Kupë me çokollatë, krem ​​dhe kikirikë

Kupë me çokollatë, krem ​​dhe kikirikë

Nëse do të të thosha që këtë ëmbëlsirë mund ta bësh për 10 minuta, do ta besoje? Kjo filxhan çokollatë, krem ​​dhe badiava është një alternativë e shkëlqyer kur kemi mysafirë në shtëpi. Mund ta lëmë bazën e çokollatës të bërë dhe të shtojmë përpara se të shërbejmë pjesën tjetër të përbërësve.

Sa do t'ju kushtojë përgatitja e këtyre gotave? Rreth 10 minuta. Pastaj, thjesht duhet t'i lini të ftohen në temperaturën e dhomës ose mbajini në frigorifer nëse nuk do t'i hani po atë ditë. Musi i çokollatës Veryshtë shumë i butë dhe mund të shërbehet vetëm, por kremi dhe kikirikët kontribuojnë për ta bërë këtë ëmbëlsirë më të rrumbullakët.

Gjëja interesante për të shtuar kikirikë në këtë ëmbëlsirë është kontrast i kripur që këto të kontribuojnë në ëmbëlsirë. Dhe prekja krokante në rastin e kikirikëve të pjekur që përdoren si maja. Por nëse kikirikët nuk janë gjëja juaj, mos ngurroni të shtoni disa copa çokollate, kakao ose kanellë sipër kremit.

Përbërësit për 1 gotë

 • 200 ml qumësht ose pije bajame
 • 9 g niseshte misri
 • 1 lugë sheqer
 • 10 g kakao e paster
 • Shllak embelsire
 • Gjalp kikiriku
 • kanellë
 • Kikirikë të pjekur

Hap pas hapi

 1. Vendosni katër përbërësit e parë në një tas: pije bajame, niseshte misri, sheqer dhe kakao. Pastaj, përzihet me disa shufra manuale derisa të gjithë përbërësit të kombinohen mirë.
 2. Merrni tasin në mikrovalë dhe nxehet për një minutë në fuqinë maksimale. Pastaj hiqeni dhe përzieni me shufrat përpara se ta vendosni përsëri në mikrovalë. Përsëriteni operacionin sa herë që është e nevojshme tani me goditje prej 30 sekondash derisa përzierja të trashet. Në rastin tim ishin 4 minuta gjithsej.
 3. Pasi jam trashur derdh përzierjen në gotë dhe lereni te ftohet ne temperature ambjenti.

Kupë me çokollatë, krem ​​dhe kikirikë

 1. Kur muza e kakaos është e ftohtë, dekorojeni me krem ​​pana, disa fije gjalpi kikiriku, kanelle dhe kikirikë të pjekur.
 2. Shijoni gotën me çokollatë, krem ​​dhe kikirikë për ëmbëlsirë.

Kupë me çokollatë, krem ​​dhe kikirikë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.