Si të hiqni njollat ​​e domates

Hiqni njollat ​​e domates

Heqja e njollave të domates mund të jetë jashtëzakonisht e vështirë, veçanërisht nëse njolla është në pëlhura delikate ose nëse lejohet të thahet shumë. Të vepruarit shpejt është thelbësore për të eleminuar njollat ​​e domates plotësisht. Sidoqoftë, edhe nëse nuk e vëzhgoni njollën në këtë moment dhe kanë kaluar disa orë, me disa hile është e mundur që t'i eliminoni ato plotësisht.

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të merret parasysh se çfarë lloji i domates është ajo që ka prodhuar njollën, pasi domatja natyrale nuk është e njëjtë me salcën e domates. Salcat me bazë domate të tilla si ketchup, përveç koncentratit të domates, përmbajnë vaj, erëza dhe likere. Kështu që hapat që duhen ndjekur do të jenë disi të ndryshëm në secilin rast. Në vijim do të gjeni disa këshilla për të hequr njollat ​​e domates.

Hiqni njollat ​​natyrore të domates

Hiqni njollat ​​e domates

Domatja natyrale hiqet më lehtë, pasi nuk përmban asnjë përbërës tjetër ose shtesë që e komplikojnë njollën. Sidoqoftë, procedura është e ndryshme nëse po përpiqeni të hiqni një njollë të domates së freskët, sesa nëse është një njollë tashmë e thatë. Në rastin e parë duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 • Së pari hiqni pjesën tjetër të ushqimit me një lugëNëse veshja është delikate, mos aplikoni forcë për të shmangur dëmtimin e fibrave.
 • Vendosni rrobën nën rrjedhën e ujit të ftohtë, duke e lënë të vrapojë nga brenda rrobës në pjesën e jashtme.
 • Aplikoni një sasi e vogël detergjenti pjatalarëse dhe fërkojeni me gishta.
 • Shpëlajeni me ujë të ftohtë derisa shkuma e detergjentit të hiqet plotësisht.
 • Vazhdoni te lani rrobat normalisht

Nëse njolla natyrale e domates është e thatë, duhet të ndiqni këto hapa për ta hequr qafe plotësisht.

 • Zbehet a leckë pambuku me uthull të bardhë pastrimi.
 • Me kujdes, vendoseni në njollën e domates derisa të eliminohet plotësisht.
 • Shkoni duke përdorur zona të ndryshme të rrobaveKjo do të parandalojë transferimin e domates në pjesët e tjera të veshjes.
 • Shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe lani në lavatriçe si normalisht.

Truket për të hequr njollat ​​e domates së skuqur

Hiqni njollat ​​e domates

Salcat e paketuara të domates përmbajnë më shumë se një përbërës, gjë që e bën disi më të vështirë eliminimin e atyre të padëshiruar. njollat ​​e veshjeve. Sa më shpejt të veproni, aq më shumë ka të ngjarë të hiqni njollën e domates. Pra, nëse zbuloni një njollë domate të skuqur në rrobat tuaja mos e lini në shportën e rrobave duke pritur për një larje. Ndiqni këto hapa dhe mund të hiqni njollën e domates nga rrobat tuaja.

 • Në një marrës përzieni sodën e bukës me pak ujë. Ju duhet të merrni një pastë kokërr për të pastruar njollën.
 • Përhapni pastën e sodës së bukës në njollë dhe lëreni për rreth 15 minuta.
 • Koha kaloi, hiqni përzierjen dhe pije me ujë të ftohtë.
 • Përsëritni këto hapa derisa njolla e domates të zhduket plotësisht.
 • Së fundi, lani rrobat si normalisht në lavatriçe.

Këshilla të tjera

Të veprosh shpejt është e rëndësishme, por rrezikon të marrësh vendime të dobëta dhe të komplikosh më tej situatën. Një nga instinktet e para kur marrim njolla të domates është të përdorim një pecetë për të hequr mbetjet, diçka që është padyshim një gabim. Peceta përhap më tej njollën dhe ndihmon që ajo të mbarset mirë nga fijet e pëlhurës.

Prefshtë e preferueshme që në këto raste të përdorni një lugë ose një thikë për të hequr mbetjet e ushqimit, pa rrezikun e përhapjes së njollës. Ju gjithashtu nuk duhet të përdorni tharëse kur lani rrobat tuaja me njolla në domate, meqenëse nxehtësia ndihmon që njolla të fiksohet mirë në fijet e pëlhurës. Kur lani rrobat, lereni të thahet në hije për të parandaluar që nxehtësia të vendosë njollën dhe ta bëjë më të vështirë heqjen.

Së fundmi, nëse keni një njollë domate në rrobat tuaja dhe asnjë nga këto hile nuk ju bën mirë, mos e humbni shpresën. Para se të provoni opsione të tjera, madje edhe disa produkte për heqjen e njollave në treg, prisni të hiqni zgjidhjen e mëparshme. Kjo është, lani rrobat dhe lëreni të thahet plotësisht. Atëherë mund të provoni ndonjë hile tjetër pa rrezikuar dëmtimin e rrobave tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.