Glute të forta për t'u kujdesur për shpinën tuaj

Glute të forta për t'u kujdesur për shpinën tuaj

Megjithëse mund të mos e besoni, të kesh të pasme të forta ka më shumë përparësi nga sa mund të imagjinonit. Sepse nuk bëhet fjalë vetëm për diçka fizike apo estetike, por shkojmë një hap më tej. Sepse ushtrimi i kësaj zone mund të na ndihmojë të kujdesemi edhe për shpinën. Pra, është koha për të filluar biznesin me ushtrimet më të mira.

Tashmë e dini që sot për shkak të punës që kemi mund të ndikohet shëndeti ynë muskulor. Pjesa e pasme është një nga më të rëndësishmet dhe për këtë arsye, duhet të kujdesemi për të me ushtrimet më të mira. Jo vetëm që do të kërkojmë ushtrime specifike për të, por siç do të shohim, edhe glutet kanë rolin e tyre kryesor.

Pse më duhen glute të forta për t'u kujdesur për shpinën?

Para së gjithash, ne duhet të dimë pse të pasurit e të pasmeve të forta do të ndikojë në shpinën tonë. Epo, e vërteta është se nëse punojmë në këtë fushë, do të arrijmë përfitime të mëdha. Midis tyre, një bërthamë më e fortë dhe ne do të reduktojmë dëmtimet e mundshme të shpinës. Sepse siç e dini mirë, gluteus medius është ai që është përgjegjës për stabilizimin e legenit. Pra, kur t'i punojmë, kjo zonë do të jetë më e kujdesshme si dhe do të jetë në gjendje të lëvizë më mirë. Sepse nëse qëndrojmë ulur për një kohë të gjatë, pjesa e pasme do të dobësohet dhe për këtë arsye duhet të punohet. Prandaj ushtrimi i psoas është më i treguari, sepse është i ngarkuar për bashkimin e pjesës së poshtme të trupit me trungun. dhe kur vërejmë dhimbje shpine, ato mund të vijnë nga ajo zonë.

Ushtroni glutes për të pasur një shpinë të fortë

Kur kemi të pasme të dobëta, kjo e bën qëndrimin tonë jo korrekt. Gjë që vazhdon të na bëjë të flasim për problemet në pjesën e poshtme të shpinës dhe që do të ndikojë në pjesën tjetër të saj. Që në momentin që mund të stabilizojmë trungun, atëherë do të jemi në gjendje të kompensojmë më mirë lëvizjet dhe të lëmë pas lëndimet. Le të shohim se cilat janë ushtrimet e duhura!

Ushtrimet më të mira për glutes të forta

të gjitha llojet e squats

Nuk mund t'i shtyjmë shumë larg sepse në fund ata do të kthehen gjithmonë. Squats janë një nga pjesët themelore të çdo stërvitje dhe më shumë, nëse duam të kemi glute të forta. Mund ta besh mbledhje themelore, të thella dhe të peshuara ose anësore. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të ndihmoni veten me një brez elastik për të përfunduar ushtrimin.

Ura mbi shpatulla

Është një tjetër nga ushtrimet e thjeshta, por ne gjithmonë mund t'i komplikojmë ato pak më shumë se ç'duhet. Edhe në disiplina të tilla si Pilates, një ushtrim si ky gjithashtu zbatohet zakonisht. Bëhet fjalë për ta vendosur veten të shtrirë në shpinë dhe me këmbët të përkulura. Tani është koha për të fillojmë të ngjitemi për të qëndruar të mbështetur në shputat tona të këmbëve dhe një pjesë të shpatullave. Do të marrim frymë dhe do të zbresim. Ne duhet të tensionojmë glutes në çdo ngjitje.

goditje glute

Në pozicionin katërkëmbësh duhet të shtrini njërën këmbë mbrapa, por gjithmonë duke shtrydhur gluteusin. Përveç hedhjes së këmbës prapa, mund ta përkulni dhe të bëni lëvizje lart. E shihni që të gjitha ushtrimet vijnë gjithmonë në një sërë variacionesh, në mënyrë që të mund të kryeni një punë më të larmishme.

Hip Thust

Sepse është një nga aleatët e mëdhenj kur përmendim glute të forta. Në këtë rast bëhet fjalë edhe për ngritjen e legenit por shoqërohet me një peshë të vogël në formën e shufrës. Do të shtriheni në një stol me fytyrë lart, duke mbështetur gjithmonë pjesën e sipërme të shpinës si dhe kokën. Këmbët mbahen të përkulura në një kënd 90º. Shiritin duhet ta vendosni në legen dhe të bëni një lëvizje të shpejtë lart. Pastaj do të zbresim sikur do të ulemi në tokë dhe do të ngjitemi përsëri duke e vendosur trupin siç e përmendëm më parë. Filloni me pak peshë dhe pak nga pak mund ta rrisni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.