Si të hiqni manikyrin nga rrobat

mjete shëruese për pastrimin e njollave nga manikyri i thonjve

Smalt janë protagonistët për të qenë në gjendje të tregojnë manikyrët më të mirë. Ne i kombinojmë ato në ngjyra dhe modele, por pa e kuptuar, ndonjëherë mund të lëshojmë një pikë prej tyre. A dini si të hiqni manikyrin nga rrobat? Para se të hedhim duart në kokë dhe të mendojmë se gjithçka ka humbur, kemi shumë për t'ju thënë.

Sepse heqja e lustrës nga veshja mund të jetë pak e rëndë, por ne do të kemi sukses. Ju nuk keni pse t’i thoni lamtumirë këmishës ose pantallonave tuaja të preferuara vetëm sepse manikyri juaj ka rënë. Thjesht duhet të vini bast në hapat dhe truket e mëposhtme që kemi për ju!

Si të hiqni manikyrin nga rrobat pa aceton

Shtë e vërtetë që kur duam të heqim manikyrin, përdorim aceton. Sepse vetëm me një lëvizje do t'i themi lamtumirë ngjyrave ose dizenjove ose manikyr i trendit që na kishte shoqëruar. Por në këtë rast po flasim për veshje, pëlhura dhe duam të jemi pak më të kujdesshëm me to. Pra, në këtë pikë të parë, ne do të shohim si të hiqni manikyrin nga rrobat pa aceton. Shkruajini të gjitha sepse do t'ju shërbejnë shumë!

Me letër thithëse

Nëse polaka sapo ka rënë tani dhe është akoma e lagur, atëherë ajo që mund të bësh është të vendosësh një pecetë ose një copë letër kuzhine shumë thithëse. Kjo do të bëjë që bojë të përshkojë letrën. dhe është më lehtë të hiqet nga pëlhura juaj. Por kini kujdes, mos e tërhiqni ose fërkoni sepse kështu do të përhapni smaltin. Me këtë gjest do të hiqni sasinë maksimale, por kjo nuk do të thotë që më pas duhet të lani rrobat me ujë të ngrohtë.

Vendosni një copë akulli

Kur njolla është e lagur, siç e kemi parë tani, është e zakonshme që ajo të mund të përhapet pak. Prandaj, është gjithmonë më mirë të përpiqesh ta forcosh atë. Si mund ta bëjmë atë? Vendosja e një copë akulli të mbështjellë me një leckëoo ngjesh. Kur të shihni që forcohet, mund të gërvishteni me gozhdën tuaj lehtë dhe gradualisht të hiqni ato shirita që lë pas.

Si të hiqni manikyrin nga rrobat

Ilaç kundër insekteve

Po, ai llak që e kemi gjithmonë në dorë kur duhet të heqim qafe insektet, gjithashtu mund të jetë aleati ynë më i mirë për të hequr smaltin nga rrobat. Gjëja më e mirë që mund të bësh është aplikoni pak në një leckë ose furçë dhëmbësh që nuk e përdorni më. Pastaj, do të konsistojë në fërkim të njollës, por pa e tepruar në rast se veshja në fjalë është delikate.

Llak flokësh

Në të njëjtën mënyrë si llak për insektet, ajo arrin një tjetër nga mjetet juridike më të veçanta. Sepse bëhet fjalë për bast në disa prej atyre që kemi në shtëpi, siç është llak i flokëve. Procedura është e ngjashme me atë të përmendur, pasi do të duhet të aplikojmë pak llak dhe më pas të fshijmë. Mund ta bëni përsëri në një furçë dhëmbësh për të marrë rezultate më të mira.

Pluhur talk

Një tjetër nga mjetet juridike më të rekomanduara është kjo. Kur të keni hequr tashmë tepricën, por njolla ende nuk del, atëherë aplikoni pak pluhur talk. Lëreni të ulet brenda natës dhe mëngjesin tjetër do t'i jepni një furçë të butë dhe do të lani rrobat si zakonisht.

Ne do të përpiqemi të mos fërkojmë shumë në asnjë rast dhe të provojmë së pari në një zonë të vogël të veshjes, në rast se ajo i reziston mirë disa përbërësve. Kështu që në atë mënyrë ne nuk e prishim atë.

