A të duhet vërtet një doula?

Doula pas lindjes

Ka shumë gra që po mendojnë gjithnjë e më shumë për rolin e Doulas dhe nëse ato janë vërtet të nevojshme (apo jo) në kohën e lindjes. Realiteti është se një doula mund të jetë një investim i mirë nëse jeni vetëm gjatë kësaj kohe të veçantë për çfarëdo arsye. Gjithnjë e më shumë gra me ose pa partner vendosin të punësojnë shërbimet e një duulë në këto momente të veçanta.

Në vende si Shtetet e Bashkuara, lëvizja Doula po bëhet shpejt një biznes me shumë miliarda dollarë. Arsyeja kryesore për këtë është se gratë duan të ndjehen më të fuqishme gjatë shtatëzënësisë së tyre dhe gjatë lindjes, prandaj kërkojnë mbështetjen e nevojshme emocionale për ta arritur këtë.

Për më tepër, me presionet e shoqërisë moderne, më shumë gra punojnë me orë më të gjata dhe duhet të rrisin fëmijët e tyre vetëm. Kjo ndjenjë zvogëluese e një 'fisi kolektiv' ku gratë vullnetare të ndihmojnë njëra-tjetrën në rritjen e fëmijëve, Kjo ka çuar në rritjen e kërkesës për ndihma. Kjo është veçanërisht e vërtetë në javët e para pas lindjes, ku nënat e reja kanë tendencë të ndihen paksa të humbura dhe kanë nevojë për përgjigje të shpejtë.

Doula me beben

Çfarë është një Doula?

Doulas njihen gjithashtu si partnerë të lindjes dhe mbështetës të paslindjes, ata kanë ekzistuar për shekuj me radhë dhe ndihmojnë nënat gjatë lindjes. Doula moderne ofron shërbime duke filluar nga arsimi para lindjes deri te kujdesi fizik dhe emocional gjatë lindjes dhe mbështetja pas lindjes për të dy prindërit. Sipas Shoqatës Amerikane të Shtatzënisë, shumica e marrëdhënieve doula-klient fillojnë në tremujorin e dytë ose të tretë të shtatzënisë, ku një nënë duhet të ndjeheni të lirë të bëni pyetje dhe të adresoni shqetësimet tuaja në lidhje me lindjen.

Cili është ndryshimi midis një doula dhe një mamie?

Megjithëse Doulas dhe Mamitë luajnë një rol mbështetës para, gjatë dhe pas lindjes, ndryshimi thelbësor është se një Doula stërvit prindërit përmes lindjes së fëmijës, ndërsa një mamie shihet si një ofruese e kujdesit shëndetësor. Mamitë mund të ndihmojnë në lindjen e foshnjave në shtëpi ose në spital, ndërsa Doulas ndihmon në teknikat jo-mjekësore si masazhi dhe frymëmarrja për t’u stërvitur gjatë lindjes. Mamitë gjithashtu mund të kryejnë skanime gjatë shtatëzënësisë dhe të ofrojnë këshilla dhe ndihmë mjekësore gjatë lindjes.

Doulas janë profesionistë të trajnuar

Të jesh dulle kërkon 6-12 muaj trajnim profesional dhe orë të panumërta të shërbimit komunitar. Dublimet e kualifikuara regjistrohen me numrin e tyre të praktikës. Prandaj, Zakonisht nuk ka probleme të ndërhyrjes profesionale në dhomën e lindjes.

Doula në lindje

Doulas ndihmojnë edhe prindërit

Si rregull i përgjithshëm, prindërit janë gjithashtu nervozë dhe të shqetësuar në dhomën e lindjes, duke pritur që gjithçka të shkojë mirë. Për shkak se çdo lindje është e ndryshme, baballarët kurrë nuk dinë se çfarë të presin dhe e kanë të vështirë të shohin bashkëshortin ose partnerin e tyre që vuan përmes kontraktimeve të tilla të dhimbshme. Lajmi i mirë është se Doulas janë duke shpjeguar vazhdimisht procedurat në dhomën e lindjes. dhe ato ndihmojnë në qetësimin e të dy prindërve, duke rritur shanset për një lindje të sigurt dhe të suksesshme.

 

Mendoni nëse doni vërtet një duulë gjatë shtatzënisë ose nëse përkundrazi, preferoni të mos e keni. Shërbimet e tyre mund të jenë mjaft të shtrenjta, në varësi të profesionistit që zgjidhni të ju shoqërojë. Por mos harroni se është një ndjekje e personalizuar dhe është në dispozicionin tuaj në çdo kohë për t'ju ndihmuar në këto momente të veçanta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.