Zgjidhni divanin tuaj për zonën e dhomës së ndenjes

Dekoroni dhomën tuaj të ndenjes me një divan të mirë

El divan është një pjesë shumë e rëndësishme në jetën tonë, pasi që është një hapësirë ​​rehatie. Shtë vendi ku pushojmë kur kthehemi në shtëpi dhe kjo është arsyeja pse duhet të jetë një pjesë qendrore e dekorimit tonë. Zgjedhja e divanit për zonën e dhomës së ndenjes është një detyrë e komplikuar sepse duhet të zgjedhim mirë stilin, pëlhurën ose ngjyrën, si dhe madhësinë dhe komoditetin.

Do ta shohim ide të ndryshme kur zbukuroni dhomën e ndenjes me një divan të shkëlqyeshëm. Kjo pjesë e mobiljeve është më e rëndësishmja në dhomën e ndenjes, zona më qendrore e saj dhe ajo që së pari tërheq vëmendjen, prandaj duhet ta zgjedhim mirë. Ka shumë lloje të divaneve dhe kjo është arsyeja pse ne kemi shumë për të zgjedhur.

Divan lëkure

Divan lëkure për dhomën e ndenjes

L divanët prej lëkure janë pjesë që zgjasin shumë nëse kujdesemi për ta ashtu siç e meritojnë. Ato pastrohen lehtë dhe zgjasin me vite dhe vite. Në këtë rast, blerja e këtij lloji të divaneve është një investim i shkëlqyeshëm. Ato janë më të shtrenjta por zgjasin shumë më gjatë se ato prej pëlhure. Kjo është arsyeja pse në këtë rast është më mirë të zgjidhni një pjesë me një stil klasik dhe të thjeshtë që nuk del nga moda. Në këtë rast ne shohim një në kafe, por ka edhe lëkurë në ton të papërpunuar ose të errët. Na duket një pjesë elegante dhe cilësore.

Divan i cilësisë së mirë

Divan në stilin e cilësisë së mirë

Stili i cilësisë së mirë mund të jetë një zgjedhje e shkëlqyeshme për dhomën tonë të ndenjes. Nëse keni shtuar mobilje të tjera antike mund të përfshini një divan të cilësisë së mirë. Këto janë bërë zakonisht prej lëkure të vjetëruar dhe lëkure dhe janë shumë të qëndrueshme. Ata kanë shumë karakter, megjithëse ju duhet të shtoni disa jastëkë për të krijuar një kontrast dhe një prekje më të butë. Nëse jastëkët kanë një prekje moderne, ne do të jemi në gjendje të krijojmë një kontrast të caktuar për të rinovuar stilin e divanit.

Divan shezlong

Dhomë të gjallë me divan neutral

Një nga Divanët më të rehatshëm që mund të blini është ai me shezlong. Ky lloj i divaneve është perfekt nëse kemi hapësirë ​​në dhomën e ndenjes, pasi na lejon të shtrihemi plotësisht. Një nga zgjedhjet më të mira nëse dëshironi të kaloni shumë kohë në divan është ajo e një shezlong. Bleni divanin në një hije që është neutrale dhe do ta shijoni këtë pjesë për vitet që vijnë. Në këtë rast ata kanë zgjedhur një ton të bardhë, edhe pse zakonisht zgjidhen ngjyra shumë më të shkathëta si gri.

Divan me ngjyra

Dhomë të gjallë me divan shumëngjyrësh

një ide më e guximshme është të zgjidhni një divan në tonet argëtuese ose bukur që tërheqin vëmendjen. Pa dyshim që është një zgjedhje më e rrezikshme sepse duhet të kombinojmë ngjyrën e divanit me pjesën tjetër të dekorimit. Ju mund të kombinoni jastëkët për t'i bërë ato të kundërta dhe përzierni ngjyra të ndryshme në një mënyrë argëtuese dhe origjinale. Kjo, për shembull, ka një të verdhë të fortë që tërheq vëmendjen dhe e bën divanin pjesa më e rëndësishme në dhomën e ndenjes.

Divane modulare

Divane modulare për dhomën e ndenjes

Nëse dëshiron një ide që është shumë e shkathët sepse doni të modifikoni hapësirën sipas dëshirës tuaj, atëherë ne ju propozojmë divanët e shkëlqyeshëm modularë. Këto lloje divanesh përbëhen nga copa në dizajne shumë të thjeshta, vetëm me linja themelore. Zakonisht ato shiten edhe në tonet bazë që të kombinohen lehtësisht. Disa kanë shpinë dhe disa jo, në mënyrë që të krijohen shezlongje ose divane të veçantë. Isshtë një ide argëtuese dhe shumë e veçantë për çdo dhomë të gjallë.

Tonet neutrale në dhomën e ndenjes

Divan në tone neutrale

Një nga idetë më të mira për çdo lloj dhome ndenjeje është zgjedhja e një divani në tonet themelore. Kjo ide funksionon gjithmonë, pasi është një pjesë që do të shkojë me gjithçka. Ngjyra gri është shumë e popullarizuar tani dhe është e lehtë për tu kombinuar, si dhe është një ngjyrë në të cilën përdorimi nuk vërehet shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.