Ushtrimet më të mira të shpinës me shtangë

Ushtrime Barbell për shpinën

Sepse ka shumë ushtrime që ne duhet të jemi në gjendje të rregullojmë mirë trupin tonë dhe ne e dimë atë. Por në këtë rast ne po flasim për ushtrimet më të mira të shpinës me shtangëMe Sepse ajo është gjithashtu një nga aleatet e mëdha për të na ndihmuar në çdo lëvizje, në mënyrë që të arrijmë rezultatet më të mira.

Por nëse ende nuk jeni të sigurt se ku të filloni, është koha ta lini veten të tërhiqet nga disa nga idetë që ne ju tregojmë. Mos harroni se gjëja më e mirë është që të shtoni disa rekorde, por gjithmonë në varësi të nevojave tuaja dhe shkoni pak nga pak përsa i përket peshës, sepse do të ketë kohë për të shtuar.

Ngritje vdekjeprurëse e Barbell

Oneshtë një nga bazat kryesore kur bëhet fjalë për ushtrimet më të mira të shpinës me shtangë. Përveç të qenit një nga më të njohurit dhe kjo është që ju mund të përdorni shtangë dore. Por në këtë rast na mbetet opsioni i parë që na emocionon pak më shumë. Si pjesa e pasme ashtu edhe pjesa e poshtme e trupit përfitojnë për një ide si kjo. Sepse do të përmirësojë qëndrimin përveç forcimit të pjesës së poshtme të shpinës. Në secilin ushtrim do të përqendroheni në frymëmarrje dhe si i tillë, qarkullimi gjithashtu do të përmirësohet. Një nga idetë e shkëlqyera, në rast se kishim ndonjë dyshim!

Bar për të mbajtur në formë

Rreshti i Barbellës

Anothershtë një nga bastet më të mëdha dhe ne e dimë që ju pëlqen, sepse me siguri ju e keni atë më shumë se të integruar është vozitja me shtangë. Me një pozicion të saktë në çdo ekzekutim, duhet thënë se ju punoni më shumë sesa mendoni sepse puna në fjalë do të shkojë nga dorsal në trapezius ose romboide dhe zona pektoraleMe Pra, ne po përballemi me një punë të plotë dhe të nevojshme. Sigurisht, ju e afroni shiritin edhe më pranë gjoksit, kështu që puna përqendrohet në latissimus dorsi dhe trapezius.

Shtypi i shpatullave

Shtë e vërtetë se ka disa mënyra për të bërë një ushtrim si ky. Por neve na mbetet një nga më të thjeshtat, megjithëse logjikisht do të jeni në gjendje t'i përshtatni me nevojat tuaja. Nëse doni të forconi muskujt në këtë zonë, nuk mund ta humbisni. Pra, ne gjithmonë duhet ta fusim atë në rutinën tonë. Për ta bërë këtë, mund ta bëni me shtangë dore ose me shirit dhe do t'i ngrini lart duke filluar nga zona e shpatullave.

Ushtrimet më të mira të shtangës

Squat e përparme 'Squat para'

L mbledhje Alwaysshtë gjithmonë e pranishme, le të flasim për ushtrimet për të cilat flasim, sepse dëshiron të përfundojë një rutinë bazë par excellence. Quhet si një nga ushtrimet themelore funksionale. Me të mund të gëzoni më shumë fuqi në pjesën e poshtme të trupit. Tani ju mbetet vetëm të merrni pozicionin e duhur dhe të vini bast për forcimin e pjesës së poshtme të trupit por edhe pjesën e shpatullave dhe natyrisht shpinën, e cila është protagonistja e vërtetë e ditëve të sotme. Por me këto ushtrime ju me siguri do ta arrini sa hap e mbyll sytë.

Tërheqje: Një nga ushtrimet më të mira të shpinës me shtangë

Ne po flasim për një bar, por është e vërtetë që ne nuk kemi përmendur se si. Pra tërheqjet do të jenë gjithashtu një pjesë themelore e çdo rutine që ia vlen kripa e saj. Siç e dini mirë, ky lloj shufrash do të fiksohet në zona të larta të murit ose dyerve, për rehati më të madhe. Përveç kësaj të jetë në gjendje të përfshijë thelbin Shtë gjithashtu e vërtetë që do të fitoni forcë në secilën lëvizje në mënyrë që të merrni më shumë zhvillim të trupit por veçanërisht të shpinës. Shtë një mënyrë perfekte për të qenë në gjendje të kontrolloni peshën tuaj trupore. Pra, për të gjitha këto, ju tashmë e dini që nuk duhet t'i lini mënjanë dhe duhet t'i prezantoni në çdo rutinë të vlefshme. Tani ju i dini ushtrimet më të mira të shpinës me shtangë që nuk mund t’i humbisni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.