Ushtrime për të bërë në palestër që janë shumë të plota

Ushtrime për të bërë në palestër

Nëse akoma nuk dini nga të filloni në palestër, ne ju ndihmojmë me të. Sepse është e vërtetë që nganjëherë ne fillojmë të bëjmë seri, duke stërvitur vetëm një grup të caktuar muskujsh dhe e mira është që t’i përkushtohemi disa, ose t’i alternojmë në ditë ose në stërvitje, siç ju preferoni. A doni të dini ushtrime për të bërë në palestër?

Me siguri shumë prej tyre tashmë i njihni, por ne do t'ju tregojmë se cilat mund të jenë më të plota për ju. Kështu, ju do të jeni në gjendje ta lini trajnimin tuaj plotësisht të rinovuar ose të rinovuar, duke e ditur këtë vetëm me disa ushtrime do të ushtroni të gjithë trupin. A nuk është një nga idetë më të mira? Epo, mos harroni gjithçka që vijon.

Shtypi ushtarak, një ushtrim bazë për shpatullat

Ndoshta në shtëpi nuk keni pesha apo bare, kështu që një nga ushtrimet për të bërë në palestër është ky. Bëhet fjalë për shtypi ushtarak që do të na bëjë të ushtrojmë shpatullat. Edhe pse pjesa e pasme gjithashtu do të përfshihet në një mënyrë të caktuar. Për ta bërë këtë, ne mund të marrim disa pesha ose shtangë dore në secilën dorë, edhe pse nëse preferoni mund të ndihmoni veten me një shirit dhe të vendosni një disk në secilin skaj. Kjo do t'ju lejojë të ngrini peshën që i përshtatet nevojave tuaja. Ushtrimi konsiston në mbajtjen e bërrylave të përkulur, mbajtjen e duarve në nivelin e gjoksit, për të lëvizur për të ngritur krahët mbi kokë, duke arritur t'i shtrijë ato. Isshtë një shtytje lart që ne do ta arrijmë në disa përsëritje.

Si të bëni tërheqje në palestër

Tërheqjet për pjesën e pasme

Mund të ndodhë që të keni një pajisje për ta në murin e shtëpisë tuaj, megjithëse në palestër do t'ju tregojmë se do ta bëni. Edhe pse Oneshtë një nga më të kërkuarat që të jeni në gjendje të punoni mbrapaa, gjithashtu ka shumë keqbërës. Sepse nuk është gjithmonë e lehtë për t'i marrë ato. Nga momenti kur ata të dalin, atëherë do të shihni se tjetri do të jetë akoma më i mirë se ai i mëparshmi dhe motivimi, shumë më tepër. Shtë një ushtrim i plotë sepse krahët dhe madje edhe bërthama gjithashtu do të përfshihen në të.

Shtypni stolin midis ushtrimeve për të bërë në palestër

Po, është një nga më të njohurit dhe më të plotë. Meqenëse në këtë rast ne do të ushtrojmë gjoksin si dhe shpatullat. Për ta bërë këtë, ne duhet të shtrihemi me shpinë në stol. Pastaj, vendosni këmbët mirë në tokë, tkurrni glutet dhe poziciononi shpatullat tuaja. Për të marrë shiritin dhe peshën që do të zbresim në lartësinë e sternumit ose pak më të ulët. kur të arrijmë tek ajo, ne do të kthehemi më lart me një nxitje, por po, rënia do të jetë më e ngadaltë. Frymëmarrja dhe përqendrimi duhet të na shoqërojnë në çdo kohë që të mos humbasim ekuilibrin.

Ju ushtroni shpinën dhe këmbët me ngritjen e vdekjes

Po, ai është një tjetër nga të mëdhenjtë që nuk dëshironte ta humbte as këtë paradë ushtrimesh. Si shpina, hipi ose mesi, si dhe këmbët do të vuajnë ushtrimin e ngritjes së rrugës. Ju mund ta bëni atë si me shtangë dore dhe me një shufër, sipas zgjedhjes suaj të lirë. Ndërsa ulim peshën me krahë, këmbët duhet të përkulen, ndërsa pjesa e pasme mbahet drejt dhe ne mbështesim pak trupin përpara. Por duke kujtuar se duhet të shtyni gjoksin jashtë, në mënyrë që të mos e shtyni shiritin shumë përpara. Ne do ta marrim sa më afër trupit që të jetë e mundur për të shmangur bërjen e lëvizjeve që mund të dëmtojnë shpinën tonë.

Shtangë me shtangë

Shtangë me shtangë

Në këtë rast, përveç këmbëve, do të punojmë edhe quadriceps dhe natyrisht, pjesën e mesit. Pra, është një tjetër nga të mëdhenjtë që kemi në jetën tonë dhe ndër ushtrimet për të bërë në palestër. Shtë një tjetër nga shembujt e qartë që ne duhet ta mbajmë shpinën drejt, ndërsa këmbët ose gjunjët nuk hapen shumë. Ju duhet të shmangni që kur të bini poshtë të bëni gabim të bashkoni gjunjët ose të lëvizni shumë. Prandaj, ne duhet të rregullojmë peshën pasi kemi pak a shumë praktikë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.