Kafshët shtëpiake si një nga mbështetësit më të mëdhenj psikologjikë

kafshët shtëpiake si mbështetje psikologjike

Ata janë protagonistët e mëdhenj të jetës sonë, por edhe të shëndetit tonë. Sepse kafshët shtëpiake janë bërë një nga mbështetjet e mëdha psikologjike për shumë arsye të ndryshmeMe Pra, është e përshtatshme që t'i njihni, sepse nëse akoma nuk keni kafshë rreth jush, është koha.

Adoptimi i një kafshe shtëpiake do të jetë një nga gjërat më të mira që do të bëni në jetën tuajMe Jo vetëm për t'i dhënë asaj një shtëpi dhe dashuri të pakushtëzuar, por sepse do t'ju kthejë në shumë mënyra të tjera. Timeshtë koha për të gjetur se pse ato bëhen ato mbështetje psikologjike që ne i përmendim aq shumë.

Motivimi për të lënë shtëpinë

Kur po kalojmë një brez të keq, për arsye të ndryshme, na kushton më shumë të largohemi nga shtëpiaMe Gjendjet e ankthit apo edhe depresioni mund të shfaqen në jetën tonë pa paralajmërim. Prandaj, është e vërtetë që ka një sërë trajtimesh për sa kohë që ne e vendosim veten në duart e specialistëve. Por nga ana tjetër, kafshët shtëpiake do të jenë një nga mbështetësit më të mëdhenj psikologjikë. Për shkak se ju keni një përgjegjësi ndaj tyre, ata duhet të dalin nga shtëpia, të bëjnë hapat e tyre dhe të lehtësohen. Kjo ju inkurajon të transmetoni veten edhe kur nuk ka shumë fitore.

Kafshët shtëpiake na japin shoqëri të madhe

Një tjetër ndjesi që askush nuk duhet ta ndiejë është ajo e vetmisë. Sepse kjo e bën personin të rrëzohet psikologjikisht, i rrëmbyer nga disponimi, i cili mund të jetë një shkas fatal. Prandaj, kafshët shtëpiake do të jenë atje për të ndihmuar kur ato janë më të nevojshme. Mbi të gjitha, kur humbim dikë dhe kemi nevojë për mbështetje, asgjë si kafshët që kanë dashuri të pakushtëzuar., të cilën ne do ta vërejmë në sytë e tyre dhe në gjestet e tyre, kështu që ata mund të na ngrenë shpirtin pak nga pak, duke na ngritur lart nga ai pus në të cilin ndonjëherë ndiejmë.

Mbështetje psikologjike: Ato nxisin vetëvlerësimin

Pse vetëvlerësimi është kaq i nevojshëm? Sepse favorizon të kesh një humor më të mirë dhe natyrisht, një mirëqenie të përgjithshme. Diçka themelore për çdo ditë, por gjithashtu, për të qenë në gjendje të arrijmë gjithçka që ne propozojmë. Por ndonjëherë nuk është aq e lehtë ta mbash atë me ne. Tani kafshët shtëpiake do të ndihmojnë si kurrë më parë, sepse ne do të shohim punën e bërë dhe do të ndihemi mirë kur kujdesemi për kafshët tona. E cila na bën të vlerësojmë pak më shumë veten.

Ato na ndihmojnë të kemi përgjegjësi

Ne kurrë nuk e dimë se çfarë na përfiton vërtet derisa ta kemi atë para nesh. Prandaj, përgjegjësia për të qenë në gjendje të kesh një kafshë duhet të merret parasysh, sepse me të vërtetë do të na ndihmojë çdo ditë. Ju gjithmonë do të ndiheni të përfshirë me një detyrë të tillë, me miqësi dhe dashuri të pakushtëzuar. Ne do të jemi në gjendje të kemi vullnet dhe kjo do ta bëjë përgjegjësinë edhe më të madheMe Cili është qëllimi i gjithë kësaj? Ndihemi më mirë dhe do ta marrim atë nga minuta e parë. Sepse falë një kafshe shtëpiake, ne do të zbulojmë ndjenja të reja që as nuk i dinim.

Lehtësoni stresin

Një nga problemet më të mëdha që mund të gjejmë në jetë sot është stresi. Kjo jepet nga ritmi i jetës që bëjmë, duke mos qenë në gjendje të arrijmë në gjithçka na bën të ndihemi të mbytur. Por të kesh një kafshë shtëpiake pranë nesh do të na bëjë ta shohim atë ndryshe. Pra, vetëm kompania juaj do të na lejojë të dalim nga kjo lloj sëmundje dhe ta bëjmë atë një lehtësim ose shërim te njerëzit me depresion.

Ndihemi më të sigurt

Mund të themi se kjo pjesë është si një përmbledhje e të gjitha pjesëve të mëparshme, ose shumica dërrmuese. Sepse me ta ndihemi të shoqëruar, përveçse të relaksuar sepse eliminojnë stresin, kështu edhe ata do të na bëjnë të ndihemi më të sigurt në çdo kohëMe Ne kemi shoqërinë perfekte dhe kjo na bën të mendojmë se asgjë e keqe nuk do të na ndodhë. Prandaj, gjithçka është më e dobishme për jetën tonë, po, por edhe për shëndetin tonë emocional.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.