Ushtrime në këmbë të pakta

Si të ulni vëllimin e këmbës

Dëshironi të dini se cilat janë ushtrimet më të mira për të humbur peshë në këmbë? Sot do të lini dyshime sepse është një nga ato opsione që shumë e shumë kërkojnë. Nuk është gjithmonë e lehtë të ulim atë zonë specifike të trupit tonë dhe për atë arsye, ne priremi të dëshpërohemi shpejt.

Prandaj, është më mirë të bësh një kombinim i ushtrimeve themelore, të tjera specifike dhe e gjithë kjo e rrethojnë atë me një dietë të shëndetshme atje ku ka. Vetëm atëherë mund të arrijmë gjithçka që kemi vendosur të bëjmë. Sigurisht, duhet të keni pak durim dhe këmbëngulje. A fillojmë të luftojmë për qëllimin tonë?

Si të digjni dhjamin në këmbë shpejt

Megjithëse e duam, tashmë kemi përmendur që nuk mund të humbasim gjithmonë dhjamin në ndonjë zonë të trupit me nxitim. Por është e vërtetë që mund të gjejmë disa rrugë pak më të shkurtër. E para është të mendosh për një dietë të shëndetshme ose mënyrë jetese. Ne nuk duhet të jemi të uritur Jo shumë më pak, por ne ulim marrjen e kalorive, zgjedhim më shumë perime dhe proteina, mbajmë karbohidrate por heqim ushqime të skuqura dhe pasta nga jeta jonë për një kohë.

Ushqyerja në pjesën e poshtme të këmbëve

Nga ana tjetër, ekziston pjesa e ushtrimit që përfundon me ushqim. Në këtë rast, mund të filloni duke u hedhur brenda duke bërë disiplina të tilla si aktivitetet kardiovaskulare. Cilat jane? Epo, dilni për një shëtitje me një ritëm të moderuar, praktikoni biçikletë ose tjerrje dhe sigurisht, ngjitja ose zbritja e shkallëve gjithashtu llogaritet si e tillë. Të gjitha janë aktivitete ku zemra garon pothuajse nga minuta e parë, e cila do të japë një rezultat më të mirë kur bëhet fjalë për lamtumirën e dhjamit. Si para, gjatë dhe pas, mos harroni të pini shumë ujë ose çajra bimorë dhe të lini pije me sheqer. Hapat tuaj të parë për të arritur qëllimin e dëshiruar tashmë janë ndërmarrë!

Çfarë duhet të ndaloni të hani në këmbë të pakta

Isshtë një pyetje shumë e përsëritur kur flitet për humbjen e peshës në këmbë ose zona të tjera të trupit. Por e vërteta është që ne vërtet duhet të ushqehemi, por më të shëndetshëm dhe më të larmishëm. Isshtë e vërtetë që një herë në javë mund të kënaqemi, por nëse mbajmë një mënyrë jetese të bazuar në ushqim të shëndetshëm, do ta arrijmë qëllimin më shpejt sesa e presim.

 • Ne duhet të themi lamtumirë, ose lamtumirë, për të gjithë ushqimet e gatuara paraprakisht, të skuqura ose me pasta.
 • Në mënyrë të ngjashme, gjithashtu për pije të gazuara me sheqer ose lëngje të paketuara.
 • Do të pimë më shumë infuzione ose kafe por me qumësht të skremuar, si dhe kos gjithashtu pa sheqer.
 • Sa i përket mishit, është e vërtetë që disa herë në javë mund të keni çfarë të doni. Por shumica dërrmuese e kohës ne duhet të përqendrohemi në mishrat e bardhë si pula ose gjeldeti.
 • Peshku, tuna dhe disa prodhime deti gjithashtu do të jenë pjesë e dietës sonë të re.
 • Sigurisht, të gjitha ato proteina duhet të kombinohen me perime. Në fakt, këto do të mbulojnë gjysmën e pjatës tuaj. Nga gjysma tjetër, një pjesë do të jetë për proteina dhe tjetra për karbohidratet siç janë buka e grurit të plotë ose makaronat.
 • Përfshin frutat për momentet e mezosjes dhe për kontributin e vitaminave që ju nevojiten gjithashtu.

