Zakonet e këqija të përditshme që çojnë në akne

Zakonet e këqija që shkaktojnë aknet

Lëkura e fytyrës është jashtëzakonisht delikate dhe ndikohet lehtësisht nga ndryshimet hormonale që ndodhin gjatë gjithë jetës. Edhe pse faza më e keqe për lëkurën e fytyrës përsa i përket akneve është akoma adoleshenca, ky problem mund të ndodhë në shumë rrethana.

Aknet shpesh shkaktohen nga zakonet e këqija të kujdesit të përditshëm të lëkurës. Ose më mirë, në mungesë të tyre. Dhe kjo, e shtuar ndaj ndotjes, agjentët e jashtëm, dieta e dobët dhe një rutinë e keqe e bukurisë së fytyrës, janë çelësat e akneve shumë kohë pas adoleshencës.

Shmangia e këtyre zakoneve të këqija është çelësi për të shmangur puçrrat

Edhe pse puçrrat janë problemi kryesor i lëkurës, ai që shqetëson më shumë në goditje të gjera dhe është më i dukshëm dhe i vështirë për t'u fshehur, nuk është i vetmi që mund të vuajmë nëse nuk ka zakone të mira dhe kujdes për lëkurën. Ndryshimet në pigmentim që prodhojnë njolla në fytyrë, skuqje në mollëzat, mjekër ose hundë, pore të mëdha dhe puçrra të lumtura, janë pasojat e moskujdesit të duhur për lëkurën e fytyrës. A doni të dini se cilat janë ato zakone të këqija që ju bëjnë të keni puçrra fytyre jeni akoma i rritur?

Mos pastrimi i mirë i lëkurës së fytyrës

Pastrimi i fytyrës për të shmangur aknet

Shumë njerëz besojnë se nëse nuk përdorin kozmetikë nuk kanë nevojë të pastrojnë lëkurën e fytyrës çdo ditë dhe ky është një gabim serioz. Grimi është shumë i dukshëm dhe nëse e vish duhet ta heqësh çdo natë para se të flesh. Por bëni një të mirë pastrimi i fytyrës çdo natë është i nevojshëm për të hequr gjurmët e ndotjes, ndotja, pluhuri dhe të gjitha substancat mikroskopike që mbeten të lidhura me lëkurën.

Poret e lëkurës së fytyrës zgjerohen me nxehtësi dhe të gjithë këta agjentë të jashtëm grumbullohen në to. Nëse nuk e pastrojmë lëkurën mirë çdo ditë, ato grumbullohen duke formuar pika të zeza që, nga ana tjetër, mund të shndërrohen në puçra nëse vijnë në kontakt me bakteret. Prandaj, mos harroni të pastroni mirë lëkurën e fytyrës. çdo natë para gjumit dhe çdo mëngjes pas zgjimit.

Prekja e fytyrës tuaj shumë shpesh

Një gjest shumë i zakonshëm që mund të kthehet në një problem puçrrash në fytyrë. Duart janë në kontakt të vazhdueshëm me sipërfaqet johigjienike, si dhe djersën dhe papastërtitë që grumbullohen natyrshëm. Aq sa të lani duart dhe të përdorni xhel hidroalkoolik, sa herë që prekni fytyrën tuaj rrezikoni të transferoni shumë agjentë të jashtëm në lëkurën tuaj të fytyrës që mund të shkaktojë një problem puçrrash.

Mos i pastroni syzet dhe celularin

Pastroni gotat dhe shmangni aknet

Nëse mbani syze dhe nuk i pastroni rregullisht, keni shumë fletëvotime për të pësuar puçrra fytyre në çdo kohë, veçanërisht në verë. Ndotja, përbërja, djersa, pluhuri i rrugës dhe të gjitha llojet e agjentëve të jashtëm grumbullohen në kornizën e syzeve. Kontakti i vazhdueshëm me zonën më delikate të lëkurës së fytyrës, kontura e syve është një faktor rreziku për aknet në atë zonë.

E njëjta gjë ndodh me telefonin celular, në të një mori agjentësh të jashtëm, grumbullohen papastërti dhe baktere të padukshme. Një pajisje që është në përdorim të vazhdueshëm, e prekim me duar të pista, e lëmë në çdo sipërfaqe, mbahet në thes me shumë gjëra të tjera dhe pa u menduar, e vendosim në fytyrë për të folur me të. Pastroni celularin tuaj rregullisht dhe mund të shmangni puçrrat dhe problemet e tjera të lëkurës.

Veshja e flokëve në fytyrë, një zakon tjetër i keq që shkakton puçrra fytyre

Bangat janë në trend të plotë dhe megjithëse janë një mënyrë perfekte për të kornizuar fytyrën, ato janë ende një burim yndyre në kontakt të vazhdueshëm me lëkurën e fytyrës. Sidomos nëse keni lëkurë të yndyrshme dhe të prirur ndaj akneve, preferohet të zgjidhni një prerje flokësh që ju lejon të pastroni lëkurën e fytyrës tuajMe Përveç veshjes së flokëve me azhurnime dhe madje edhe veshje me çallma, do t'ju ndihmojë të arrini një pamje të parë pa e vënë lëkurën në fytyrë në rrezik.

Përveç këtyre zakoneve të këqija të përditshme që shkaktojnë puçrra fytyre, ka edhe faktorë të tjerë rreziku siç është një dietë e varfër. Mos harroni, të kujdeseni për veten nga brenda është thelbësore për t'u kujdesur për veten nga jashtë. Dhe nëse keni një shpërthim i rëndë i akneve në lëkurë, harroni të prekni dhe shpërthejnë granitin. Mbani një pastrim të mirë të fytyrës dhe puçrra do të zhduket pa lënë gjurmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.