Vetmia e shoqëruar në çift

vetmia e shoqëruar

Me siguri keni dëgjuar më shumë se një herë për frazën: "bettershtë më mirë të jesh vetëm sesa në shoqëri të keqe"Me Fatkeqësisht, ka shumë njerëz që preferojnë të jenë në një lidhje toksike, për të shmangur të qenit vetëm në jetë. Vetmia e njohur e shoqëruar është më e zakonshme sesa mund të mendojnë shumë njerëz në fillim.

Asgjë nuk ndodh për të mos pasur një partner pasi është shumë më mirë të jesh vetëm sesa të jesh në një marrëdhënie jo të shëndetshme, se nuk ka të ardhme dhe se është i dënuar të dështojë.

Beqaria është një opsion plotësisht i vlefshëm për jetën

Siç ndodh kur keni një partner, të qenit beqar është një opsion shumë i vlefshëm për jetënMe Nuk është e këshillueshme që të keni një marrëdhënie me një person tjetër në të cilin dashuria bie në sy nga mungesa e saj dhe toksiciteti është në dritën e ditës. Shumë nga çiftet e sotme dështojnë sepse nuk ka dashuri të vërtetë për palët dhe marrëdhënia formohet për shkak të varësisë së rëndësishme emocionale dhe dëshirës për të mos qenë vetëm në jetë.

Zbrazëtia e madhe e vetmisë shoqëroi

Vetmia e shoqëruar i shkakton një boshllëk të madh personit që e vuan atëMe Ju mund ta keni çiftin afër nga pikëpamja fizike, por në një nivel emocional zbrazëtia është mjaft e rëndësishme. Ekzistojnë një sërë elementësh ose fakte që mund të tregojnë se një person vuan nga vetmia e shoqëruar brenda çiftit:

  • Çifti nuk e dëgjon atë, e cila është mjaft e dhimbshme në nivel emocional.
  • Ekziston një mosinteresim absolut për qëllimet ose ëndrrat e mundshme të kryhet reciprokisht nga çifti.
  • Pala e dëmtuar është gjithmonë fajtore për gjithçka dhe nuk ka komunikim kur bëhet fjalë për zgjidhjen e problemeve të ndryshme që lindin brenda çiftit.

Këto shenja tregojnë se çifti nuk është ai i dëshiruari dhe se vetmia e lartpërmendur e shoqëruar është vendosur brenda tyre. Nuk ia vlen të vuash vetëm për të pasur një partner dhe është shumë më e preferueshme të jesh vetëm. Të kesh një lidhje duhet të jetë çështje e dy dhe duhet të jetë një përfshirje totale nga ana e të dy njerëzve.

çifti i vetmisë

Dëmi emocional i vetmisë së shoqëruar

Një marrëdhënie toksike nuk është e mirë për askënd dhe mund të shkaktojë dëme serioze emocionale tek personi që e vuan atë. Të kesh një partner dhe të ndihesh i vetmuar është diçka që nuk duhet të lejohet pasi plagët emocionale të një situate të tillë janë mjaft të rëndësishme. Duke pasur parasysh këtë, është mirë që të përfundoni këtë marrëdhënie sa më shpejt të jetë e mundur dhe të përpiqeni të rindërtoni jetën, qoftë vetëm ose me një person tjetër që e bën çiftin të shëndetshëm.

Me pak fjalë, nuk është e nevojshme të kesh një partner ose të jesh me një person për faktin e thjeshtë të ikjes nga vetmia. Ka raste që pavarësisht se ka një marrëdhënie të caktuar, personi është ende vetëm. Kjo është ajo që njihet si vetmi e shoqëruar dhe në këtë marrëdhënie nuk ka asgjë dashurie apo dashurie, diçka që është e nevojshme që një çift të funksionojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.