Pregoreksia, frika e shtimit të peshës gjatë shtatzënisë

Pregoreksi

Ka shumë frikë që mund të lindin rreth shtatzënisë, veçanërisht kur është hera e parë. Gjithçka e panjohur shkakton shqetësim, sepse pasiguria e duke mos ditur se çfarë do të ndodhë gjeneron nivele të larta stresi. Për disa gra, përballja me të gjitha ndryshimet e shtatzënisë është emocionuese, por për shumë të tjera është një frikë e madhe.

Frika e shtimit në peshë gjatë shtatzënisë ekziston, ajo ka karakteristika të përgjithshme dhe një emër të duhur, konkretisht pregoreksia. Ky çrregullim, megjithëse nuk është i përfshirë në Manualin e Çrregullimeve Mendore si sëmundjet e tjera të ngjashme si anoreksia apo bulimia, është një realitet dhe njihet si anoreksia e grave shtatzëna.

Çfarë është pregoreksia?

Pesha në shtatzëni

Pregoreksia është një çrregullim i të ngrënit që shfaqet ekskluzivisht gjatë shtatzënisë. Karakteristika kryesore e këtij çrregullimi është frika e shtimit të peshës nga nëna e ardhshme. Një problem që mund të vërë në rrezik shëndetin e nënës dhe të fetusit. Ky çrregullim i të ngrënit ndan tipare me të tjera të ngjashme. Të shtatzënë ushtroni tepër, kontrollon në mënyrë obsesive marrjen e kalorive, përveç ngrënies së tepërt tipike dhe pastrimeve të mëvonshme.

Ky çrregullim mund të ndodhë tek gratë që nuk kanë vuajtur më parë nga problemet me ushqimin. Megjithatë, zakonisht ndodh tek gratë që kanë jetuar më parë ose që jetojnë me çrregullime të të ngrënit, të tilla si anoreksia ose bulimia. Megjithatë, të kesh vuajtur nga ky problem në të kaluarën nuk e garanton këtë mund të zhvillohet në të njëjtën mënyrë në shtatzëni.

Simptomat e çrregullimit të të ngrënit tek gratë shtatzëna

Të gjitha femrat nuk i përjetojnë njësoj ndryshimet në trupin e tyre, megjithëse e zakonshme është që ato priten natyrshëm dhe mendojnë se janë për shkak të faktit se një jetë e re po rritet brenda jush. Për disa gra është emocionale të shohin sesi rritet barku, por për të tjerat nuk është aq emocionale pa shkaktuar ndonjë problem. Megjithatë, kur frika e shtimit në peshë ka një sfond mendor, mund të shfaqen këto simptoma që lidhen me pregoreksinë.

 • Shtatzëna mos flisni për shtatzëninë tuaj ose e bën në një mënyrë joreale, sikur të mos ishte me të.
 • Shmangni ngrënien para njerëzve të tjerë, preferon të hajë në privatësi.
 • Ka një obsesion me numëroni kaloritë.
 • Ju ushtroni në mënyrë jonormale, në tepricë, pa marrë parasysh simptomat normale të shtatzënisë.
 • Ata mund t'i bëjnë vetes të vjella, megjithëse do të përpiqen gjithmonë ta bëjnë këtë në mënyrë private.
 • Në një nivel fizik, është e lehtë të shihet se gratë nuk shton në peshë normalisht në shtatzëni.

Këto simptoma mund të kalojnë pa u vënë re nëse nuk jetoni ngushtë me gruan shtatzënë. Por megjithatë, bëhen më të dukshme në mesin e shtatzënisëKur barku rritet ndjeshëm, këmbët, krahët, fytyra ose ijet gjithashtu zgjerohen natyrshëm për shkak të shtatzënisë. Edhe pse këto ndryshime nuk janë identike tek të gjitha femrat, ato janë shumë të dukshme kur nuk ndodhin normalisht.

Rreziqet e pregoreksisë për nënën dhe foshnjën

Sporti në shtatzëni

Rreziqet e këtij çrregullimi të të ngrënit në shtatzëni mund të jenë të shumta, si për nënën ashtu edhe për foshnjën. Së pari, fetusi nuk merr lëndët ushqyese që i nevojiten për t'u zhvilluar normalisht. Foshnja mund të lindurit nën peshë, probleme me frymëmarrjen, lindje të parakohshme, keqformime ose çrregullime neurologjike me ashpërsi të ndryshme, ndër të tjera.

Për nënën, pregoreksia mund të shkaktojë probleme serioze si anemi, kequshqyerje, aritmi, rënie të flokëve, bradikardi, mungesë mineralesh, dekalcifikim kockash etj. Dhe jo vetëm gjatë shtatzënisë, problemet shëndetësore mund t'ju ndikojnë për një kohë të gjatë. Përveç të gjithave problemet e shëndetit mendor që sjell ky çrregullim.

Prandaj, nëse mendoni se mund të vuani nga pregoreksia gjatë shtatzënisë, Është shumë e rëndësishme që të lini veten të kujdeseni dhe ta vendosni veten në duart e një profesionisti. Për sigurinë tuaj dhe për shëndetin e foshnjës suaj të ardhshme, sepse më vonë do të mund të ktheheni në peshën tuaj, por nëse ka probleme në zhvillimin e saj, nuk do të keni kurrë mundësi të ktheheni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.