Si të hiqni manikyrin nga një divan prej pëlhure

Rrobat janë protagoniste, po, por Çfarë ndodh nëse jeni duke pikturuar thonjtë tuaj në divan dhe pika e çuditshme bie? Me siguri që ju ka ndodhur sepse ne tashmë po shohim fytyrën që keni bërë kur e lexoni. Epo, ka edhe disa hapa që duhet të merrni parasysh nëse ndodh përsëri:

 • Nëse e kuptoni që sapo ra, atëherë do të na duhet tërhiqeni sa më shumë që të jetë e mundur. Domethënë, mund ta bëni me ndihmën e një shkopi portokalli apo edhe të një luge që keni në dorë.
 • Atëherë mos harroni hilen e letrës. Do ta vendosni në njollë por pa fërkim në mënyrë që të vazhdojë të thithet.
 • Mund ta lagni pak pëlhurën për më vonë pastrojeni atë me një produkt specifik të tapicerisë. Ne do ta bëjmë këtë kur njolla nuk është më aq e lëngshme.
 • Acetoni është gjithmonë një ilaç i mirë kundër njollave të smaltit, por jo gjithmonë për pëlhura. Prandaj, është mirë që së pari të provoni në një cep që nuk është i dukshëm. Ju prisni që ajo të thahet dhe nëse shihni se asgjë nuk ndodh, atëherë lagni një pambuk dhe hidhni butësisht njollën. Mos e zvarrit! Mundohuni të jeni të durueshëm dhe të përsërisni procesin. Bëni kujdes, nëse pëlhura është dëmtuar aty ku keni provuar, atëherë zgjidhni një pastrues manikyrësh pa aceton.
 • Përzierja e sodës së bukës dhe ujit është gjithashtu perfekte për divanin dhe njolla e smaltit të saj. Ju lagni një leckë në të dhe shtypni atë mbi njollën në mënyrë që të thith manikyrin e thonjve. Pak nga pak do të shihni se si zhduket. Tani ju e dini se si të hiqni manikyrin e thonjve nga rrobat!

Truket për të hequr smaltin nga rrobat

Si të hiqni manikyrin nga veshjet poliestër

Sa i sigurt që tashmë e dini, kur flasim për poliestër e bëjmë atë nga një fibër sintetike e cila është një lloj pëlhure shumë e zakonshme dhe e përdorur gjerësisht. Pra, mund të ndodhë që rroba në fjalë që kemi ngjyrosur të jetë prej pëlhure në fjalë. Atëherë do të vëmë bast për metodën më të shpejtë dhe më të besueshme. Por kini kujdes, ne gjithmonë duhet të shikojmë me kujdes etiketat dhe të përpiqemi në një zonë të vogël në mënyrë që të mos merrni surpriza të minutës së fundit.

Në këtë rast, le të vendosim vetëm një pikë aceton në njollë. Meqenëse vetëm ajo sasi do të jetë e mjaftueshme për të mbuluar smaltin. Shpejt ajo që do të bëjmë është të fshijmë me një leckë të thatë në mënyrë që të thithë smaltin. Kjo është, ne shtojmë aceton dhe pastaj e thajmë atë me leckën e thënë. Gjithmonë duke shmangur përhapjen e njollës më tej. Nëse e shihni që nuk është larguar plotësisht, gjithmonë mund të bëni të njëjtën gjë, por peroksid hidrogjeni. Po, është një tjetër nga ato opsione që nuk funksionon për të gjitha pëlhurat, siç po komentojmë tashmë, por duhet pranuar që kur ta përdorim, rezultati i tij do të na befasojë më shumë se kurrë. Në një mënyrë apo në një tjetër, ju do të jeni në gjendje t'i thoni lamtumirë këtij lloji të njollave, por ndonjëherë, ne duhet të jemi pak këmbëngulës.

Si të hiqni manikyrin e thonjve shpejt

Siç po shohim, shpejtësia jo gjithmonë na shoqëron në hile si ato të sotmet. Ndonjëherë duhet ta përsërisim procesin derisa të mos ketë asnjë shenjë. Prandaj, kjo ide do të na ndihmojë shumë. Vendosni disa peceta letre thithëse dhe mbi to rroba me fytyrë poshtë. Kjo është, me njollën drejt pecetave të thara. Përsëri dhe nga ana tjetër, ne do të kalojmë një top pambuku me pak aceton ose peroksid hidrogjeni. Ju do të duhet ta bëni atë disa herë derisa të shihni se smalt nuk ndot më pecetat, sepse është zhdukur. Akoma, përdorni një pastrues njollash dhe lani rrobat si zakonisht. A keni ndonjë hile që dëshironi të kontribuoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.