Tre gabime që bëjnë prindërit kur rrisin fëmijët e tyre

rritjen e fëmijëve

Asnjë prind nuk lind me një manual nën krah kur bëhet fjalë për edukimin e fëmijëve. Prandaj është normale të bëhen gabime të caktuara dhe të korrigjohen në mënyrë që të arrihet mbarështimi më i mirë i mundshëm. Problemi i madh lind kur imponohet një lloj disipline që mund të jetë totalisht toksike ose e pashëndetshme për fëmijët.

Në artikullin e mëposhtëm do t'ju tregojmë tre gabime që bëhen në edukimin e fëmijëve dhe çfarë të bëni për të shmangur një toksicitet të tillë.

Disiplinë pozitive në edukimin e fëmijëve

Puna e prindërve në rritjen e fëmijëve të tyre është kyçe kur bëhet fjalë për arritjen Le të rriten të lumtur dhe të shëndetshëm.. Disiplina pozitive i lejon fëmijët të dinë se ka një sërë kufijsh që duhet t'i respektojnë dhe se çdo veprim do të ketë pasojat e veta. Rregullat dhe limitet janë kyçe kur fëmijët rriten me vetëbesim të lartë dhe vetëbesim të madh. Përkundrazi, ndëshkimi dhe të bërtiturat duhen shmangur pasi ato priren të shkaktojnë plagë emocionale te fëmijët që janë shumë të vështira për t'u shëruar.

3 gabimet e prindërimit që prindërit duhet t'i shmangin

Ka një sërë gabimesh që prindërit duhet të shmangin. kur edukoni dhe rritni fëmijët:

etiketë

Ka prindër që bëjnë gabimin e madh duke etiketuar fëmijët e tyre, pa qenë të vetëdijshëm për dëmin emocional që zakonisht u shkakton fëmijëve. Etiketat zakonisht përdoren kur korrigjoni një sjellje të caktuar të fëmijës. Në shumicën dërrmuese të rasteve, sjellja ose sjellja e papërshtatshme që duhet ndryshuar përkeqësohet, me atë që kjo nënkupton për edukimin e dikujt. Prandaj duhet të shmangim etiketimin e fëmijëve dhe ndarjen e tyre nga sjellja në fjalë. Është më mirë të analizoni këtë sjellje dhe të gjeni zgjidhjen më të mirë të mundshme.

britmë

Të bërtiturat duhet të shmangen kur bëhet fjalë për prindërimin. Me kalimin e kohës, këto ulërima bëjnë ndikimin e tyre në shëndetin emocional të fëmijëve. vjen për të ndjerë frikë dhe shumë pasiguri. Është e rëndësishme t'i thuash gjërat në mënyrë të relaksuar dhe të qetë, në mënyrë që mesazhi të arrijë tek të vegjlit në shtëpi pa problem.

Ndëshkoni

Dënimet janë një tjetër nga gabimet që bëjnë shumë prindër kur bëhet fjalë për edukimin e fëmijëve të tyre. Është e rëndësishme të merren parasysh mendimet e fëmijëve në mënyrë që ata të ndihen të dëgjuar. Ndëshkimi është një mënyrë veprimi krejtësisht toksike që përfundon duke dëmtuar të miturit nga pikëpamja emocionale.

familja duke shijuar

Edukimi i fëmijëve duhet të bazohet në dashuri dhe dashuri

Në rritjen e fëmijëve është e rëndësishme që të miturit të dinë gjithmonë se cilat janë pasojat që do të kenë veprimet e tyre. Nga ata varet nëse ka një pasojë apo një tjetër, ndaj duhet të jenë pronarë të vendimeve të tyre. Babai duhet të jetë modeli dhe udhërrëfyesi në të cilin djali duhet të bazohet dhe reflektohet. Kjo është arsyeja pse edukimi më i mirë i mundshëm është ai që bazohet në dashuri dhe dashuri. Është shumë më e thjeshtë dhe më e lehtë për fëmijët të mësojnë nga një mjedis që fryn respekt dhe dashuri në pjesë të barabarta. Në rast se mjedisi bazohet në të bërtiturat dhe sharjet e prindërve, zhvillimi emocional i anëtarëve më të vegjël të shtëpisë nuk do të jetë më i përshtatshmi apo optimali i mundshëm.

Me pak fjalë, edukimi i fëmijëve duhet të bazohet në disiplinë pozitive dhe duke marrë parasysh një sërë vlerash aq të rëndësishme si respekti, besimi apo dashuria. Edukimi nga ndëshkimi apo të bërtiturit do të shkaktojë një mjedis toksik që nuk i bën dobi aspak zhvillimit të duhur të fëmijëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.