Krem lulelakër erëza me kërpudha

Krem lulelakër erëza me kërpudha

Supave dhe kremrave Ata bëjnë një alternativë të shkëlqyeshme për darkë gjatë kësaj periudhe të vitit. Të vish në shtëpi pas një dite të ftohtë dhe të kesh një pjatë të kësaj krem me lulelakër me erëza gati për të shërbyer është një luks. Do të duhet ta shoqëroni vetëm me një kërpudhë ose kërpudha për të pasur një pjatë të plotë.

Të marrësh një tas me këtë krem ​​është ngushëlluese dhe restauruese. Alsoshtë gjithashtu shumë e thjeshtë për t’u përgatitur dhe nuk na duhen më shumë se 20 minuta për ta bërë atë. Nëse e bëjmë gjithashtu të gjatë dhe e ruajmë në një enë hermetike në frigorifer sapo të ftohet, mund ta shijojmë përsëri në dy ose tre ditë.

Ne kemi përfshirë kremin erëza të ndryshme për t’i dhënë një prekje tjetër. Ju mund të jeni më konservator herën e parë me sasinë e tij dhe ta rrisni atë në raste të ardhshme derisa të merrni pikën që dëshironi. Jemi të sigurt që do ta përsërisni!

Përbërësit

 • 3 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 1 qepë të copëtuar
 • 1 thelpinj hudhre, të grirë
 • Kripë
 • 1 patate mesatare, e qëruar dhe e copëtuar
 • 1/2 lulelakër të madhe, të prerë në pemë të vogla
 • 1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë (1/2 më shumë nëse ju pëlqen kjo erëz)
 • 1/4 lugë çaji arrëmyshk
 • Pak piper i zi i bluar
 • Kërpudha të sautuara

Hap pas hapi

 1. Vendosni një pikoj vaj në një tenxhere dhe kaurdisni qepën dhe hudhër për disa minuta.
 2. atëherë shtoni pataten në copa dhe kaurdisni edhe disa minuta.
 3. Shtoni pemët e vogla lulelakër, shafran i Indisë, arrëmyshk dhe piper.

Krem lulelakër erëza me kërpudha

 1. Pasi të keni gjithçka brenda mbuloni perimet me ujë, mbuloni tavën dhe gatuajeni në nxehtësi mesatare për 20 minuta.
 2. Së fundi, shtypni përzierjen. Nuk do ta marrësh tani? Vendoseni në një enë hermetike, lëreni të nxehet dhe më pas ruajeni në frigorifer.
 3. Vendosni kremin e lulelakrës në disa tasa dhe dekorojeni me kërpudha sautuar

Krem lulelakër erëza me kërpudha


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.