Çfarë është sindroma Othello?

shenjat-e-xhelozisë patologjike

Sindroma Othello i referohet një personazhi në një shfaqje të shkrimtarit anglez Shekspirit. Ky personazh karakterizohej nga vuajtja e xhelozisë patologjike, duke e bërë atë të mendonte në çdo kohë për pabesinë e gruas së tij. Siç mund të pritej, personi që vuan nga kjo sindromë bën që marrëdhënia e tyre të jetë e dënuar me dështim dhe bashkëjetesa midis të dy njerëzve të jetë e paqëndrueshme.

Ky është një problem real për çdo çift pasi marrëdhënia bëhet toksike. Në artikullin vijues do të flasim më shumë për këtë lloj sindromi dhe si ndikon në çift në një mënyrë negative.

Për çfarë shkaktohet sindroma Othello

Shtë e qartë se personi që vuan nga sindroma Othello ka një ndjeshmëri të caktuar në nivelin mendor. Përveç kësaj, ekzistojnë një sërë arsyesh ose shkaqesh për të cilat ju vuani lloje të tilla xhelozie: vetëvlerësim i ulët, varësi e madhe emocionale nga partneri dhe një frikë të tepruar për tu braktisur nga i dashuri dhe për të mbetur vetëm.

Personi me këtë lloj xhelozie gjithashtu mund të pësojë një sërë çrregullimesh të llojeve të ndryshme siç mund të jetë rasti i çrregullimit obsesiv kompulsiv ose çrregullimit të caktuar të tipit paranojak. Nga ana tjetër, gjithashtu mendohet se xhelozia në fjalë mund të shkaktohet nga konsumimi i tepërt i substancave po aq të dëmshme dhe të dëmshme për trupin sa alkooli ose droga.

Simptomat e sindromës Othello

Siç e kemi përmendur edhe më lart, personi që vuan nga kjo sindromë është xhelozi patologjike dhe e sëmurë e partnerit të tij. Ky lloj xhelozie do të ketë tre karakteristika të dallueshme:

 • Nuk ka asnjë shkak të vërtetë pse duhet të prodhohet një xhelozi e tillë.
 • Dyshimi i tepërt dhe i tepërt i partnerit.
 • Reagimi është totalisht iracional dhe e pakuptimte

xhelozi

Sa i përket simptomave të personit xheloz, duhet të theksohet sa vijon:

 • Ushtron kontroll të tepruar ndaj partnerit tuaj. Ai mendon se është i pabesë në çdo kohë dhe kjo bën që ai të jetë vazhdimisht në gatishmëri.
 • Ju nuk e respektoni privatësinë dhe hapësirën e partnerit tuaj. Ju duhet të dini në çdo kohë se çfarë po bën partneri juaj. Kjo ka një ndikim negativ në marrëdhëniet e tyre shoqërore.
 • Fyerjet dhe bërtitjet janë në dritën e ditës. E gjithë kjo çon në dhunë që mund të jetë fizike ose mendore.
 • Nuk ka vend për emocione apo ndjenja pozitive. Normalshtë normale që personi xheloz të jetë i zemëruar dhe i mërzitur gjatë gjithë ditës. Ai nuk është i kënaqur me partnerin e tij, duke qenë më shumë një marrëdhënie e varur.

Në fund të fundit, është e rëndësishme të trajtohet ky lloj sindromi sa më shpejt që të jetë e mundur. Personi xheloz ka nevojë për ndihmën e një profesionisti, për ta ndihmuar atë të shohë se nuk mund të kesh marrëdhënie me një person tjetër në një mënyrë toksike. Nëse personi nuk e lejon veten të mjekohet ose nuk është në gjendje të kapërcejë problemin e xhelozisë, marrëdhënia është e dënuar të dështojë. Një marrëdhënie duhet të bazohet në respektin dhe besimin absolut të të dy njerëzve. Xhelozia patologjike nuk mund të lejohet në një marrëdhënie, pasi ajo do të përfundojë duke e shkatërruar atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.