Qumështor dhe dulce de leche pa furrë

Jo gjithçka do të jetë e kripur, trupi ndonjëherë kërkon të ëmbël, apo jo? Kjo qumështor dhe dulce de leche Greatshtë e shkëlqyeshme për ato momente të ëmbla dhe është gjithashtu e mrekullueshme të ndahet me familjen.

Veryshtë shumë e thjeshtë për tu përgatitur, nuk ka nevojë për furrëNuk përmban konservantë dhe përbërësit janë të zakonshëm dhe të përballueshëm. Siç mund ta shihni, ka pak justifikime për të mos e provuar dhe për të shijuar momentet tuaja më të ëmbla.

Përbërësit:

(Për një kallëp me diametër 18 centimetra).

Për tortën:

 • 430 gr. e dulce de leche.
 • 500 ml. të kremës së lëngshme (për tu montuar).
 • 500 ml. qumësht
 • 200 gr Krem djathi.
 • 3 thasë me gjizë.
 • Një lugë gjelle sheqer.

Për bazën:

 • 100 gr të biskotave Maria.
 • 40 gr e gjalpit.

Përgatitja e qumështit dhe dulce de leche:

Gjëja e parë që do të përgatisim është baza. Për ta bërë këtë, ne shkrijmë gjalpin mbi zjarr ose në mikrovalë. Ne shtypim biskotat me një procesor ushqimi, shufër ose llaç dhe e perziejme me gjalpin e shkrire per te formuar nje paste. Mbulojmë bazën e kallëpit me këtë përzierje të shpërndarë mirë dhe e vendosim në frigorifer.

Ne ngrohim një tenxhere me kremin, sheqerin dhe gjysmën e qumështit, pra 250 ml., Derisa të fillojë të vlojë. Nga ana tjetër, ne i shpërndajmë zarfat e gjizës në pjesën tjetër të qumështit të ftohtë që kemi, nxitje derisa të jetë e qetë.

Shtoni qumështin me gjizë, dulce de leche dhe djathin krem ​​në përmbajtjen e nxehtë të tenxhere. Ne përziejmë me disa shufra derisa të gjitha përbërësit janë të integruar mirë. Tjetra, ne vazhdojmë ngrohjen në nxehtësi të mesme për 5 minuta më shumë.

Hiqeni nga zjarri dhe kalojeni përzierjen përmes blenderit, për të marrë një strukturë të lëmuar pa gunga. Ne derdhim brumin tonë të thekshëm në kallëpin në frigorifer, mbi bazën e biskotave. E lëmë të ftohet në temperaturën e dhomës dhe e vendosim përsëri mykun në frigorifer. Torta merr rrotull minimumi rreth 4 orë.

Pasi të vendosemi mundemi zbërthehet dhe shërbehet torta. Mund ta zbukurojmë me ashkël çokollate, me bajame karamelizuese krokante ose, ta përhapim me pak dulce de leche sipër.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.