Truket për të rritur flokët

Bëni flokët të rriten

Në shumë raste ne ne presim flokët dhe pothuajse menjëherë ne duam që ato të rriten përsëri të kem përsëri një flokë të bukur. Megjithëse në ditët e sotme flokët janë të veshur me midi dhe shkurtime të shkurtra, ka shumë njerëz që duan që flokët e tyre të rriten për të pasur një kashtë të gjatë. Kështu që ne do të shohim disa hile në mënyrë që ato flokë të rriten pak më shpejt dhe kështu të rimarrin flokët e gjata me të cilat të bëjnë modele interesante flokësh.

Ka disa marifete për të rritur flokët, megjithëse duhet të kemi parasysh se flokët kanë një gjatësi të përcaktuar gjenetikisht dhe gjithashtu shpejtësia e rritjes së flokëve varet nga secili person. Por brenda këtyre parametrave ne mund t'i bëjmë flokët të rriten më mirë dhe madje ta ndihmojmë atë të rritet diçka më shpejt dhe më e fortë.

Mos prisni mrekulli

Flok te gjata

Gjëja e parë duhet ta dini është se nuk duhet të prisni mrekulli, pasi që në përgjithësi flokët e të gjithëve duhet të rriten dhe rriten rreth një centimetër çdo muaj. Por brenda kësaj, ne gjithmonë mund të ndihmojmë që flokët të rriten pak më shpejt dhe me shumë më shumë forcë. Shtë e rëndësishme të mos keni shumë shpresë për të marrë një mane në një kohë të shkurtër. Nëse kemi një ngjarje dhe duam të tregojmë flokët, gjithmonë mund të përdorim zgjerimet e shkëlqyera.

Bëni kujdes kur e lani

Rrit flokët

Larja është një zakon të cilit duhet t’i japim rëndësinë që ka. Larja e flokëve është thelbësore që ajo të rritet e shëndetshme pasi papastërtitë hiqen nga zona e kokës, por larja e tepërt e dëmton atë dhe dëmton lëkurën e kokës, madje edhe shkakton rënien ose thyerjen e saj, gjë që do ta bëjë atë të duket më i shkurtër dhe më pak i shëndetshëm. Ju duhet ta lani atë me shampon e duhur, nëse është e mundur një shampo natyrale që nuk heq vajrat nga flokët tuaj dhe nuk shton silikoni ose paraben në formulë. Lani flokët butësisht në zonën e kokës, duke e lënë sapunin të kullojë drejt majave, por pa fërkim.

El kondicioneri dhe maska ​​janë të rëndësishme për të zbutur flokët dhe kujdesuni për skajet, të cilat priren të thahen shumë më tepër. Kondicioneri duhet të përdoret çdo ditë kur lajmë flokët, por maska ​​përdoret vetëm herë pas here. Këto produkte na ndihmojnë të kujdesemi për majat dhe të parandalojmë thyerjen dhe prishjen e tyre, duke bërë që flokët të humbin një pjesë të gjatësisë së tyre gjatë procesit.

Përdorni rozmarinë

Rozmarina është një produkt që ndihmon flokët të rriten mirë, sepse ndihmon në përmirësimin e qarkullimit në zonën e kokës. Nëse qarkullimi është i mirë, ujit ujit folikulat e flokëve duke i bërë flokët të rriten më mirë. Ka disa produkte që kanë rozmarinë por në çdo rast mund të bëni infuzion me bimën dhe ta përdorni atë ujë për të masazhuar lëkurën e kokës. Ju duhet ta bëni disa herë në javë për të vërejtur përmirësim. Përveç kësaj, kjo ndihmon që flokët të bien më pak në kohë si vjeshta. Kjo do të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit dhe flokët të rriten më shpejt.

Merrni suplemente

Rrit flokët

Nëse flokët tuaj nuk rriten të fortë, gjithmonë mund të jetë sepse ju mungon ndonjë lëndë ushqyese. Shtesat e flokëve mund të jenë një ndihmë e shkëlqyer në kohë Në të cilën bie por edhe kur po rritet, sepse nëse i marrim zakonisht forcohet, pasi ka lëndët ushqyese të nevojshme. Ka shumë suplemente por pothuajse të gjitha përmbajnë lëndë ushqyese si zink, vitaminë B, hekur ose biotinë, pasi që të gjitha ndihmojnë në formimin e flokëve dhe rritjen e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.