6 romane krimi që vijnë për t'ju kapur

Romanet e zeza

A ju pëlqen të lexoni romane kriminale? Nëse ky zhanër është ai që ju argëton më shumë, mbani shënim titujt që ne ndajmë me ju sot. Këto gjashtë romane krimi sapo kanë dalë në libraritë ose do të vijnë së shpejti, pyesni për to! Të vendosura në enklava shumë të ndryshme, ato premtojnë pezullim, intrigë, tension ...

Jeta e fshehtë e Úrsula Bas

 • Autor: Arantza Portabales
 • Botuesi: Lumen

Úrsula Bas, një shkrimtare e suksesshme, bën një jetë në dukje të butë në Santiago de Compostela. Një të Premte në Shkurt ai largohet nga shtëpia e tij për të mbajtur një fjalim në një bibliotekë dhe nuk kthehet. Burri i saj, Lois Castro, denoncon zhdukjen e saj pas njëzet e katër orësh. Úrsula, i cili mbetet i mbyllur në një bodrumAjo e njeh mirë rrëmbyesin e saj - një admiruese në rrjetet e së cilës ajo ka lejuar që ajo të mbështillet pa bërë rezistencën më të vogël - dhe ajo e di që herët a vonë ai do ta vrasë atë.

Inspektori Santi Abad, i bashkuar në forcën e policisë pas një viti e gjysmë të lejes psikiatrike, dhe partneri i tij Ana Barroso, i cili sapo është emëruar zëvendës inspektor, fillojnë një kërkim të pamëshirshëm me ndihmën e komisionerit të ri, Álex Veiga. Të gjithë hapat tuaj ju çojnë drejt një çështje tjetër e pazgjidhur: ai i Catalina Fiz, u zhduk në Pontevedra tre vjet më parë, dhe drejt një vrasësi që duket se po e merrte ligjin në duart e tij.

Romanet e zeza që do ju lidhin

Në mes të natës

 • Author: Mikel Santiago
 • Botuesi: Botimet B

A mundet një natë të shënojë fatin e të gjithë atyre që e jetuan atë? Më shumë se njëzet vjet kanë kaluar që kur ylli i rrokut në rënie Diego Letamendia performoi për herë të fundit në qytetin e tij të lindjes Illumbe. Kjo ishte nata e fundit të bandës së tij dhe grupit të tij të miqve, dhe gjithashtu ajo e zhdukja e Lorea, e dashura e tij. Policia kurrë nuk arriti të sqarojë se çfarë i ndodhi vajzës, e cila u pa duke dalë me vrull nga salla e koncertit, sikur po ikte nga diçka ose dikush. Pas kësaj, Diego filloi një karrierë të suksesshme solo dhe nuk u kthye më në qytet.

Kur një nga anëtarët e bandës vdes në një zjarr të çuditshëm, Diego vendos të kthehet në Illumbe. Kanë kaluar shumë vite dhe ribashkimi me miqtë e vjetër është i vështirë: asnjëri prej tyre nuk është akoma personi që ishin. Derisa, rritet dyshimi se zjarri nuk ishte i rastësishëm. A është e mundur që gjithçka të ketë lidhje dhe që, kaq kohë më vonë, Diego të gjejë të dhëna të reja për atë që ka ndodhur me Lorea?

Një familje normale

 • Author: Mattias Edvardsson
 • Botuesi: Salamander

Adam dhe Ulrika, një çift i martuar normal, jetojnë me vajzën e tyre tetëmbëdhjetë vjeçare Stella në një zonë të këndshme në periferi të Lundit. Në dukje, jeta e tij është e përsosur ... derisa një ditë ky iluzion të cungohet në rrënjët e tij kur Stella arrestohet për vrasje brutale të një njeriu gati pesëmbëdhjetë vjet më i vjetër se ajo. Babai i saj, një pastor i respektuar i kishës suedeze dhe nëna e saj, një avokat i njohur i mbrojtjes penale, do të duhet të rimendojnë paradigmën e tyre etike ndërsa e mbrojnë atë dhe të përpiqen të kuptojnë pse ajo është e dyshuara kryesore për krimin. Deri ku do të shkojnë ata për të mbrojtur vajzën e tyre? A e dini vërtet si është? Dhe akoma më shqetësuese: a e njohin ata njëri-tjetrin?

