Zbuloni trukun për të kthyer çdo pjatë në një djegës dhjami

Ushqimet që djegin dhjamin

Për të humbur peshë është e nevojshme të shtoni një deficit kalori, me djegien e kalorive. Njëra pa tjetrën nuk është asgjë, sepse humbja e peshës në mënyrë përfundimtare dhe të shëndetshme kalon nga shuma e të dyjave. Tani në të njëjtën mënyrë të mbash dietë nuk do të thotë të kesh uri, të bësh sport nuk do të thotë të vrasësh veten për t'u stërvitur për orë të pafundme çdo ditë.

Ajo që duhet të dini është se trajnimi efikas ju ndihmon të digjni yndyrën dhe të humbni peshë. Përveç përfshirjes së disa ushqimeve në dietën tuaj, ju lejon të ktheni çdo pjatë në një djegës dhjami. Sepse ka ushqime që kanë këtë efekt në organizëm dhe prej tyre do t'i shërbejmë për të arritur qëllimin tonë për të humbur peshë. Dëshironi të dini se cilët janë aleatët që do t'ju ndihmojnë të arrini qëllimet tuaja?

Si ta ktheni çdo pjatë në një djegës dhjami

Disa ushqime përmbajnë substanca që krijojnë një efekt termogjenik në trup, i cili ju lejon të digjni yndyrën, veçanërisht në zonën e barkut. Edhe substanca të tjera ju ndihmojnë të humbni peshë, si p.sh Ato që përshpejtojnë metabolizmin, për shembull. Këto substanca janë të pranishme në mënyrë natyrale në ushqim. Kjo do të thotë, nëse i përfshini ato në vaktet tuaja rregullisht, mund të shndërroni pothuajse çdo pjatë në një djegës dhjami.

Shtoni rrënjë xhenxhefili në pjatat tuaja

xhenxhefil për humbje peshe

Rrënja e jengibre Është çuditërisht i fuqishëm, pasi për shkak të vetive të shumta është shumë i dobishëm për shëndetin. kjo është një nga këto ushqimet që kanë një efekt termogjenik në trup, që do të thotë se nëse shtoni xhenxhefil në vaktet tuaja, do të digjni yndyrën më shpejt dhe në mënyrë më efikase. Xhenxhefili funksionon në të njëjtën mënyrë si ushqimet e tjera si djegësi, i cili rrit temperaturën e trupit dhe ju bën të digjni yndyrën.

Shtoni xhenxhefil në puretë dhe kremrat tuaja të perimeve dhe keni shumë mundësi për të darka të shëndetshme me të cilat mund të humbni edhe yndyrë edhe pa e kuptuar. Mund të shtoni edhe përbërës të tjerë dhe të rrisni efektin, si shafran i Indisë ose pak djegës, nëse ju pëlqen pikant.

Sallata me salcë uthull

Uthulla gjithashtu ka një efekt të fuqishëm të djegies së yndyrës dhe për këtë arsye është aleati i përsosur për të gjithë ata që kanë nevojë të humbin peshë. Kjo substancë e fuqishme redukton depozitat e yndyrës, në mënyrë që ta largoni më lehtë. Merrni çdo ditë sallata me salcë uthull, sallatat jeshile mund t'i alternoni me të tjera me bazë bishtajore. Do të keni një vakt të plotë të kthyer në një djegës dhjami.

Shtoni karkalecat në recetat tuaja të makaronave

Karkalecat djegin yndyrën

Karkalecat, të kombinuara me pak spec djegës, janë një djegës i fuqishëm i yndyrës për çdo avokado dhe janë gjithashtu të shijshëm. Kjo është për shkak se proteinat e karkalecave së bashku me efektin termogjenik të specave djegës, krijoni një efekt super të fuqishëm të djegies së yndyrës. Nëse shtoni edhe një spërkatje limoni, do të përmirësoni funksionin e mëlçisë.

Rregullojini pjatat tuaja me erëza djegëse të yndyrës

Shumë erëza kanë një efekt termogjenik, domethënë rrisin temperaturën e trupit dhe ndihmojnë në djegien e yndyrës së lokalizuar. Përveç kësaj, erëzat ju lejojnë të shijoni pjata me më shumë shije pa shtuar kalori, duke ulur gjithashtu konsumin e natriumit. Disa nga erëzat më të favorshme në këtë drejtim janë kerri, mustardë, shafran i Indisë ose kajen.

Të mësosh të kombinosh ushqimet është çelësi për të qenë në gjendje të hani gjithçka në mënyrë të shëndetshme, ndërkohë që mund të humbni peshë. Sepse nuk bëhet fjalë për të vdekur nga uria, por për të mësuar për të ngrënë, për të ushqyer veten me lëndët ushqyese të nevojshme në mënyrë që trupi të funksionojë siç duhet. Shijoni ushqimin, shijet dhe shijet e vendit, sepse ushqimet më të pasura janë nga ana e tyre më natyrale.

Me këto truke për t'i kthyer pjatat tuaja në djegëse dhjami, mund të humbni peshë më lehtë. Bëni disa sporte rregullisht për të nxitur humbjen e yndyrës dhe kështu me radhë. ju do të përmirësoni përfitimet e këtyre aleatëve për djegien e yndyrës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.