Sisteme të ndryshme të kondicionimit të ajrit për të rifreskuar shtëpinë tuaj

sistemet e kondicionimit të ajrit

Para se ta njohim, po vjen vera dhe bashkë me të edhe temperaturat e larta. Temperaturat që bëhen problem kur ne parandalojnë pushimin adekuat brenda natës. Dhe duke qenë kështu, nuk duhet të na habisë se në pjesën më të madhe të gjeografisë sonë të qenurit i kondicionuar është thelbësor.

L sistemet e kondicionimit të ajrit ata e bëjnë të lehtë shijimin e shtëpisë sonë në çdo kohë të ditës. Megjithëse jo të gjithë sistemet nuk funksionojnë njësoj dhe është e nevojshme t'i njohim ato në mënyrë që të marrin vendimin më të mirë kur zgjedhin një. Në Bezzia ne duam që ju ta bëni me kohën, prandaj ne ndajmë me ju çelësat e sistemeve të ndryshme me të cilat ju mund të rifreskoni shtëpinë tuaj.

Pajisjet portative

Kjo skuadra nuk kërkohet instalim dhe ato mund të zhvendosen lehtësisht nga një pikë e shtëpisë në tjetrën. Përveç kësaj, ato janë shumë të lira; një pajisje me një raport mesatar të cilësisë dhe çmimit varion nga rreth 250-300 €. Ato zakonisht përdoren në vendet më të nxehta për të mbështetur sisteme të tjera ftohëse dhe ku temperaturat herë pas here tejkalojnë pragun e asaj që është e durueshme dhe ku investimi në sisteme të tjera të kondicionimit të ajrit nuk do të ishte fitimprurës.

Kondicioner i lëvizshëm

De'Longhi Pac N90 dhe Olimpia Splendid 01913

Sidoqoftë duhet të keni parasysh se kur nuk i përdorni ato do të zënë një hapësirë ​​të rëndësishme edhe në shtëpinë tuaj. Përveç kësaj, në lidhje me sistemet fikse, efikasiteti i energjisë nga këto është më pak sepse duhet të vendoset pranë një dritareje, dhe zhurma e shtuar.

Klimatizim i ndarë

Ky sistem është më i zakonshmi në shtëpitë tona. Isshtë i përbërë nga një pajisje kompresori që ndodhet jashtë dhe një ose më shumë njësi avullimi që vendosen brenda lidhen me të parën. Lidhjet zakonisht janë të fshehura në një tavan të rremë, kështu që instalimi i tyre është relativisht i thjeshtë dhe lejon që disa dhoma të pajisen me një njësi të vetme të jashtme në mënyrë të pavarur.

Kondicionimi i ajrit nga ndarjet

Më e zakonshmja është të bësh komplete muri, i njohur si Split, megjithëse mund të instalohen gjithashtu të ngulitura në tavan, në këtë rast ata përvetësojnë emrin Kasetë. Të dy ata mund të prishin estetikisht harmoninë e zakonit dhe kjo është ndoshta pengesa e tyre më e madhe.

Si t'i integroni ato në dekor

Shumë i konsiderojnë këto kondicionerë të shëmtuar, edhe pse dizajni i tyre është përmirësuar në mënyrë dramatike në dekadën e fundit. Bast në një ekipi minimalist Që bashkohet me murin është mënyra më e lehtë për ta bërë atë të mos vihet re. Por ka mënyra të tjera, më efektive për ta realizuar këtë.

Kamufloni kondicionerin

Integroni ato përmes a Punë zdrukthtari Në një pjesë të mobiljeve, të krijosh një ballë shufrash ose pllaka që lejojnë ajrin të dalë jashtë zonës së ndarë është ndoshta mënyra më elegante për ta bërë atë. Me një front mobil, përveç kësaj, hyrja në ndarje kur zgjidh ndonjë problem do të jetë shumë e thjeshtë. Keni nevojë për disa shembuj?

Kondicioner me kanale

Ky sistem është një sistem i kondicionimit të ajrit, përgjithësisht i centralizuar, i cili është ngulitur në tavanin e rremë të shtëpisë. Shpërndarja e ajrit të ftohtë kryhet nga kanalet që përfundojnë në rrjeta të vendosura në mënyrë strategjike dhe përgjithësisht të rregullueshme atje ku rrjedha e ajrit del. Me këtë sistem e gjithë shtëpia ftohet në mënyrë të barabartë dhe shmangen ndarjet e shëmtuara.

Kondicioner me kanale

Sidoqoftë, instaloni këtë lloj sistemi kërkon një investim të konsiderueshëm. Madhësia e pajisjes së brendshme, si dhe kanalet në këtë sistem është më e madhe, gjë që mund të na detyrojë të ulim tavanet për t'i fshehur ato. Ekziston mundësia e lënies së kanaleve në pamje siç mund të keni parë në ambiente komerciale dhe papafingo, por nuk është opsioni më i zakonshëm.

Këto janë sistemet e kondicionimit të ajrit që mund të instaloni në shtëpinë tuaj. Mbani në mend se ata me një kompresor të jashtëm siç është sistemi me kanal ose ndarje, gjithashtu mund të përfshijnë një pompë nxehtësie, e cila do t'ju lejojë të siguroni ngrohje dhe të ftohtë në shtëpinë tuaj kur keni nevojë për të. Një mundësi ideale për të qenë në gjendje që shtëpia të nxehet gjatë gjithë vitit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.