Romanet e zeza

Kalmann

 • Author: Joachim B. Schmidt
 • Botuesi: Botimet Gatopardo

Kalmann Óðinnsson është banori më origjinal i Raufarhöfn, një fshat i vogël peshkimi i vendosur në kufijtë jo-mikpritës të Islandës. Ai është tridhjetë e katër vjeç, autik, dhe megjithëse nga fqinjët e tij shihet si idiot i qytetit, ai është një sherif i vetë-emëruar i komunitetit. E gjitha është nën kontroll. Kalmann i kalon ditët e tij duke patrulluar në fushat e mëdha që rrethojnë qytetin gjysmë të shkretë, duke gjuajtur dhelpra polare me pushkën e tij të pandashme Mauser dhe duke peshkuar peshkaqenët e Grenlandës në Oqeanin e Ftohtë Arktik. Por, nganjëherë, protagonistit tonë i kalojnë kabllot dhe ai bëhet një rrezik për veten dhe, ndoshta, për të tjerët ...

Një ditë, Kalmann zbulon një grumbull gjaku në dëborë, që përkon me zhdukja e dyshimtë e Robert McKenzie, njeriu më i pasur në Raufarhöfn. Kalmann do të kapërcehet nga rrethanat, por falë mençurisë së tij naive, pastërtisë së tij të zemrës dhe guximit të tij, ai do të tregojë se, siç i tha gjyshi, IQ nuk është gjithçka në këtë jetë. E gjitha është nën kontroll

Tetë vrasje perfekte

 • Author: Peter Swanson
 • Botuesi: Siruela

Pesëmbëdhjetë vjet më parë, adhuruesi i romanit misterioz Malcolm Kershaw publikoi në blogun e librarisë ku ai punonte në atë kohë një listë - e cila nuk merrte asnjë vizitë apo komente - për të cilën sipas tij ata ishin krimet letrare më të arritura në histori. Ai e titulloi atë Tetë vrasje të përsosura dhe përfshiu klasikë nga disa prej emrave të mëdhenj të zhanrit të zi: Agatha Christie, James M. Cain, Patricia Highsmith ...

Kjo është arsyeja pse Kershaw, tani i ve dhe bashkëpronar i një dyqani të vogël të pavarur në Boston, kapet për herë të parë kur një agjent i FBI-së troket në derën e tij në një ditë të ftohtë të shkurtit, duke kërkuar informacion mbi një seri fantazme të vrasjeve të pazgjidhura që ngjajnë shumë me njëra-tjetrën ata të zgjedhur prej tij në atë listë të vjetër ...

Secilit të vetën

 • Author: Leonardo Sciascia
 • Botuesi: TusQuets

Një pasdite e mërzitshme gushti farmacisti i një qyteti të vogël siçilian merr një anonim në të cilën ata e kërcënojnë me vdekje dhe së cilës, megjithatë, ai nuk i jep rëndësi. Por, ditë më vonë, farmacisti vritet në male së bashku me një tjetër vendas të respektuar, mjekun Roscio. Ndërsa thashethemet që janë lëshuar shkaktojnë dëme të pariparueshme dhe policia dhe karabinierët rrahin të verbërit, vetëm Laurana, një mësuese e shkollës së mesme e butë, por e kulturuar, ndjek një avantazh që mund të çojë te vrasësi. Ai ka zbuluar që anonimja ishte bërë me fjalë të prera nga një gazetë konservatore katolike, L'Osservatore Romano, pasi logo e saj, Unicuique suum - "Për secilin, e veta" - shfaqet në pjesën e pasme të copave. Dhe ai e hedh veten në jetën e fqinjëve të tij.

Cili nga këto romane krimi tërheq vëmendjen tuaj më shumë? A keni lexuar ndonjë nga këta autorë të romaneve të krimit më parë? Ndani me ne disa romane krimi që po shijoni kohët e fundit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.