4 lloje margaritash për t'i dhënë ngjyrë kopshtit tuaj

Daisies

Nëse do të na bënin të përshkruanim një margaritë, shumica prej nesh do të përshkruanin një bimë të ngjashme me atë në kopertinë me gjethe jeshile, petale të bardha dhe një qendër të verdhë ose portokalli. Megjithatë, kjo është vetëm një nga llojet e shumta të margaritave që ekzistojnë. Ne flasim sot për katër lloje margaritash për t'i dhënë ngjyrë kopshtit, pasi do të ishte e pamundur të flitej për të gjitha.

Margaritat që kemi zgjedhur sot janë lehtë për t'u njohur. Ata janë shumë të njohur, kështu që ka të ngjarë që t'i njihni edhe nëse nuk jeni në gjendje t'i emërtoni. Ato paraqesin ngjyrime të ndryshme në petalet e tyre, megjithëse në disa prej tyre nuk janë këto, por sythi i lules që bie më shumë në sy. Njihuni me to dhe mos hezitoni t'i përdorni më vonë për t'i dhënë ngjyrë kopshtit tuaj.

Daisy Shasta

Leucanthemum Superbum, siç njihet teknikisht, është një bimë barishtore shumë e njohur, imazhin e së cilës e lidhim shpejt me atë të margaritës. Me gjethe jeshile të errët dhe a lulëzimi bujar e cila është e dukshme nga fillimi i verës deri në fillim të vjeshtës, është shumë popullor në kopshtet tona.

Daisy Shasta

shumë e lehtë për t'u rritur Ata janë një opsion i shkëlqyeshëm për kufijtë gjithmonë në grupe të vogla për të arritur një ndikim më të madh. Ata rriten në diell të plotë dhe në tokë pjellore, të drenazhuar mirë, pak të lagësht, megjithëse e tolerojnë mirë thatësirën. Edhe ngricat e lehta janë shumë rezistente!

hiqni lulet sapo të thahen dhe do të rriten përsëri. Në fund të dimrit, para se të mbijnë përsëri, hiqni gjethet e vdekura dhe bëni një krasitje të lehtë për t'i dhënë formë.

Echinacea purpurea

Ky lloj margaritash shquhet për karakteristikat e tij lule vjollce te ngopura dhe butonin e tij qendror të spikatur portokalli. Mund të arrijë deri në një metër lartësi dhe mund të lulëzojë nga mesi i verës deri në dimër. Ajo tërheq fluturat dhe bletët, kështu që ka një funksion pjalmues.

Ekinacea

Lulëzon në diell të plotëAjo toleron thatësirën, nxehtësinë dhe lagështinë. Kërkon vetëm toka të drenazhuara mirë. Janë ideale për t'i dhënë ngjyrë kopshtit por edhe shtëpisë tuaj si një lule e prerë. Përveç kësaj, është i njohur për përdorimin e tij mjekësor, pasi kontribuon në rritjen e mbrojtjes, veçanërisht në trajtimin e infeksioneve në sistemin e frymëmarrjes.

Rudbeckia

Rudbeckia është një bimë shumëvjeçare shumë e habitshme për shkak të kombinimit të saj lule të verdha të ndezura dhe qendra e saj kafe çokollatë. Karakterizohet nga ngjyrat e tij edhe nga forma e petaleve të saj të shtrira, të cilat shpalosen poshtë, duke zbuluar kokën e lules në formë koni.

Rudbeckia

Ata kanë një të tillë lulëzimi i zgjatur nëse janë të ekspozuar ndaj diellit dhe nuk janë shumë kërkuese. Ata nuk i pëlqejnë tokat shumë të lagështa, kështu që do t'ju duhet të siguroni kullim të mirë. Rritet shumë lehtë dhe si të mëparshmet shumohet lehtësisht me fara. Ka nënlloje të ndryshme që mund të rriten deri në 2 metra.

felicia ameloids

Me origjinë nga Afrika e Jugut, Felicia amelloides karakterizohet nga bluja e veçantë e petaleve të saj. Është një nënshkurre shumëvjeçare e rrumbullakosur që arrin lartësinë deri në 50 cm dhe lulëzon gjatë gjithë verës, megjithëse zvogëlohet në mes në zonat shumë të nxehta.

Felicia

Lulet e saj janë më të vogla se ajo e llojeve të margaritave të përmendura deri tani, këto që ngrihen mbi gjethin e errët. I pëlqen dielli dhe është rezistent ndaj erës dhe thatësirës. Kërkon lotim të rregullt gjatë verës, por nuk toleron mbytje.

Mund t'i vendosni si në kufij para shkurreve të tjera më të larta, ashtu edhe brenda mbjellës të mëdhenj si në kopshte si në tarraca. Nuk i pëlqen ngricat, prandaj mos harroni ta mbroni atë në dimër nëse ndodh në zonën tuaj.

Nuk do të keni asnjë problem të gjeni këto katër lloje margaritash në çerdhe. Lëreni veten të këshilloheni në këto të bëni, në varësi të klimës dhe vendit ku dëshironi t'i mbillni, një zgjedhje e mirë. Ndoshta këtë vit është tepër vonë për të vepruar, por mos hezitoni të vini në dukje ato bimë që ju pëlqen t'i shtoni në kopshtin tuaj dimrin e kaluar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.