Makarona me salcë djathi spinaq

Makarona me salcë djathi spinaq

Sot në Bezzia ne përgatisim një recetë e thjeshtë dhe e shpejtë, perfekt për tu shtuar në menunë tuaj javore: makarona me djathë dhe salcë spinaqi. Në këtë periudhë të vitit kur mund të gjejmë spinaq të freskët në të gjitha tregjet, le të përfitojmë!

Spinaqi Ato mund të integrohen si të gatuara ashtu edhe të gatuara në menunë tonë. Javën e kaluar kemi përgatitur një sallatë shumëngjyrëshe me gjethet e saj dhe sot, i gatuajmë për t'i integruar në një salcë përbërësit kryesorë të së cilës janë kremi, djathi dhe vetë spinaqi.

Ju mund të ndiqni hap pas hapi të recetës sonë për t'i përgatitur këto makarona me salcë djathi spinaq, por gjithashtu personalizoni recetën duke përdorur djathin që ju pëlqen më shumë ose atë që keni në dispozicion në shtëpi. Ne jemi të sigurt që me një djathë blu do të jetë gjithashtu fantastik. Provojeni!

Përbërësit

 • 180 ml. krem
 • 20 g djathë i integruar
 • Kripë
 • Piper i zi i sapo bluar
 • 1/3 lugë çaji arrëmyshk
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 1 qepë të copëtuar
 • 3 grusht spinaq, të copëtuar
 • 140 g makarona

Hap pas hapi

 1. Në një tigan shtojmë kremin dhe djathin. Sezoni dhe shtoni një majë arrëmyshk. Ngroheni dhe gatuajeni derisa djathi të integrohet dhe salca të jetë trashur.
 2. Ndërkohë, në një tigan tjetër shtypni qepën e copëtuar në vaj ulliri. Kur të jetë zier mirë, shtoni spinaqin, përziejeni dhe gatuajeni për disa minuta.

Makarona me salcë djathi spinaq

 1. Gatuajini makaronat në një enë tjetër duke ndjekur udhëzimet e prodhuesit.
 2. Pasi të gatuhet spinaqi, shtoni salcën e djathit që do të jetë gati për këtë tigan dhe përzierje. Gatuajeni tërësinë për disa minuta para se të shtoni makaronat e gatuara dhe të kulluara.
 3. Pastaj përzieni gjithçka, korrigjoni pikën e kripës dhe piperit - nëse është e nevojshme - dhe shërbejini të nxehta makaronat me salcë djathi dhe spinaq.

Makarona me salcë djathi spinaq


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.