Si të njohësh një prind toksik

shmangni-bërtitjen-ndaj-fëmijëve tuaj

Rareshtë e rrallë të gjesh një prind që pranon se është toksik për fëmijën e tyre dhe që edukimi i dhënë nuk është adekuat. Të qenit një prind i mirë varet në një masë të madhe nga vlerat e kontribuara për fëmijën tuaj gjatë procesit arsimor të fëmijës. Babai duhet ta ndihmojë fëmijën të zhvillojë një personalitet korrekt dhe sjellje të përshtatshme.

Nëse jo, prindi mund të mos dalë aspak mirë dhe konsiderohet prind toksik. Në artikullin vijues ne detajojmë karakteristikat e njohura si prindër toksikë zakonisht kanë dhe si ta rregullojmë atë në mënyrë që procesi i prindërimit të jetë më i miri i mundshëm.

Mbrojtja e tepërt

Mbrojtja e tepërt është një nga karakteristikat më të qarta dhe më të dukshme të një prindi toksik. Një fëmijë duhet të jetë përgjegjës për gabimet që bën pasi kjo do ta ndihmojë atë që gradualisht të formojë personalitetin e tij. Një mbrojtje e tepërt nga ana e prindërve nuk është e mirë për zhvillimin e mirë të fëmijës.

Shumë kritike

Useshtë e padobishme të qortosh dhe kritikosh fëmijët në çdo kohë. Me këtë, vetëvlerësimi dhe besimi i fëmijëve gradualisht minohet. Në rastin ideal, përgëzojini ata për arritjet dhe qëllimet e tyre. Kritika nga prindërit i lë fëmijët në mbrojtje në çdo kohë dhe ndihen të padobishëm në gjithçka që bëjnë.

Egoist

Prindërit toksikë shpesh janë egoistë me fëmijët e tyre. Ato nuk u japin rëndësi nevojave të ndryshme që kanë fëmijët dhe mendojnë vetëm për veten e tyre. Egoizmi tenton të ndikojë negativisht në gjendjen emocionale të fëmijës dhe mund të shkaktojë nivele të larta ankthi dhe depresioni.

Autoritar

Autoriteti i tepërt është një tjetër nga karakteristikat më të qarta të prindërve toksikë. Ata janë jo fleksibël ndaj çdo sjelljeje të fëmijëve të tyre dhe imponojnë autoritetin e tyre në çdo kohë, gjë që shkakton ndjenjën e fajit tek fëmijët. Me kalimin e kohës këta fëmijë bëhen të rritur me shumë probleme emocionale që ndikojnë negativisht në jetën tuaj të përditshme.

Ata u bëjnë presion studimeve

Ju nuk mund ta detyroni një fëmijë të studiojë diçka që ai nuk dëshiron. Shumë prindër u bëjnë presion fëmijëve të tyre që të zgjedhin një karrierë të caktuar pa marrë parasysh atë që dëshirojnë vërtet.

Negativ dhe i pakënaqur me botën

Prindërit toksikë janë të pakënaqur gjatë gjithë kohës dhe të pakënaqur me jetën që bëjnë. Ky negativitet dhe pesimizëm pranohet nga fëmijët me të gjitha gjërat e këqija që kjo sjell. Me kalimin e kohës ata bëhen fëmijë të trishtuar dhe të pakënaqur, të cilët nuk mjaftohen me asgjë.

Në fund të fundit, toksiciteti i prindërve absorbohet nga fëmijët, diçka që bëhet e vërtetë kur arrini në fazën e të rriturve. Prindërit duhet të rrisin fëmijët e tyre duke marrë parasysh një sërë vlerash si respekti ose dashuria për të siguruar që ata janë njerëz të mirë në planin afatgjatë. Shtë e rëndësishme që fëmijët të jenë në gjendje të zhvillohen plotësisht dhe të mos i kufizojnë ato në një mënyrë abuzive.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.