Ide për të ndarë dhomat me perde

Ide për të ndarë dhomat me perde

L hapësira të hapura dhe të ajrosura Ata ngrihen si trend, por zakonisht nuk është e lehtë t'i dekorosh. Krijimi i mjediseve të ndryshme me personalitetin e tyre brenda një mjedisi më të madh është një nga mënyrat më të zgjuara për ta bërë atë. Dhe është e mundur të bëhet pa punë nëse vini bast për ndarjen e dhomave me perde.

Dëshironi që salla juaj të mos i lëshojë rrugën drejtpërdrejt dhomës së ndenjes? A mund ta fshehni zonën e punës kur shkoni për të fjetur? Krijo një ndarje në dhomën e ngrënies për t'i bërë ato më mikpritëse? Mund ta merrni duke përdorur perde për dhoma të ndara siç propozojmë sot.

Pse perde?

Përdorimi i perdeve është një mënyrë e thjeshtë dhe e lirë për të ndarë dy ambiente. Këto janë padyshim dy nga avantazhet e basteve në perde dhe jo me mënyra të tjera për ta bërë këtë, por nuk janë të vetmit, larg kësaj, zbuloni ato!

Dhoma të ndara me perde

 1. Nuk kërkon punime. Nuk do të keni nevojë për punime për të ndarë një hapësirë ​​të madhe në dysh me perde.
 2. Ata janë të lira. Është mënyra më ekonomike për të ndarë mjedise të ndryshme; Ju nuk do të keni nevojë për një investim të madh për të.
 3. DIY. Jeni i dobishëm me makinën qepëse? Perdet mund t'i bëni vetë që më vonë jo vetëm të ndajnë por edhe të dekorojnë shtëpinë tuaj.
 4. ju mund t'i personalizoni ato. Zgjedhja e pëlhurave duke luajtur me tejdukshmërinë, strukturën dhe ngjyrën e tyre do t'ju lejojë të personalizoni hapësirën sipas dëshirës tuaj. Dhe ju nuk mund të zgjidhni vetëm perdet, por vendin ku dëshironi t'i vendosni ato, pa kufizime.
 5. Instalim i lehtë. Ju do të duhet vetëm të vendosni disa shufra ose shina në tavan për të vendosur perdet.
 6. Jep ngrohtësi dhe intimitet në hapësira të mëdha me më shumë se një përdorim.
 7. Thjeshtësia për të hapur dhe mbyllur hapësirën. Nuk ka dyer! Me një gjest të vetëm mund të hapni dhe mbyllni një hapësirë, duke lënë të dukshme vetëm atë që dëshironi të shihni.
 8. Ata zënë pak hapësirë. Kur hapësira është problem, perdet bëhen një aleat i madh.

Keni frikë se zgjidhja e ndarjes së dhomave me perde duket e improvizuar? Ju sigurojmë se nëse zgjidhni një perde me një pëlhurë të këndshme dhe një ngjyrë në përputhje me mjedisin, rezultati do të jetë shumë tërheqës dhe do të shtohet. Shikoni nëse jo në shembuj!

Ide për të ndarë mjedise

Çfarë ambientesh mund të ndajmë me perde dhe si? Ka dhoma që përfitojnë më shumë nga kjo zgjidhje dhe ne kemi dashur të mbledhim disa shembuj të secilës prej tyre në mënyrë që të gjeni frymëzim. Merrni parasysh dhe transferojini këto ide në shtëpinë tuaj.

Një sallë e mbledhur

A e bën sallën tënde hapet direkt në sallë pritjeje? A ju ka pëlqyer ndonjëherë që sa herë që hapni derën, kushdo që është në anën tjetër mund ta shohë atë? Perdet ju lejojnë të ndani të dyja hapësirat në mënyrë të thjeshtë, duke lejuar që nxehtësia të kalojë nga njëra anë në tjetrën në rast se nuk keni ngrohje në të parën.

Perde për të ndarë sallën

Arritni privatësinë në dhomën e gjumit

papafingo e madhe dhoma e gjumit ndan hapësirën me dhomën e ndenjes dhe sigurimi i një privatësie është zakonisht objektivi kryesor në këtë lloj hapësire. Perdet ju lejojnë ta bëni duke optimizuar hapësirën. Unë ha? duke mbështjellë shtratin sikur të ishte një tendë. Edhe pse nëse hapësira nuk është problem dhe dëshironi të zgjeroni zonën e gjumit, perdet mur më mur mund të funksionojnë më mirë.

Ndani dhomën e gjumit me perde

Ndani dhoma të gjata

Kur hapësira kryesore e shtëpisë është e gjerë, por e zgjatur, shpesh përdoren ndarëse për të kundërshtuar ndjenjën e "ftohjes" që ato krijojnë. Duke qenë se këto janë përgjithësisht hapësira të përbashkëta që nuk kërkojnë privatësi të madhe, perde të tejdukshme Ato bëhen alternativa më e njohur për të ndarë mjediset e ndryshme.

Ndani zonën e punës nga dhoma e gjumit

A nuk keni një hapësirë ​​ekskluzive në shtëpi për këndin tuaj të punës? Nëse jeni detyruar të krijoni hapësirën tuaj të punës ose studimit në dhomën e gjumit, ka të ngjarë që të dëshironi ta ndani atë në një farë mënyre në mënyrë që të jetë fshehur kur shkon për të pushuar. Disa perde janë zgjidhja. Këto do t'ju ofrojnë gjithashtu njëfarë privatësie dhe do të mbrojnë këdo që dëshiron të flejë ndërsa studioni ose punoni nga drita e tavolinës.

Ju pëlqejnë këto ide për të ndarë dhomat me perde?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.