Zbuloni se cilat janë ushqimet që mund të rrisin acidin urik

Ushqimet që rrisin acidin urik

Nuk lodhemi kurrë duke thënë se një dietë e mirë mund të largojë ose kontrollojë shumicën dërrmuese të sëmundjeve. Por është e vërtetë që duhet të dini se çfarë lloj ushqimi na sjell dobi, sepse gjithmonë do të ketë disa që e bëjnë atë më shumë se të tjerët. Ne duhet të themi se acidi urik është një mbetje e prodhuar nga vetë trupi kur zbërthen substancat që janë kimike dhe quhen purine.

Edhe pse këto mund të vijnë nga qelizat, ka edhe shumë ushqime që i përmbajnë ato. Pra, ato mund të shkaktojnë rritjen e acidit urik dhe një tepricë e kësaj mund të shkaktojë disa probleme të veshkave ose kardiovaskulare. Pra, duhet ta mbajmë trupin larg dhe të zbulojmë se cilat janë ato ushqime që mund të rrisin acidin urik.

Ushqimet e detit mund të rrisin acidin urik

Jam i sigurt që i doni dhe nuk është çudi, por ne duhet t'ju japim lajmin e keq. Sepse butakët shkaktojnë rritjen e purinave dhe për shkak të tyre acidin urik. Parimisht, dhe nëse nuk ka recetë mjekësore, është mirë që t'i konsumoni me moderim. Nëse ky konsum është sporadik, me siguri asgjë nuk do të ndodhë. Sepse nga ana tjetër, është e vërtetë që edhe ato kanë veti të shumta për organizmin tonë. Pra, ato që duhet të kontrolloni janë midhjet ose molusqet dhe karkalecat. Sigurisht, nëse tashmë keni pasur një atak përdhes, atëherë mjeku juaj mund t'ju rekomandojë që t'i eliminoni ato nga dieta juaj.

kujdesuni për dietën tuaj

organet e brendshme

Sigurisht, të thënë kështu nuk janë shumë të shijshëm, por mund të jenë. Sepse mëlçia me qepë ose veshka në verë janë disa nga shijet më të mira. Por ju duhet ta mbani mend këtë Ata gjithashtu mbajnë një sasi të lartë purinesh. Dhe me to, ajo ndikon në acidin tonë urik. Pra, në këtë rast, është më mirë t'i shmangni ato, pasi siç thamë, janë ato që do të gjeni përqindjen më të lartë të kimikateve në to. Pra, nëse nuk përjashtohen ose keni një sasi të lartë të tyre në trup, reagimi i tyre do të jetë në formën e acidit urik që përmendëm aq shumë.

mish i kuq

Si rregull, kur ne bëjmë dietë për të humbur pak peshë, mishi i kuq zbret një herë në javë dhe as kaq. Epo, në këtë rast, edhe ne duhet të japim shembull dhe acidi urik juaj do të përmirësohet. Mbi të gjitha, duhet të shmangni mishin e yndyrshëm, mishin e grirë apo mishin e derrit. Edhe pse mishi i pulës ka purina, është e vërtetë që pjesa e tij është shumë më e ulët. Sigurisht, kur flasim për mishin e kuq, duhet të përmendim edhe salsiçet. Tashmë e dini se është më mirë të qëndroni larg dietës suaj dhe konsumimit të saj të zakonshëm.

Ushqimet që duhen shmangur kundër përdhes

disa peshk

Duke parë të gjitha këto, ju ende pyesni veten: Çfarë mund të ha vërtet nëse kam acid urik? Sepse duhet të themi se disa peshq nuk janë edhe aq të shëndetshëm për këtë problem në fjalë. Po, një dietë e ekuilibruar duhet t'i ketë ato, por në këtë rast gjëja më e mirë për të bërë është që nuk janë as troftë, as sardele. Në mënyrë të ngjashme, shmangni açugat ose skumbri.

Ëmbëlsira të ndaluara për acidin urik

Ne duhej të arrinim një tjetër nga pikat kyçe dhe atë brumërat janë gjithashtu ndër ushqimet që rekomandohen më pak në këtë rast. Edhe pse në shumicën e rasteve e dimë se duhet të kufizojmë gjithmonë konsumimin e tij, edhe nëse nuk kemi vetë sëmundje. Sepse ëmbëlsuesit janë ata që mund të shkaktojnë rritjen e problemit pa e kuptuar ne. Pra, nëse keni mall, provoni të bëni ëmbëlsirën e çuditshme të bërë në shtëpi dhe mos e ëmbëlsoni shumë. Natyrisht, gjithmonë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj në mënyrë që ai të vlerësojë rastin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.