Truke për të mos neglizhuar dietën gjatë pushimeve verore

Këshilla për të mos neglizhuar dietën në pushimet verore

Gjatë pushimeve verore është më e lehtë të neglizhoni dietën tuaj, sepse mungesa e rutinës ju fton të shpërfillni ato zakone të fituara gjatë dimrit. Megjithatë, është shumë e rëndësishme të mos largoheni shumë nga ato zakone të mira, sepse në të kundërt do t'ju kushtojë shumë kthimi në rutinën e kujdesit ndaj ushqimit. Me disa truke mund të shijoni verën pa lënë pas dore dietën.

Sepse të jesh me pushime nuk është sinonim i mungesës së kontrollit. Është koha e përkryer për t'u shkëputur, për të çliruar tensionet e fituara gjatë muajve të gjatë të dimrit, për të rikuperuar energjinë e humbur për shkak të stresit të punës. Por në pak javë që zgjat vera, mundi i gjithë vitit mund të hidhet në tokë. Mos humbasë këto këshilla me të cilat mund të kontrolloni dietën gjatë pushimeve verore.

Shijojeni verën pa lënë pas dore dietën tuaj

Në verë ju shijoni më shumë kohë të lirë larg shtëpisë, hani dhe darkoni me miqtë dhe ka raste të përsosura për të neglizhuar dietën tuaj. Megjithatë, me disa truke të thjeshta mundeni mbani jetën tuaj shoqërore dhe shijoni verën pa ju prishur të gjitha këto dietë. Dëshironi të dini se si ta bëni atë? Ja disa truke që vera të mos bëjë kërdi në dietën tuaj.

Gjithmonë zgjidhni opsionet më të shëndetshme kur hani jashtë

Ushqimi i shpejtë, ushqimet e skuqura dhe ushqimet me shumë kalori janë opsionet e para që ju vijnë në mendje kur mendoni të hani jashtë në verë. Edhe pse ato janë gjithashtu më pak të shëndetshmet dhe ato që mund të prishin dietën tuaj në një goditje në tru. Është mirë që gjithmonë të zgjidhni opsionet më të shëndetshme, peshk i pjekur në skarë, sallata të ndryshme, mish i pjekur në skarë ose supa të ftohta si gazpaçoja tradicionale. Përveçse do të kujdeseni për dietën tuaj, do të ndiheni më të lehtë dhe do të keni më shumë energji pavarësisht vapës.

Kujdes me ëmbëlsirat, më pak akullore dhe më shumë fruta

Ëmbëlsira është një nga armiqtë kryesorë të dietat. Në vetëm disa kafshata mund të shtoni një sasi të madhe kalorish dhe në këtë mënyrë të prishni përpjekjet për të ushqyer të shëndetshëm. Nuk ka asgjë të keqe të kesh një akullore herë pas here, më mirë nëse është një akullore artizanale ose nëse zgjedh ëmbëlsira akulli që kanë më pak yndyrë. Por për jetën e përditshme, opsioni më i mirë janë frutat e stinës. Pjeshkë, pjepër apo shalqi, plot me ujë, vitamina, fibra dhe minerale që do t'ju ndihmojnë të jeni të ngopur pa neglizhuar dietën tuaj.

Shfrytëzojeni rastin për të përgatitur lëngje dhe smoothie freskuese për ato pasdite të nxehta. ju duhet vetëm fruta, pijen tuaj të preferuar të perimeve dhe shumë akull. Nëse shtoni disa gjethe nenexhiku në pijen tuaj, do të keni një pije ushqyese si dhe shumë freskuese. Me këtë, ju mund të lehtësoni dëshirën për të marrë ndonjë produkt tjetër më pak të shëndetshëm. Mund të përgatisni edhe akulloren tuaj të bërë vetë, në mënyrë që të mos hiqni dorë nga shija tipike e verës.

Qëndroni aktiv pavarësisht vapës

ushtrime në verë

Me nxehtësinë kushton shumë më tepër lëvizja dhe ushtrimet, por mos humbja e zakonit të stërvitjes është shumë e rëndësishme për shëndetin në të gjitha kuptimet. Në verë është thelbësore përshtatni trajnimin në mënyrë që të mos harrohen. Ngrihuni herët për të shkuar për vrap me dritën e parë të ditës, do të qëndroni aktiv për shumë orë dhe trupi juaj do të jetë i përgatitur për ato momente kur neglizhoni dietën tuaj.

Mos harroni të bëni disa ushtrime sa herë që shkoni në pishinë ose plazhi, vendet më të mira për të lëvizur të gjithë trupin në një stërvitje të vetme. Dhe së fundi, mbani mend se shëndeti varet kryesisht nga ushqimi dhe zakonet e mira të jetesës së shëndetshme. Gjatë verës është më normale të ndryshohen disa zakone dhe është mirë përderisa është me pak kontroll. Sepse në pak javë trupi juaj mund të ndjejë efektet e mungesës së kontrollit, mos e humbni perspektivën dhe do të mund të ruani dietën tuaj gjatë pushimeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.