A ka meshkuj që dhunohen nga partneret e tyre?

abuzojnë me burrat

Shumica dërrmuese e njerëzve e lidhin abuzimin me gratë, pa marrë parasysh se është diçka që e vuajnë edhe shumë meshkuj në këtë vend. Rastet e meshkujve të dhunuar vështirë se kanë dukshmëri dhe masat apo dënimet janë shumë më pak të rënda se në rastin e abuzimit të femrave.

Në artikullin vijues do të flasim për të në mënyrë më të detajuar. e keqtrajtimit të burrave.

abuzimi tek meshkujt

Edhe pse abuzimi konsiderohet ekskluziv për gratë, Duhet thënë se nuk janë të pakta rastet e meshkujve që dhunohen fizikisht dhe emocionalisht nga partneret e tyre. Ka një sërë faktorësh që e bëjnë mjaft të dukshme mungesën e dukshmërisë në abuzimin e meshkujve:

 • Ka mungesë besueshmërie nga ana e autoriteteve në lidhje me abuzimin e burrave.
 • Një faktor tjetër është fakti se shumë burra kanë turp kur bëhet fjalë për të kuptuar se partneri i tyre i keqtrajton.
 • Shoqëria nuk është në gjendje të lidhet abuzimi me faktin se mund ta pësojë një mashkull.
 • Në nivelin ligjor, keqtrajtimi i një burri është krejtësisht i pabalancuar në lidhje me keqtrajtimin e grave.
 • Ka mungesë të burimeve të qarta dhe të qarta në lidhje me keqtrajtimin e burrave.

keqtrajtimi

Cilat janë pasojat e keqtrajtimit të burrave?

Edhe pse në shumicën dërrmuese të rasteve, keqtrajtimi i meshkujve zakonisht nuk rezulton me fatalitet, duhet theksuar se dëmi në nivelin mendor është mjaft i rëndësishëm. Ka shumë meshkuj që pësojnë dëme të konsiderueshme për sa i përket vetëbesimit dhe besimit. Ata bëhen shumë më pesimistë në jetë, diçka që ndikon drejtpërdrejt në jetën e tyre të përditshme. Në rastet më të rënda, njeriu i dhunuar do të pësojë një përkeqësim të caktuar në fusha të ndryshme të jetës së tij, nga ajo personale në punë. Abuzimi mund të jetë aq i rëndë dhe kaq i vazhdueshëm sa që nuk është e pazakontë që ata të përfundojnë të zgjedhin vetëvrasjen kur bëhet fjalë për t'i dhënë fund çdo gjëje.

Të dhënat janë të qarta dhe ndriçuese dhe është shkalla e vetëvrasjeve është shumë më e lartë te burrat e dhunuar sesa në rastin e grave të dhunuara. Nisur nga kjo, mbetet vetëm ta trajtojmë problemin kokë më kokë dhe t'i japim rëndësinë që ka realisht. Një gjë nuk ia largon tjetrës dhe megjithëse keqtrajtimi i grave dënohet, ky nuk është fundi i keqtrajtimit që pësojnë shumë burra nga partneret e tyre.

Shkurtimisht, edhe pse një pjesë e shoqërisë është plotësisht e pavetëdijshme për këtë, duhet theksuar se fatkeqësisht, Shumë meshkuj abuzohen nga partneret e tyre. Ne duhet të dënojmë çdo lloj abuzimi, qoftë ndaj burrave apo grave. Ekziston nevoja për një shikueshmëri më të madhe dhe që autoritetet të jenë të vetëdijshme gjatë gjithë kohës se disa burra vuajnë nga abuzimi fizik ose emocional nga partneret e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)