Gjithçka që mund të bëni në Venecia falas, ose pothuajse

Kanalet e Venecias

Venecia është një nga destinacionet më të njohura për turistët të gjithë botës. Qyteti i kanaleve na ofron plane pafund për të realizuar, por është e vërtetë që ato nuk janë gjithmonë të përshtatshme për të gjitha buxhetet. Kjo na bën të flasim shumë për të tjerët që kanë një çmim të përballueshëm ose që janë falas.

po ka te sigurta aktivitete për t'i shijuar në maksimum dhe se ata nuk do të bëjnë një vrimë në xhepin tuaj. Pra, ne i kemi përpiluar për ju, që të realizoni atë udhëtim ëndrrash që keni pritur kaq gjatë. Edhe pse numri i turistëve dhe ekonomia në përgjithësi kanë bërë që çmimet të rriten në qiell, qëndroni me këto opsione që do t'ju shpëtojnë.

Rezervoni një turne udhërrëfyes në Venecia

Duhet thënë se në këtë rast nuk është krejtësisht falas. Por e vërteta është se nuk është aq e shtrenjtë sa mund ta imagjinojmë. Sepse udhërrëfyesit janë njerëz të kualifikuar të cilët Ata do t'ju bëjnë një turne gjithëpërfshirës të zonës dhe do t'ju shpjegojnë gjithçka në detaje. Pra, gjithçka ka një çmim. Disa prej tyre nuk kanë një çmim fiks, por ju duhet të lini një bakshish të caktuar për gjithë atë punë që kanë bërë. Ajo që duhet të bëni është ta rezervoni, për t'u siguruar që të mos mbeteni pa vende. Do të jetë më lirë se sa mendoni dhe do të shijoni të gjitha këndet dhe të gjitha legjendat që mund të imagjinoni!

Bazilika e Shën Markut

Vizitoni Bazilikën e Shën Markut

Hyrja në Bazilikën e San Marcos është falas Por kini kujdes, sepse nëse doni të hyni në muzeun që ka akses në çati, atëherë do të duhet të paguani rreth 5 euro. Edhe pse e vërteta është se çdo pjesë e këtij vendi ia vlen për bukurinë që jep. Shijoni të gjithë mozaikët dhe atë ngjyrë të artë që kullon, do të bini në dashuri. Sigurisht, mbani mend se të gjitha çantat ose çantat e shpinës duhet t'i lini në zonën e tualeteve, e cila është gjithashtu falas. Nëse hyni në muze, mund të shijoni pamjen, e cila gjithashtu nuk është e kotë.

Merrni pamjet panoramike nga Fondaco Dei Tedeschi

Për një kujtim të këndshëm, pamjet panoramike janë gjithmonë thelbësore. Pra, është koha të lini veten të tërhiqeni prej tyre dhe për këtë duhet ngjit një nga ndërtesat historike, e cila ndodhet në brigjet e Kanalit të Madh në Venecia. Përveçse jeni qendër tregtare dhe mund të kaloni një pasdite pazar, ju gjithmonë mund të rezervoni pamjet tuaja dhe të shijoni vizitën 15-minutëshe në to. Do të ngjiteni në tarracë dhe do të përjetësoni momentin që është plotësisht i lirë.

Origjinaliteti i raftit të librave Acqua Alta

Vizitat në ndërtesa të ndryshme në qytet janë thelbësore, nga njëra anë janë bazilikat, por nga ana tjetër, ne kemi mundësi të tilla. Është një librari, por është më e veçanta dhe gjithashtu do t'ju mahnisë. Pse për të hyrë në tarracë ose oborr mund ta bëni përmes një shkalle që përbëhet nga libra. Mund të arrini atje përmes Calle Longa Santa María Formosa, por edhe përmes aksesit nga Calle Pinelli. Përveç asaj shkalle dhe origjinalitetit që përmendëm, nuk mund të mungojnë librat e vjetër që do të gjeni.

Sheshi i Shën Markut

Pak muzikë në sheshin e Shën Markut në Venecia

Nuk është e nevojshme të shkoni në një koncert dhe të duhet të paguani një biletë për të shijoni një seancë të mirë muzikore. Sepse tani në Plaza de San Marcos mund të bëni një shëtitje me një kolonë zanore klasike dhe të bukur. Por pa qenë nevoja të ulesh në një nga tarracat. Duke qenë se është një nga pikat më të njohura dhe ku janë përqendruar më shumë turistë, që është sinonim i të qenit i shtrenjtë. Sepse një kafe e thjeshtë mund të vlejë tre herë më shumë se çmimi që po mendoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.