5 çelësat për të qenë mirë me veten

Si të jesh mirë me veten

Të qenit mirë me veten është thelbësore për të qenë në gjendje të jeni mirë me të tjerët. Nuk ka mundësi të krijoni marrëdhënie të suksesshme nëse nuk ka ekuilibër personal. Diçka mbi të cilën duhet punuar, sepse vetëvlerësimi, dashuria për veten, rritja personale, janë qëndrime dhe aftësi që fitohen dhe funksionojnë me kalimin e kohës. Sidoqoftë, nuk është gjithmonë e lehtë të jesh mirë me veten, të pranosh veten në lëkurën tënde dhe të asimilosh kalimin e kohës.

E gjithë kjo është pjesë e shëndetit mendor dhe pa të, nuk është e mundur të gëzosh shëndet të mirë në përgjithësi. Prandaj, ta duam njëri -tjetrin, ta respektojmë njëri -tjetrin, pranoni ndryshimet e jetës dhe ndiheni mirë me veten, është e nevojshme të punohet në aspekte të caktuara siç janë në vijim.

Si të jesh mirë me veten

Të kesh njerëz përreth për të plotësuar jetën është e nevojshme, sepse qeniet njerëzore janë shoqërore nga natyra. Në to, përfshihet marrëdhënia personale, e cila duhet të jetë më e rëndësishmja në çdo rast. Fillon duke e dashur veten, duke shijuar kohën vetëm me veten pa pasur nevojë të kesh njerëz të tjerë pranë për të shmangur vetminë tënde. Sepse të qenit vetëm ju lejon të njihni veten, të zbuloni cilat janë cilësitë tuaja dhe aspektet e personalitetit tuaj që dëshironi të përmirësoni.

Fal veten

Të jesh i gabuar është njerëzor, pranoje, njohe dhe kërko falje, i mençur. Të gjithë njerëzit bëjnë gabime dhe kjo është diçka e natyrshme, sepse nuk ka përsosmëri kur bëhet fjalë për personalitetet. Kur bëni gabime me njerëzit, e dini që mënyra për ta korrigjuar është të kërkoni falje dhe të siguroheni që personi i prekur të pranojë gabimin tuaj. Pse të mos e bëni me veten? Mos e rrah veten për gjërat që nuk shkojnë mirë, supozoni gabimin tuaj, falni veten dhe punoni për tu përmirësuar.

Kaloni kohë cilësore

Kaloni kohë cilësore me veten

Gjeni një mënyrë për të pasur hapësirën tuaj, kohë cilësore vetëm ku mund të bëni gjërat që ju pëlqenMe Leximi, muzika, sporti, janë hobi me të cilat mund të argëtoheni duke punuar në rritjen personale. Kur investoni kohë në veten tuaj, ju krijoni një marrëdhënie cilësore personale, mësoni të njihni veten dhe zbuloni se cilat janë nevojat tuaja të vërteta.

Praktikoni mirënjohjen për të qenë mirë me veten

Pakënaqësia është një gropë pa fund, sepse edhe kur kënaq një nevojë, ndjenja e mirëqenies zgjat për një kohë kaq të shkurtër saqë shpejt shfaqet një dëshirë e re. Ju mund të mendoni se diçka mungon në jetën tuaj, por për njerëzit e tjerë gjithçka që keni ose jeni mund të jetë gjithçka që ata duanMe Në fund të fundit, të gjithë kanë gjëra për të qenë mirënjohës, gjëra materiale dhe jomateriale që të tjerët duan dhe vlerësojnë.

Praktikimi i mirënjohjes do t'ju lejojë të zbuloni gjithçka që keni, sepse fakti i thjeshtë i të pasurit një shtëpi për të jetuar, ushqim i shijshëm për të shijuar çdo ditë, miq për të biseduar dhe qeshur, janë gjëra që shumë njerëz të tjerë duan dhe nuk mund t'i kenë. Para se të fle, merrni pak minuta për të menduar për të gjitha gjërat e mira në jetën tuaj, do t'ju ndihmojë të ndiheni mirënjohës.

Zhvilloni vlerat tuaja personale

Lexoni për rritjen personale

Nuk ka kënaqësi më të madhe në jetë sesa të jesh një person i mirë, të kesh empati për të tjerët, të jesh mbështetës dhe respektues. Me gjeste të vogla të përditshme ju mund të ndryshoni jetën e çdo personi, sepse kurrë nuk e dini se çfarë mund të jetë beteja që secili po zhvillon brenda. Vlerat tuaja janë ato që ju përcaktojnë si person, zhvillojini ato në cilëndo nga aspektet e jetës tuaj dhe do të gëzoni mirëqenien dhe paqen e të kuptuarit se në një farë mënyre u bëni mirë njerëzve të tjerë.

Kujdesuni për marrëdhëniet personale

Nuk ka të bëjë me të pasurit shumë miq, por me vlerësimin, kujdesin dhe shijimin e atyre që kontribuojnë më shumë në jetën tuaj. Miqtë dhe marrëdhëniet shoqërore janë ato që pasurojnë jetën, përvoja unike që ju shoqërojnë gjatë rrugës, që ju japin kujtime dhe përvoja të veçanta që ju ndihmojnë të buzëqeshni në momentet më të këqija. Merrni kohë për t'u kujdesur për marrëdhëniet personale dhe shprehni ndjenjat tuaja për t'u ndjerë të lirë, në paqe dhe të qetë me veten.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.