Lulelakër torte

Lulelakër torte

L Libra gatimi Yotam Ottolenghi ata janë të preferuarit e mi kur bëhet fjalë për të kërkuar frymëzim. Ka disa raste që unë ndjek recetat e tyre në letër, por shumë herë i përshtat ato për të krijuar versione më të thjeshta ose thjesht që i përshtaten qilarit tim. Kjo tortë me lulelakër është një shembull i tillë.

El Lulelakër torte hyn përmes syve. Isshtë një tortë shumë e thjeshtë për t’u bërë dhe e përsosur për t’u shërbyer si për drekë ashtu edhe për darkë, shoqëruar me një sallate jeshile. Mund ta përgatisni edhe paraprakisht dhe ta paraqisni të ngrohtë ose të ftohtë, sipas dëshirës tuaj!

Versioni i librit dyfishon shumat që kam përdorur, perfekt për një tigan 15 inç dhe katër racione bujare. Gjithashtu, receta origjinale përfshin disa përbërës që unë i kam zëvendësuar për të tjerët ose i kam eleminuar. Ende rezultati është dhjetë. Provojeni!

Përbërësit (për një kallëp 15 cm)

 • 260 g lulelakër
 • 1/2 qepë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër
 • 1/2 lugë çaji rozmarinë të copëtuar
 • 3 vezë të mëdha
 • 60 g miell gruri
 • 1/2 lugë çaji pluhur pjekje
 • 1/3 lugë çaji shafran i Indisë
 • 75 g djathë parmixhano të integruar
 • Lugë çaji kripë 1 / 2
 • Piper i zi për shije
 • Gjalpë për të lyer mykun
 • 2 lugë fara susami të bardhë

Hap pas hapi

 1. Ngroheni furrën në 180ºC, me nxehtësi lart e poshtë.
 2. Pastroni lulelakrën dhe ndani atë në copa. Vendosni një tenxhere me ujë dhe pak kripë që të nxehet dhe, kur të vlojë, gatuaj lulelakrën për 15 minuta. Më pas lëreni në një sitë për të lëshuar të gjithë ujin dhe thahet.

Lulelakër torte

 1. Ndërsa lulelakra gatuan prerë katër unaza qepësh për të dekoruar tortën dhe copëtojeni pjesën tjetër në copa jo shumë të vogla, në mënyrë që ato të shihen në tortë.
 2. Nxehim vajin e ullirit në një tigan në nxehtësi mesatare dhe lëvore qepën për rreth 10 minuta. Pastaj, shtoni rozmarinë, gatuajeni edhe për dy minuta dhe lëreni të zbutet nga nxehtësia.
 3. Ndërsa nxehet, përzieni përbërësit e thatë në një tas: miell, shafran i Indisë, maja mbretërore, kripë dhe piper.
 4. pastaj, rrahni vezët në një tas. Pasi të rrihen, shtoni qepën, përbërësit e thatë dhe djathin dhe përziejeni mirë.

Lulelakër torte

 1. Së fundi, shtoni pjesët e lulelakrës.
 2. Përgatitni formën e lëvizshme 15 cm. Vendoseni bazën e saj me letër furre dhe lyeni muret me gjalpë. Pastaj spërkatni farat e susamit nga muret e kallëpit.
 3. Derdhni përzierjen në kallëp tani që është gati dhe zbukuroni me unazat e rezervuara të qepës.
 4. Merrni në furrë dhe gatuaj për 45 minuta ose derisa të vendoset. Pastaj nxirreni nga furra, lëreni të pushojë për pesë minuta dhe shkrihet.
 5. Shërbejeni tortën me lulelakër me një sallatë dhe shijojeni.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.