Ushqime që ju ndihmojnë të ulni kolesterolin

Kolesteroli i ulët

Ushqimet që konsumohen luajnë një rol themelor kur bëhet fjalë për uljen e kolesterolit. Në të njëjtën mënyrë që ka ushqime që rrisin kolesterolin, ka edhe shumë të tjerë që ndihmojnë në uljen e tij. Së bashku me ushtrimet e rregullta, disa ndryshime në dietë dhe zakone të tjera të shëndetshme, është e mundur të përmirësohet shëndeti dhe të ulen nivelet e kolesterolit.

Këtu ju tregojmë se cilat janë ato ushqime që duhet të futni në dietën tuaj nëse keni nevojë të zvogëloni nivelet e kolesterolit. Sidoqoftë, është thelbësore që të ndiqni rekomandimet specifike të mjekut tuaj për ta kontrolluar si duhet këtë çështje. Tani po, le të shohim çfarë ushqimesh duhet të hani dhe sa shpesh për të ulur kolesterolin.

Ushqime që ulin kolesterolin

Kolesteroli është në trup natyrshëm, është një substancë që është përgjegjëse për rregullimin e disa funksioneve dhe hormoneve dhe për këtë arsye, është e nevojshme. Sidoqoftë, kur nivelet e kolesterolit në gjak janë mbi ato që konsiderohen normale, ajo mund të jetë shkaku i problemeve dhe sëmundjeve të ndryshme të zemrës. Ushqimi në këtë rast është çelësi kryesor i shëndetit të mirë ose të keq.

Në fakt, gjëja e parë që duhet të ndryshojë kur shfaqet një problem i kolesterolit është dieta. Sipas specialistëve, një dietë e ekuilibruar, praktikoni rregullisht sporte dhe përvetësoni zakone të shëndetshme jetese, janë të mjaftueshme për të shmangur nivelet e larta të kolesterolit në gjak. A doni të dini se cilat janë ato ushqime dhe si duhet t'i futni në dietën tuaj? Ne do t'ju tregojmë atëherë.

Fruta të thata

arra

Pavarësisht se janë një ushqim i pasur me yndyrë, arrat janë një rregullator i fuqishëm i niveleve të kolesterolit në gjak. Përveç të qenit të pasura me acide yndyrore poli-të pangopura, Arrat janë një burim natyral i fibrave që ndihmojnë në rregullimin e tranzitit dhe eleminimin e kolesterolit nga gjaku natyrshëm, përmes jashtëqitjeve. Për arrat që të ndihmojnë në uljen e kolesterolit, rekomandohet të merrni një grusht rreth 40 gramë në ditë dhe mundësisht në mëngjes.

tërshëra

Bollgur kundër kolesterolit

Ushqimet që përmbajnë fibra të tretshme janë shumë efektive kur përpiqen të ulin kolesterolin. Kjo është për shkak se kjo substancë parandalon kolesterolin të hyjë në qarkullimin e gjakut. Fibrat e tretshme mund t’i gjeni në ushqime si tërshëra, bishtajore, disa fruta, elb ose rrush të thatë. Një filxhan bollgur në ditë siguron 6 gramë fibra, nëse shtoni edhe fruta, shtoni edhe 4 gramë të tjerë.

Acidet yndyrore omega-3

Acidet yndyrore omega-3

Ngrënia e peshkut të pasur me acide yndyrore omega-3 dhe ushqime të tjera që përmbajnë këtë substancë do t’ju ​​ndihmojë të kontrolloni kolesterolin në gjak. Kjo sepse omega-3 është një frenues i enzimës që bën kolesterolin, i cili bëhet një aleat i fuqishëm në këtë betejë për shëndetin e arterieve tuaja. Ushqime të tjera të pasura me omega-3 janë farat dhe arrat.

Avokado

avokado

Ushqimi midis gjysmës së avokados dhe një pjese të tërë në ditë në vaktin kryesor mund t'ju ndihmojë të ulni kolesterolin. Avokado është një ushqim shumë i pasur me fibra, i cili ndihmon në uljen e përthithjes së kolesterolit. Nga ana tjetër, është gjithashtu një ushqim me një përmbajtje të lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe të tjera substancat që zvogëlojnë thithjen e kolesterolit në zorrë.

Këto ushqime përmbajnë substanca që kufizojnë thithjen e kolesterolit në gjak, megjithatë, ngrënia e një diete të larmishme dhe të ekuilibruar është çelësi për uljen e kolesterolit. Lessshtë e padobishme nëse i prezantoni këto ushqime nëse jo ju kontrolloni konsumin e atyre që janë më të dëmshëm. Produktet me sheqer, pasta, meze të kripura ose ftohje janë ushqime që janë shumë të dëmshme nëse konsumohen me tepri.

Ushtroni rregullisht, pini të paktën dy litra ujë në ditë dhe ndiqni një dietë të larmishme, të pasur me ushqime natyrale, me pak yndyrë, duke eleminuar produktet ultra të përpunuara, Kjo do t'ju ndihmojë jo vetëm të ulni kolesterolin, por edhe të bëni një jetë shumë më të shëndetshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.