Zakonet e shëndetshme që ju ndihmojnë të ndiheni mirë

Zakonet e shëndetshme për të përmirësuar jetën

Zakonet janë sjellje që përsëriten rregullisht, veprime që duhen mësuar sepse nuk vijnë si standarde, nuk janë të lindura. Këto sjellje ose zakone mund të jenë negative, zakone që dëmtojnë shëndetin tuaj fizik dhe mendor. Por ka edhe zakone të shëndetshme, ato që ju ndihmojnë të ndiheni mirë, të keni shëndet më të mirë, të shijoni gjërat në jetë, madje edhe ato më pak të mira.

Ato zakone të shëndetshme janë ato që ju ndihmojnë të keni një mirëqenie më të madhe emocionale dhe të ndihesh mirë me veten, në lëkurën tënde me virtytet dhe të metat e tua më të mira. Sepse zakonet e shëndetshme janë veprime që njeriu i kryen për të mirën e tij. Dhe ka mënyrë më të mirë për të rritur dashurinë dhe vetëvlerësimin se sa të punosh për të arritur versionin më të mirë të secilit prej tyre.

Si ta ktheni një veprim në zakon

Thuhet se për ta bërë një veprim zakon, duhen 21 ditë për të kryer veprimin e përmendur. Kur të arrihet ai qëllim, zakoni fitohet dhe bëhet automatikisht, është pjesë e rutinës së përditshme. Me siguri çdo ditë përsëritni të njëjtat hapa kur ngriheni, shkoni në tualet, pini një kafe, filloni të visheni sipas një modeli.

Të gjitha ato veprime që përsëriten çdo ditë janë zakone që fitohen me kalimin e kohës. Disa zakone janë negative, janë ato që ju pengojnë të keni shëndet të mirë ose ato që ju pengojnë të përmirësoni aspekte të ndryshme të jetës suaj. Të tjerët, nga ana tjetër, ju lejojnë të jeni më të shëndetshëm si fizikisht, mendërisht dhe socialisht. Këto janë disa nga zakone të shëndetshme që do t'ju ndihmojnë të jetoni një jetë më të shëndetshme dhe më të lumtur.

Më e rëndësishmja nga zakonet e shëndetshme, kujdesuni për trupin tuaj

Bëj sport

Ndiqni një dietë të shëndetshme, të larmishme, të ekuilibruar dhe të moderuar, me ushqime natyrale që ushqejnë trupin tuaj dhe e lejojnë atë të jetë i shëndetshëm. Praktikoni ushtrime të rregullta në mënyrë që trupi juaj të jetë i fortë dhe t'ju lejojë të ngriheni çdo ditë për të luftuar për ëndrrat tuaja. Eliminoni substancat që e dëmtojnë atë, si duhani, alkooli dhe produkte të përpunuara. Kjo është mënyra për t'u kujdesur për trupin tuaj, nga brenda jashtë.

Pushoni, flini mirë dhe orë të mjaftueshme

Gjatë orëve të gjumit qelizat e trupit rigjenerohen, muskujt dhe kockat tuaja përgatiten për një ditë të re. Për të përballuar të gjitha situatat e çdo dite është thelbësore të keni një trup dhe mendje të çlodhur. Diçka e pamundur të arrihet nëse nuk flini mjaftueshëm orë dhe nëse nuk bëni një gjumë të mirë. Mësohuni të flini herët, krijoni një rutinë gjumi çdo natë dhe zbuloni përfitimet e gjumit të qetë.

Lidhu me njerëz të tjerë

Qeniet njerëzore janë shoqërore nga natyra, ne kemi nevojë për kontakt me njerëzit e tjerë dhe për të krijuar marrëdhënie me të cilat mund të ndajmë jetën. Shijimi i momenteve sociale ka shumë përfitime për shëndetin mendor. Kujdesuni për marrëdhëniet tuaja personale, Kërkoni aktivitete ku mund të takoni njerëz që ndajnë tuajën hobi, bëni biseda me njerëzit e afërt për të përmirësuar mirëqenien emocionale.

Menaxhoni stresin

Stresi është një reagim natyral i trupit, një mënyrë për t'ju vënë në gatishmëri kur një situatë e caktuar e kërkon. Problemi është se nëse stresi vazhdon pasi të ketë kaluar kjo situatë, ai bëhet kronik dhe mund të ndikojë negativisht në shëndetin fizik dhe emocional. Stresi është shkaktar i shumë sëmundjeve, kështu që është thelbësore të mësoni ta kontrolloni atë për të shijuar një cilësi më të mirë të jetës.

Kujdesuni për imazhin tuaj personal

Kujdesi për imazhin personal

Kujdesi për vetë-imazhin shpesh ngatërrohet me mendjelehtësinë. Por realiteti është se të kujdesesh për imazhin tënd personal përfshin të kesh higjienë të mirë, të kujdesesh për pamjen tënde për t'u ndjerë rehat me veten, në fund të fundit të kesh vetëbesim më të mirë. E gjithë kjo ju çon drejt gëzojnë një vetëvlerësim të mirë dhe ju lejon të zhvilloni aspekte të tjera të jetës tuaj me një qëndrim më të mirë.

Mundohuni të shihni anën pozitive të jetës, sepse fakti i të pasurit jetë është në vetvete një dhuratë me datë skadence. Shijoni momentet në vetmi për t'u lidhur me "Unë" tuaj më të thellë. Rrethojeni veten me njerëz që sjellin gjëra të mira në jetën tuaj, që e plotësojnë atë dhe ju bëjnë të ndiheni të lumtur. Hani siç duhet, flini mjaftueshëm, pini ujë dhe kujdesuni për shëndetin tuaj. Këto janë zakone të shëndetshme që mund t'ju ndihmojnë të ndiheni më mirë çdo ditë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.