5 mënyra për të organizuar koleksionin tuaj të librave

librari

Ata prej nesh që kënaqen me leximin kanë tendencë të shkruajnë titujt në pritje për t'i lexuar në një listë. Një listë që rritet me një shpejtësi marramendëse, me të cilën nuk mund ta përballojmë. Ne nuk i blejmë të gjithë titujt në listë, larg saj, por përfundojmë të grumbullohemi në shtëpi a koleksion i rëndësishëm i librave që ju duhet të organizoni në një farë mënyre.

Keni një bibliotekë në të cilën të jesh në gjendje t'i vendosësh të gjitha është ëndrra e shumë vetave. Megjithatë, realiteti na detyron t'i shpërndajmë në dhoma të ndryshme. Edhe kështu mbani rregull në koleksionin tonë Isshtë e mundur duke aplikuar një nga pesë formulat që ne propozojmë sot. A duhet ta fillojmë?

Librat zakonisht zënë hapësira përkatëse në shtëpitë tona, prandaj për shumë është kaq e rëndësishme që mënyra e organizimit të tyre t’i përgjigjet kritereve praktike dhe estetike. Bashkimi i të dyve është i vështirë por jo i pamundur. Cilado metodë që zgjidhni ta bëni, ky është rekomandimi ynë i parë: rezervoni një raft në një vendi i preferuar për librat e sapoardhur, ata që nuk i keni lexuar.

librari

Sipas gjinisë

Kur zhanre të ndryshme konsumohen në një familje (ese, trillime, biografi, kujtime, teatër, poezi), organizimi i librave sipas këtij kriteri është gjithmonë një zgjedhje praktike. Pasi të klasifikohen sipas zhanrit, përveç kësaj, nëse numri i vëllimeve është bujar, gjithmonë mund të përdorni më vonë për t'i organizuar ato në rend alfabetik ose editorial. Dy mënyra për t'i organizuar ato me avantazhet dhe disavantazhet përkatëse.

Në rend alfabetik

Renditja e bibliotekës sipas alfabetit është ende një nga zgjedhjet më të njohura. A lexoni kryesisht trillime? Nëse ka një zhanër dominant në koleksionin tuaj të librave, ju mund ta organizoni këtë në librarinë kryesore duke marrë parasysh iniciativën e mbiemrit të autorëve. Kështu mund të gjeni lehtësisht librat e autorit tuaj të preferuar.

A e keni të vështirë të mbani mend titujt dhe autorët e veprave që lexoni? Nëse, si unë dy muaj pasi i keni lexuar, e keni të vështirë të mbani mend edhe argumentin, kjo mund të mos jetë metoda më e mirë për ju. Në rastin tuaj dhe në timen, një metodë më vizuale mund të jetë më praktike.

Mënyra të ndryshme për të organizuar koleksionin tuaj të librave

Nga botuesit

Nëse nuk mbani mend tituj ose autorë por nëse nuk mbani mend karakteristikat estetike të librit Ashtu si trashësia, ngjyra e shtyllës kurrizore ose mbulesa, më shumë metoda të organizimit vizual mund të ndihmojnë shumë. Renditja e tyre sipas botuesit, për shembull, mund t'ju ndihmojë të gjeni një libër shpejt.

Në shumicën e rasteve, është e lehtë të identifikosh se cilit botues i përket një libër vetëm duke parë shtyllën kurrizore. Shtë shumë karakteristike, për shembull, e kuqja e koleksioneve të Periférica. Gjithashtu vija portokalli ose të kuqe në shpinë të zezë të shtëpisë botuese Acantilado ose logon e koleksionit Anagrama.

Kjo metodë, përveç që është praktike, na lejon të organizojmë bibliotekën në mënyrë që librat me karakteristika të ngjashme të jenë së bashku. Një praktikë që na ofron një pamje më e rregullt dhe tërheqësepërgjithësisht nga biblioteka jonë.

Nga ngjyrat

Një metodë me shumë prezencë aktualisht në Instagram, një rrjet në të cilin gjithçka duket se kujdeset vizualisht, është të organizosh librat me ngjyra. Praktike? Nëse, si unë, keni një kujtesë të paqëndrueshme, mund të zgjasë për sa kohë që koleksioni i librave është relativisht i vogël.

Ne nuk mund të injorojmë që librat me spina bardh e zi janë shumica. Trueshtë e vërtetë që ka gjithnjë e më shumë botues, kryesisht të rinj dhe / ose të pavarur, që vënë bast mbi ngjyra, por është e rrallë të gjesh, për shembull, libra me zhul vjollce ose jeshile, për të dhënë disa shembuj. Pra, nëse pamja e librarisë tuaj do të jetë e bukur por ndoshta e paekuilibruar dhe nuk do të keni shumë për të bërë në lidhje me të.

Koleksione librash të organizuara nga ngjyra

Për simpatinë

Ju pelqeu libri? Do ia rekomandonit dikujt? Ndjenjën që ka dikush për një lexim të caktuar sa duhet ta ktheni atë në bibliotekë mund të bëhet po aq e vlefshme një metodë klasifikimi sa ato të mëparshmet. Pse të mos i organizoni librat tuaj në tre kategori? Ata që ju pëlqyen ose leximi i të cilave ju ka shënuar nga njëra anë. Nga ana tjetër, ato që ju kanë shijuar, por u rekomandoni vetëm njerëzve të caktuar. Dhe së fundmi, ato që nuk ju kanë pëlqyer dhe që ka të ngjarë t'i shisni ose t'i jepni dikujt që mund t'i shijojë ato.

A përdorni ndonjë kriter për të organizuar koleksionin tuaj të librave?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.