Ushtrime në këmbë dhe kofshë të holla

Cili është ushtrimi më i mirë për të pakësuar këmbët? Shtë një pyetje që gjithmonë na ndjek dhe që tani, ne kemi përgjigjen. Por nuk është vetëm një, por ne do të gjejmë disa dhe të gjitha me të vërtetë efektive, kështu që, ne do t'i provojmë ato në trupin tonë.

Squats

Para se të filloni kur ndonjë stërvitje rutinoreGjithmonë këshillohet të ngroheni paraprakisht për të shmangur dëmtimet pasuese. Kjo tha, kur iu përgjigjur pyetjes së ushtrimeve më të mira për të hollë këmbët, ne qëndruam me ulje në pozicionin e parë. Ne kemi disa versione, me ose pa peshë, me një shirit, sumo, izometrik, etj Por duhet thënë se të gjithë ata do të jenë më se të përsosur për t'u marrë me atë që na sjell këtu sot. Për më tepër, ju mund të krijoni një rutinë me disa lloje për ta bërë trajnimin tuaj më të këndshëm. Mos harroni të pushoni për rreth 20 sekonda midis çdo blloku rep.

Shëtitjet

Në këtë rast, hapat e parë do të na ndihmojnë të humbasim peshë por edhe të tonifikojmë të gjithë këmbën. Pra, gjithashtu duhet të jetë i pranishëm në rutinën tonë të përditshme. Ju qëndroni në këmbë, me një ndarje të vogël mes tyre dhe bëni një hap prapa me njërën nga këmbët tuaja, ndërsa tjetra mbetet e përkulur. Por mos harroni se gjuri nuk duhet të kalojë pjesën e këmbës sepse atëherë mund të kemi një lloj dëmtimi. Lunges mund të jenë me kërcim, anësor, me goditje në ngritje përpara ose prapa, etj. Ajo që na bën edhe një herë të kemi një zgjedhje për të krijuar rutinën tonë të përsosur të trajnimit. Ju mund të kombinoni një mbledhje dhe nga ajo, të merrni një pushim.

Hap lart e poshtë

Një hap, një stol apo një hap do të jenë bazat e një ushtrimi si ky. Sepse gjithashtu na lejon të vazhdojmë t'u japim këmbëve më shumë lëvizje, gjë që aq shumë e kërkon atë. Dhe gjithashtu ne përfshijmë ijet, kuadrat ose viçat në një ushtrim si ky. Ne fillojmë të qëndrojmë para hapit tonë, por nëse keni zgjedhur një stol ose sirtar, ai nuk duhet të jetë më i lartë se gjunjët. Ne vendosim njërën këmbë mbi të, bëjmë një hap dhe shtyhemi lart me këmbën tjetër. Cilado qoftë lartësia e zgjedhur, përpiquni gjithmonë të mos e harkoni trupin, por ta mbani shpinën drejt, duke e bërë forcën në këmbët tona. Ju mund të alternoni këmbët për një përfundim më të ekuilibruar.

Hidhet hapi

Burpees

Shtë një ushtrim i plotë, prandaj duhet të jetë edhe në trajnimin tonë. Ju mund të filloni edhe mbledhje dhe mbledhje. Pastaj, duke vendosur duart tuaja në tokë, do të hidhni këmbët prapa, me një shtytje të vogël. Pastaj do të ngrihemi dhe po do të kërcejmë në këmbë, për t'u kthyer në tokë për të filluar procesin. Nëse bëhet në një mënyrë të shkathët, ne do të marrim një rezultat të mirë sepse kjo gjithashtu do të bëjë që zemra të rrahë shumë. Sigurisht, ju gjithmonë duhet të përshtatni intensitetin dhe përpjekjen për nevojat tuaja.

