Vajza ime dëshiron të grimohet, a është shumë herët?

Vajza ime dëshiron të makijazhohet

Çdo fazë e jetës së fëmijëve është e ndryshme, e veçantë dhe mbi të gjitha intensive. Procesi i pjekurisë së fëmijëve është i ndryshëm për secilin prej tyre, megjithatë, ndërlikimet dhe momentet stresuese vijnë për të gjithë. Sidomos kur afrohet adoleshenca, me kaq shumë çrregullime hormonale dhe ndryshime në personalitetin e fëmijëve, të cilat i bëjnë prindërit të mos dinë shumë mirë si ta bëjnë atë siç duhet.

Marrja e vendimeve kur bëhet fjalë për adoleshentët është komplekse, sepse në një farë kuptimi ata duken të rritur, por në realitet janë ende fëmijë. Fëmijë që po zhvillojnë personalitetin e tyre, shijet e tyre dhe hobi që janë sot kushtëzuar nga të gjitha informacionet që marrin nga interneti. Dhe këtu fëmijët zbulojnë botë aq argëtuese dhe të diskutueshme sa bota e grimit.

Vajza ime dëshiron të grimohet, por mendoj se është herët

Grim për adoleshencë

Shumë vajza dhe djem janë të apasionuar pas grimit, pasi janë fëmijë dhe argëtohen duke imituar atë që bëjnë të rriturit ose luajnë me veshje. Grimi është një lojë për ta dhe ndërkohë që është, nuk është problem për prindërit. Megjithatë, Çfarë ndodh kur një vajzë adoleshente thotë se dëshiron të grimohet? Çfarë ka qenë një grim për të rritur, për të dalë, për të shkuar në shkollë apo për të kaluar kohë me miqtë.

Në atë moment, gjëja më normale është që të kesh instinktin të mohosh veten, të mendosh se ajo është shumë e re dhe ta shprehësh ashtu para saj. Diçka që padyshim mund t'i ndodhë kujtdo, edhe pse është një gabim. Sepse kur një fëmijë të shpreh një dëshirë, ju lejon të shihni se si është personaliteti i tij, që hapet para jush, është duke bërë një ushtrim besimi që mund të prishet në mënyrë të pakthyeshme.

Prandaj, kur merrni lajme të tilla, gjëja e parë dhe më e rëndësishme është të ruani kontrollin dhe të mendoni shumë mirë se si të veproni. Shmangni të thoni gjëra që mund ta ofendojnë vajzën, mos i thoni se është vajzë apo se është më e madhe, sepse më e mundshme është që për gjëra të tjera t'i thoni që nuk është më vajzë. Dëgjoni dëshirat e tyre, kërkojini atij t'ju tregojë se çfarë lloj grimi dëshironThuaji se do ta mendosh dhe do ta diskutosh në një moment tjetër.

Mësojeni atë të vendosë grim

Kozmetike

Nëse vajza juaj dëshiron të bëjë grim, ajo do ta bëjë, me ose pa favorin tuaj. Dallimi është se nëse e bën atë me pëlqimin tuaj, do ta bëni siç duhet, me produktet e duhura dhe gradualisht duke mësuar se çfarë është grimi. Nëse e bëni me dinakëri, do t'ju duhet të përdorni produkte të lira, të huazuara ose me cilësi të dobët. Ajo nuk do të dijë si ta aplikojë atë, apo si të bëjë grimin që ta ndihmojë të duket më mirë, sepse kjo është ajo që ka të bëjë me kozmetikën.

Ai moment duhet të vijë, sepse nëse vajza juaj shpreh dëshirën për t'u grimuar, herët a vonë do të vijë. Pra, ndihmojeni atë të zbulojë botën qesharake të maquillajepse është emocionuese dhe mund të mësojë shumë gjëra të. Merrni vajzën tuaj në blerje për produktet e saj të para, sepse është thelbësore që ajo të përdorë kozmetikë të përshtatshme për moshën.

Zgjidhni disa gjëra themelore me të cilat vajza juaj do të jetë e kënaqur, pa pasur nevojë të përdorni të gjitha llojet e produkteve. Mund t'i blini një krem ​​hidratues me pak ngjyrë, një krem ​​shumë fluid me faktor mbrojtës nga dielli që do të mbrojë edhe lëkurën e saj. Një buzëkuq në tonalitetet rozë, me të cilin shihni pak ngjyrë në buzët tuaja, por në një mënyrë delikate. gjithashtu mund përdorni disa nuanca toke ose pjeshke për sytë, një produkt që do t'ju ndihmojë gjithashtu të ngjyrosni faqet tuaja.

Me këto baza, vajza juaj mund të fillojë çantën e saj të grimit. Dhe ju, do të keni qetësinë mendore duke e ditur këtë përdorin produktet e tyre, të cilat janë cilësore, të përshtatshme për moshën e tyre dhe me ngjyra që nuk do ta bëjnë atë të duket më e vjetër apo e maskuar. Në këtë mënyrë ajo do të jetë e lumtur, do të ndihet e dëgjuar, e kuptuar dhe kur të ketë nevojë të flasë me ju, do të jetë krijuar një besim i çmuar. Diçka që padyshim ia vlen, edhe pse për këtë është e nevojshme të lini vajzën tuaj të grimohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.