Çfarë të shihni dhe të bëni në qytetin e Kordoba në Andaluzi

Çfarë të shohësh në Kordoba

La Qyteti i Kordobës është një nga më të vizituarit në Andaluzi. Njihet si qyteti i tre kulturave, pasi që disa kultura ishin shumë të rëndësishme në krijimin e tij, romak, arab dhe hebre. Isshtë një vend shumë i rëndësishëm historikisht, pasi ishte kryeqyteti i halifatit shekuj më parë. Sot po përballemi me një qytet të pabesueshëm që na tregon në themelet e tij atë përzierje kulturash.

Le të shohim se çfarë gjërat për të parë dhe bërë në qytetin e Kordobës. Bestshtë më mirë ta vizitoni atë gjatë pranverës, kur koha nuk është aq e nxehtë dhe kur dekorohen fasadat, si dhe oborret e famshme të saj, me të gjitha llojet e luleve shumëngjyrëshe. Zbuloni gjithçka që mund të shihni në qytetin e bukur të Kordobës.

Xhamia-Katedralja e Kordobës

Xhamia-katedralja e Kordobës

Ky është padyshim monumenti më emblematik në Kordoba dhe ai që nuk mund ta humbasim në asnjë rrethanë. Kjo xhami është një monument në të cilin mund të vlerësohet kalimi i shekujve, pasi ajo ka stilin gotik, barok, Rilindje ose Mudejar. Kjo ndërtesë sot është shndërruar në Katedralja u ndërtua si xhami në 784. Në shekujt XNUMX-XNUMX u shndërrua në një katedrale. Në xhami mund të shohim Patio de los Naranjos të bukur në pjesën veriore, maksura të arkitekturës arabe dhe dhomën hipostyle. Përveç kësaj, ai është një vend shumë i gjerë, me kapela, muze dhe dyer të ndryshme.

Alcazar i Monarkëve të krishterë

Alcazar i Monarkëve të krishterë në Kordoba

Kjo është një fortesë e bukur ku jetonin Monarkët Katolikë, ku ata kryen fushatën për të marrë përsipër Mbretërinë e Granadës. Kjo ishte gjithashtu vend i famshëm ku Christopher Columbus kërkoi fonde për të bërë udhëtimin që do ta çonte në zbulimin e Amerikës. Shtë një hapësirë ​​e bukur që ka edhe kopshte të mirëmbajtura ku mund të marrësh shumë qetësi.

Medina-Azahara

Medina Azahara

kjo siti arkeologjik fes i Trashëgimisë Botërore dhe kjo na tregon se sa i rëndësishëm ishte ky qytet gjatë gjithë historisë. Isshtë disa kilometra nga qendra e qytetit por ia vlen të shihet. Ky ishte bërthama e qytetit që formoi Kalifatin e Kordobës, kështu që ishte e një rëndësie thelbësore. Ju do të kënaqeni duke parë rrënojat dhe të mësoni rreth hilafetit.

Urë romake

Urë romake

Ky qytet ishte dëshmitar i kulturave të shumta, prandaj ne gjejmë të gjitha llojet e monumenteve në të. Një nga elementet që janë pjesë e juaja e kaluara është Ura e mirënjohur Romake. Isshtë një pamje tipike e qytetit, pasi në sfond mund të shihni xhaminë-katedralen. Kjo urë guri është shumë e bukur dhe shekuj më parë ishte e vetmja urë që i dha vendin qytetit, kështu që rëndësia e saj ishte thelbësore.

Sheshi Corredera

Sheshi Corredera në Kordoba

Kur vizitojmë qytetin jo vetëm që na pëlqen të ndalemi te monumentet, por edhe në vendet më të gjalla dhe qendrore. Është Plaza de la Corredera është një qendër nervore në qytet, kështu që ju nuk duhet të ndaloni së vizituari atë. Shtë një shesh vërtet i bukur, në stilin kastil, shumë simetrik dhe me harqe. Isshtë vendi i përsosur për të pushuar dhe për të pasur disa tapas, pasi gastronomia e Kordobës është një tjetër nga pikat e forta në qytet.

Çifutët

Lagja hebraike e Kordoba

Siç kemi thënë, ky qytet pa kalimin e shumë kulturave, përfshirë atë hebraike. Lagja hebraike e Kordoba është një vend me shumë hijeshi, plot rrugë të vogla për tu shëtitur. Ka shumë kënde të bukura, kështu që ideali është të ecësh nëpër këtë zonë pa pasur një kurs fiks, thjesht duke shijuar secilën hapësirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.