Ushtrime për të hollë këmbët dhe për të eleminuar celulitin

Një problem tjetër që na shqetëson është celuliti. Një nga ato pengesa që nuk mund të kapërcehet gjithmonë, prandaj duhet të bëjmë shumë nga ana jonë. Përveç të gjitha rekomandimeve të mëparshme, duhet të shtohen nuanca të caktuara. Për shembull, në seksionin e ushqimit, është e vërtetë që fruti është gjithashtu i pranishëm, por në këtë rast, ne do të vëmë bast më shumë në luleshtrydhe, shalqi ose banane sepse ato kanë antioksidantë dhe na pengojnë të mbajmë kaq shumë lëngje, që është një nga bazat me të cilat grumbullohet celuliti i urryer.

Ndër ushtrimet për të holluar këmbët dhe për të eleminuar celulitin, ne kemi mbetur me ato që kërkojnë pak forcë. Më e mira për këtë është bastja në brezin elastik, i cili gjithmonë ndihmon në tonifikimin e secilës pjesë që funksionon. Kështu që këtu është vërtet e nevojshme. Mos harroni si lunges dhe squats të cilët nuk mund të mungojnë kurrë për këtë arsye. Por mos harroni se në këtë rast, ju gjithashtu mund të ndihmoni veten me peshë, për të shijuar rezultate më të mira. E njëjta gjë si ngjitja dhe zbritja e shkallëve, ku mund të vendosni peshë edhe në kyçet e këmbëve. Kjo do të ndihmojë në eleminimin e uljes dhe shfaqjen e disa këmbëve vrasëse më shpejt sesa prisni.

Squats ushtrimin e plotë për këmbët

Truket dhe ushtrimet për të pakësuar kofshët

Ndër truket që mbeten për tu përmendur, ne kemi mbetur me atë duhet të rrisni marrjen e proteinave. Sepse përveçse është i ngopur dhe na ndihmon të rrisim masën muskulore. Nëse jeni një nga ata që nuk mund të humbasin kafenë në mëngjes, atëherë pini atë në moderim, por mos harroni për të. Përveç kësaj, gjithmonë mund ta shoqëroni me qumësht të skremuar. Ju tashmë e dini që është një pije që përshpejton metabolizmin, kështu që ne gjithashtu kemi nevojë për të në jetën tonë. Kripa zbritet në njërën anë, siç mund të mendoni tashmë, dhe është më mirë të shtoni erëza të tilla si hudhra, rigoni ose çfarëdo që ju pëlqen më shumë. Do të merrni aromë por pa mbajtur lëngje.

Për të holluar kofshët mund të vini bast në ushtrime të tjera si p.sh. ura mbi supe. Kjo është, ju duhet të shtriheni në shpinë me këmbë të përkulura dhe pak nga pak merrni frymë dhe ngrini trupin tuaj por nuk e bëni atë në një bllok. Ju do të qëndroni të mbështetur nga thembra e këmbëve dhe pjesa e shpatullave. Ky ushtrim mund të ndryshohet duke ngritur krahun ose duke vendosur këmbët në majë të gishtave. Isshtë një nga qëndrimet që bëhen zakonisht në Pilates dhe kjo disiplinë do të na ndihmojë me qëndrimet e saj dhe ushtrimet e këtij toni. për të arritur qëllimin tonë.

Ecni me peshë

Ngritja e këmbës është një tjetër nga më themeloret. Shtrirë përsëri, me fytyrë lart, ne do të ngremë një këmbë dhe pastaj do ta ulim ngadalë pa prekur tokën kur do të ngremë tjetrën. Përveç ushtrimit të kësaj zone, ne do të bëjmë të njëjtën gjë edhe me barkun. Pra, ne tashmë vrasim dy zogj me një gur! Pak nga pak dhe duke ndjekur të gjitha këshillat, me siguri do të vini re ndryshimin. Na thuaj!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.