Rruga e kështjellave Loire në Francë

Kështjellat e loires

Nëse tashmë po mendoni për udhëtimin tuaj të ardhshëm, nuk mund të humbni disa nga propozimet tona. Ka vende që gjithmonë do të na lënë të mahnitur, pasi ato duken të marra nga një histori. Rruga e kështjellave të Luginës së Loire në Francë Shtë një nga ato faqet që nuk lë askënd indiferent. Shtë një nga rrugët më romantike dhe mahnitëse që mund të bëhet në Francë duke ditur një zonë të mbushur me kështjella me bukuri të pabesueshme.

Kur ne flasim për kështjellat e Loire Ne po flasim për këto ndërtime që gjenden në pjesën e poshtme të mesme të rrjedhës së lumit Loire në Francën qendrore. Shumë prej këtyre kështjellave e kanë zanafillën në Mesjetë, të ndërtuara si fortesa autentike, edhe pse më vonë u krijuan edhe kështjella, të cilat janë menduar si banesa për fisnikërinë. Sot këto kështjella janë pjesë e Trashëgimisë Botërore.

Përgatitni vizitën tuaj

Në zonën e Luginës së Loire mund të gjejmë më shumë se pesëdhjetë kështjella, gjë që e bën të vështirë për t'i parë të gjitha. Kjo është arsyeja pse ajo që bëhet zakonisht është një listë me kështjellat me interes më të madh, duke bërë një rrugë për t'i mbuluar ato. Shumica dërrmuese ndodhen midis qyteteve Angers dhe Orleans, kështu që rruga zakonisht bëhet nga njëra në tjetrën. kohët më të mira janë gjatë pranverës dhe vjeshtës, kur koha është e mirë, pasi jo vetëm që mund të vizitoni kështjellat, por edhe mjediset përreth me pyje, kopshte ose vreshta.

Kalaja e Sully-sur-Loire

Kalaja Sully

Kjo kështjellë e shekullit të XNUMX-të është një nga më të përdorurat si një fortesë mbrojtëse në luftëra. Ajo është e rrethuar nga një hendek dhe ju mund të ecni përgjatë shtegut të saj ose të hyni brenda për të parë varrin e Earl of Sully ose një kornizë antike të topit të shekullit të XNUMX-të.

Kalaja Chenonceau

Kalaja Chenonceau

Kjo është një nga kështjellat më të bukura në Loire dhe gjithashtu një nga më të njohurat. Është një Kalaja e shekullit të XNUMX-të e njohur si 'kalaja e zonjave' për shkak të ndryshimeve që pësuan nga gra të ndryshme me kalimin e kohës. Ka një nga ambientet e brendshme më mbresëlënëse dhe me shumë bukuri nga jashtë me tonin e bardhë, frëngjitë dhe kopshtet. Përveç kësaj, një koleksion i rëndësishëm i pikturave nga artistë të tillë si Rubens ose Murillo na pret brenda.

Kalaja e çambordit

Kalaja e çambordit

Kjo është kalaja tjetër me të vërtetë e njohur ku duhet të gjeni hyrjen paraprakisht në mënyrë që të mos mbeteni pa të. Mbreti Françesk I përdori pyje të bukura përreth për të gjuajtur dhe është një nga më të mëdhenjtë në lumin Loire me më shumë se katërqind dhoma. Na ofron një shembull të shkëlqyeshëm të Rilindjes Franceze dhe ka një shkallë të madhe brenda që ata thonë se është projektuar nga Leonardo da Vinci.

Kalaja e Villandry

Kalaja e Villandry

Kopshtet më të bukura të kështjellave të Loire duket se gjendet në Kalanë e Villandry. Kjo kështjellë është ndërtuar gjatë Rilindjes dhe ka kopshte shumë të mëdha dhe vërtet të mahnitshme që janë një nga më të bukurat në Francë. Ata kanë dizajne dhe tema të ndryshme në tre nivele tarracash.

Kalaja Chaumont

Kalaja Chaumont

Kjo gjë gjendet në më të rëndësishmet që nuk duhet t'i anashkalojmë kurrë. Kjo kështjellë i përkiste Catherine de Medici dhe ishte e ndertuar ne shekujt XNUMX dhe XNUMX. Isshtë një kështjellë e madhe me kopshte të stilit anglez dhe vepra arti. Isshtë një kështjellë mjaft e restauruar me kulla të shënuara që të kujtojnë ato kështjellat tipike përrallore. Përveç kësaj, nga tarraca e saj mund të shihni një pamje të mrekullueshme panoramike të Luginës së Loire.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.