Vonesa e të folurit tek fëmijët

bisedo-bebe

Gjëja më e keqe që një prind mund të bëjë është të krahasojë fëmijën e tij me të tjerët. Lënda e fjalës është një nga ato që merr më shumë krahasime dhe është se shumë prindër janë të paduruar me fjalët e para të foshnjës.

Në lidhje me gjuhën, lindin dyshime të të gjitha llojeve, sidomos ato që lidhen me momentin në të cilin i vogli duhet të fillojë të flasë dhe nëse ka për tu shqetësuar nëse ai nuk e bën atë në një moshë të caktuar.

Çdo fëmijë ka nevojë për kohën e tij

Prindërit duhet të bëhen të qartë se jo të gjithë fëmijët janë njësoj dhe të gjithë kanë nevojë për kohën e tyre kur bëhet fjalë për të mësuar gjuhën. Shtë e vërtetë që në një moshë të caktuar të gjithë fëmijët duhet të flasin pa ndonjë problem dhe nëse jo, i vogli mund të pësojë një vonesë në zhvillimin e fjalës.

Si rregull i përgjithshëm, foshnja duhet të thotë fjalët e tij të para në moshën një vjeçare. Deri në 18 muaj, i vogli duhet të ketë një fjalor prej rreth 100 fjalësh. Me të arritur moshën dy vjeç, fjalori pasurohet në mënyrë të konsiderueshme dhe fëmija tashmë duhet të ketë më shumë se 500 fjalë kur flet. Kjo është normale, megjithëse mund të ketë fëmijë, fjalori i të cilëve është më i pakët dhe me më pak fjalë.

Në cilën pikë mund të ketë një problem në të folurit e fëmijës

Mund të jetë që ka një vonesë të caktuar në gjuhë, kur fëmija kur arrin dy vjet nuk është në gjendje të lidhë dy fjalë. Ka shenja të tjera që mund t'ju tërheqin vërejtjen për probleme serioze gjuhësore:

 • Në moshën tre vjeç fëmija lëshon tinguj të izoluar por ai nuk është në gjendje të thotë fjalë të caktuara.
 • I pazoti të lidhë fjalët për të formuar fjali.
 • Nuk ka aftësi të shqiptojë dhe ai është vetëm i aftë të imitojë.
 • Importantshtë e rëndësishme t'u tregoni prindërve se në shumicën e rasteve vonesat tentojnë të normalizohen me kalimin e viteve.

flas

Si të stimulohet zhvillimi i gjuhës tek fëmijët

Profesionistët në terren këshillojnë të ndjekin një seri udhëzimesh që lejojnë fëmijët të zhvillojnë gjuhën e tyre në mënyrë optimale dhe të përshtatshme:

 • Goodshtë mirë që prindërit t'u lexojnë fëmijëve të tyre tregime ose libra në një mënyrë të rregullt.
 • Thuaj me zë të lartë veprimet e ndryshme që duhen kryer në shtëpi.
 • Përsërit fjalët që përdoren në baza ditore.
 • Shtë e këshillueshme që t'u kushtoni pak kohë lojërave edukative në të cilën gjuha ose fjalimi kanë një rol parësor.

Në fund të fundit, tema e fjalës është një nga ato që shqetëson zakonisht më shumë prindërit. Të shohësh se si fëmijët e tjerë janë në gjendje të thonë fjalët e tyre të para në një moshë dhe që fëmija yt nuk i bën, i bën shumë prindër shumë nervozë. Mos harroni se secili fëmijë ka nevojë për kohën e tij, prandaj duhet të shmangni krahasimet. Ka shumë fëmijë që vonohen kur bëhet fjalë për të folur, por me kalimin e viteve, gjuha e tyre bëhet normale dhe ata arrijnë të flasin pa ndonjë problem.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.