse doni të përmirësoni muskujt tuaj me ushtrime fizike dhe nëse jeni vërtet të përgatitur të ndryshoni zakonet tuaja. Merrni këshilla të mira nga një profesionist dhe gjithmonë ndiqni rekomandimet mjekësore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.