Çfarë është kirurgjia refraktive?

kirurgji refraktive

Për disa vite, njerëzit me probleme të shikimit kanë qenë në gjendje t'i drejtohen kirurgji refraktive për t'i korrigjuar ato dhe për të eliminuar përgjithmonë syzet ose lentet e kontaktit. Kirurgjia refraktive përbëhet nga një grup ndërhyrjesh ose teknikash kirurgjikale me të cilat korrigjohen ose eliminohen disa probleme që shkaktojnë ndryshime të shikimit. Për shembull, miopia, astigmatizmi, hipermetropia dhe edhe sot presbiopia mund të korrigjohen gjithashtu.

Një ndihmë e tërë për njerëzit që duan, duan ose kanë nevojë të ndalojnë së veshuri syze, qoftë për arsye profesionale, sportive apo thjesht estetike. Sepse syzet janë një aksesor shumë i këndshëm, argëtues që madje i shton personalitetin fytyrës, por për të gjithë ne që duhet t'i mbajmë ato çdo ditë, ato nuk janë gjë tjetër veçse një kujtesë se pa to, ne jemi të humbur.

kirurgji refraktive

Ekzistojnë lloje të ndryshme të kirurgjisë refraktive për të korrigjuar problemet e shikimit. Në çdo rast, do të jetë specialisti ai që do të përcaktojë se cila është më e përshtatshme dhe madje më shumë se një teknikë mund të aplikohen në të njëjtën kohë tek i njëjti person. Më pas ju themi cilat janë llojet e kirurgjisë refraktive, kur përdoren dhe si kryhet teknika.

Kirurgji refraktive me lazer, LASIK ose PKR

Kur lazeri përdoret për të korrigjuar ndryshimet e syrit që shkaktojnë probleme me shikimin, bëhet fjalë për modifikimin e formës së kornesë në mënyrë që të korrigjohen dioptrat që pengojnë shikimin e saktë. Forma mund të ndryshojë në varësi të diplomimit të çdo pacienti, për shembull, kur përdoret teknika LASIK, kryhen këto ndërhyrje.

  • Për të korrigjuar miopinë: ajo që bëhet është rrafshimi i lakimit me lazer, në mënyrë që drita të fokusohet saktë në kornea.
  • Në rastin e hipermetropia: Në këtë rast, skajet e kornesë formohen për të krijuar një kthesë.
  • për astigmatizëm, ajo që bëhet është rrafshimi i zonës me kurbën më të madhe të kornesë për ta lënë atë sa më uniforme.

Në rastin e të ashtuquajturës kirurgji refraktive PKR, teknika është e ngjashme por zakonisht është më e bezdisshme për pacientin. Ishte teknika e parë e përdorur për të korrigjuar problemet e shikimit, kështu që sot ajo është përmirësuar shumë dhe për këtë arsye nuk përdoret më aq shpesh.

Mund të përdoret gjithashtu një lente intraokulare

Në disa raste, në vend të përdorimit të lazerit për të modifikuar kornenë dhe për të përmirësuar shikimin, mund të implantohet një lente ose të hiqet lentet, në varësi të nevojave të secilit pacient. Kjo është teknika që përdoret zakonisht kur pacienti ka më shumë dioptri se sa lejohet për të kryer operacionin refraktiv me lazer. Në rastin e implantimit të lenteve, lentet ruhen. Në raste të tjera, lentet hiqen dhe vendoset një lente afakike, e cila është teknika që përdoret për të hequr kataraktet.

Si mund ta di nëse mund të bëj një operacion?

Për të qenë në gjendje të kryejë kirurgji refraktive në rast të nevojës për të korrigjuar defektet e shikimit, si miopia, astigmatizmi ose hipermetropia, pacienti duhet të plotësojë disa parametra. Nga njëra anë, diplomimi duhet të jetë i qëndrueshëm për të paktën dy vjet. Vlerësohen edhe parametra të tjerë të sigurisë që duhet të vlerësohen nga specialisti në çdo rast.

Mënyra më e mirë për të zgjidhur të gjitha dyshimet tuaja është të shkoni në konsultimin e një specialisti i cili mund të kryejë një rishikim dhe të shpjegojë opsionet tuaja. Duke qenë se ka shumë parametra që vlerësohen në çdo rast, nevojat e çdo pacienti dhe probabiliteti për të marrë rezultatin e dëshiruar mund të ndryshojnë gjithashtu në secilin rast. Përveç kësaj, Edhe pse është një operacion shumë i sigurt, nuk është pa efekte anësore. të cilat gjithashtu duhet të vlerësohen. Gjithmonë vendoseni veten në duar të mira, zgjidhni të gjitha dyshimet. Lini pak kohë në të cilën mund të reflektoni dhe të vendosni se kur, si dhe me kë dëshironi të bëni një operacion për të eliminuar përgjithmonë problemet e shikimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)