Dita e Shën Patrikut: një nga traditat më të rëndësishme

Dita e Shën Patrikut

Dita e Shën Patrikut festohet çdo vit kur bie më 17 mars. Një datë që është kthyer në një simbol për irlandezët, por që është përhapur në të gjithë botën. Sigurisht, është në Irlandë ku festohet me stil, me parada dhe festivale pa harruar dollinë e madhe përmes një birre të mirë. Por e gjithë kjo ka origjinën e saj!

Pra, ne do t'ju tregojmë në detaje cila është origjina e një feste si kjo dhe nga traditat si dhe legjendat që kanë lindur si rezultat i Ditës së Shën Patrikut. Është e vërtetë që ka histori të shumta pas saj, por ne kemi mbetur me më të rëndësishmet dhe ato që kanë mbërritur në ditët tona. Dëshironi të dini pak më shumë për gjithë këtë?

i cili ishte shenjtori Patriku

Nëse do të fillojmë nga fillimi, duhet të dimë se kush ishte Shën Patriku. Epo, ai ishte një anglez dhe jo irlandez, i lindur në vitin 400. Nuk quhej as Patricio, por Maewyn. Edhe pse kur ishte i ri u rrëmbye dhe u dërgua në Irlandë, por pas shumë përpjekjesh, ai arriti të arratisej dhe u bë prift, duke krijuar kisha të ndryshme kudo që shkoi dhe duke përhapur krishterimin. Pikërisht, ai vdiq më 17 mars 461. Që atëherë u bë një nga ditët e festës jo për vetë vdekjen, por për gjithçka që bëri në jetë. duke e marrë atë në të jetë shenjtori mbrojtës i Irlandës që nga viti 1780.

Dita e Shën Patrikut

Legjendat dhe traditat rreth Shën Patrikut

Përveç të qenit prift dhe vendosjes së besimit të tij kudo që shkoi, ka një legjendë tjetër pas festës së Shën Patrikut. Sepse thuhet se ai ishte përgjegjës për eliminimin e murtajës së gjarpërinjve që pushtuan Irlandën. Edhe pse për disa nuk kishte një murtajë të tillë dhe për të tjerët, nuk ishte drejtpërdrejt Shën Patriku që u kujdes për problemin në fjalë.

Në fillim, ngjyra e kësaj dite të rëndësishme nuk ishte jeshile, por blu. Gjithashtu, edhe pse është një ditë që lidhet ngushtë me botën e birrës apo alkoolit në përgjithësi, vetëm në vitet 70 filluan të hapeshin lokalet dhe mund të pinit një birrë. Që më parë, në një ditë si kjo, ata ishin të gjithë të mbyllur që atëherë Ajo konsiderohej një festë fetare.

Nga ana tjetër, një tjetër nga traditat më të zakonshme është vendosni një tërfil jeshil në rroba. Edhe pse me veshjen e një ngjyre si kjo e përmendur, tashmë po i referohet ditës së madhe. Duhet mbajtur mend se nuk festohet vetëm me një birrë të mirë, por edhe gastronomia irlandeze është një nga traditat më të veçanta.

traditat irlandeze

Dita e Shën Patrikut në mbarë botën

E përmendim gjithmonë Irlandën dhe mund të themi se bëhet fjalë për origjinën, por emigrantët irlandezë e zgjeruan këtë festë edhe në shumë vende të tjera. Në fakt, sot ajo festohet tashmë në të gjithë botën. Është më shumë, Parada e parë në Nju Jork ishte në 1762, ku njerëz të shumtë po ecnin në këmbë deri në Fifth Avenue. Në Çikago ishte në fund të viteve '60 kur edhe ata iu bashkuan traditës. Me këtë rast ata filluan t'i ngjyrosin lumenjtë e tyre me ngjyrë të gjelbër, diçka që për fat e kanë përmirësuar, duke përdorur bojë bimore dhe duke shmangur dëmtimet e mëtejshme.

Në Spanjë ka edhe shumë pika që e shtojnë festën. Në qytetet e mëdha do të gjejmë gjithmonë disa Taverna ose bare me ndikim irlandez ku mund të shijoni një birrë të mirë dhe muzikën më të mirë si shoqërim. Për më tepër, ka shumë zona apo ndërtesa që ndizen në të gjelbër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.