Tortë pastë me komposto dhe mollë

Tortë pastë me komposto dhe mollë

Ose çfarë është e njëjta byrek me mollë me më shumë mollë. Shpresoj se ju pëlqen tarta molle sepse pak të tjera e kanë këtë brumëfletë me komposto dhe mollë. Një tortë perfekte si ëmbëlsirë së bashku me një lugë akullore vanilje. Tingëllon mirë apo jo? Duhet kohë për ta bërë atë, por ne premtojmë se ia vlen!

Për të mbledhur këtë tortë dhe për ta çuar në furrë duhet të përgatitemi më parë brumë pudre dhe mollë që shërben si mbushës. Ju të dy mund t’i përgatitni paraprakisht dhe t’i rezervoni për natën në frigorifer. Wayshtë mënyra më e mirë për të vepruar nëse mendoni se nuk do të keni kohë për të bërë gjithçka në mëngjes ose se bërja e tij mund t'ju pushtojë.

Torta është e mundimshme, por aspak e komplikuar. Çdokush mund ta bëjë atë për sa kohë që ka disa orë të qetë për të kaluar në kuzhinë. Rezultati ia vlen; baza me buzën e sheqerit është krokante dhe mbushja e kompostos i jep, përveç ëmbëlsisë, një cilësi mëndafshi që bie në kontrast me atë të mollëve.

Përbërësit për 6

Për komposton

 • 500 g mollë, të qëruara dhe të prera në kubikë
 • 60 g e gjalpit
 • 40 g sheqer kafe
 • 1/2 gotë ujë

Për masën

 • 200 g Nga mielli
 • 120 g gjalpë i ftohtë, i prerë në kubikë
 • 2 lugë sheqer
 • 4 lugë ujë me akull

Për përfundimin

 • 1 vezë e rrahur
 • 1 çelës gjalpi, i shkrirë
 • Sheqer kaf për pluhurosje
 • 4 mollë të prera në feta

Hap pas hapi

 1. Filloni duke përgatitur lëngun e mollësMe Për ta bërë këtë, vloni ujin, gjalpin dhe sheqerin mbi nxehtësinë mesatare në një tigan. Kur gjalpi të jetë tretur, shtoni mollët, mbuloni tavën dhe gatuajini mbi nxehtësinë mesatare derisa mollët të zbuten.

Salcë mollësh

 1. Pasi të jenë zbutur, i shtypni me një pirun ose shufër dhe gatuaj, tani pa kapak, derisa lëngu të avullojë dhe mbetet një komposto shumë e trashë. Kjo pjesë është thelbësore në mënyrë që torta të jetë "e fortë", kështu që mos u përpiqni të vraponi. Pastaj, lëreni të ftohet dhe ruajeni në një enë hermetike në frigorifer nëse nuk do ta përdorni deri ditën tjetër.
 2. PPër të bërë pastën e fryrë Përziejini të gjithë përbërësit në një tas, duke e kapur brumin në fillim me gishta. Përzierja pas pincave të para do t'i ngjajë disa thërrimeve që më në fund mund t'i grumbulloni në një top brumi. Mos gatuani më shumë, mjafton që gjithçka të bashkohet. Pastaj mbështilleni me mbështjellës plastik dhe vendoseni në frigorifer për gjysmë ore.

Brumë sfoliat

 1. Pas gjysmë ore, hapeni brumin në një sipërfaqe të miellëzuar me rulin për të formuar një drejtkëndësh. Pastaj ngrini anën më larg nga ju dhe silleni në qendër të drejtkëndëshit. Pastaj, ngrini anën më afër jush dhe vendoseni në krye sikur të bëni një pako të vogël.
 2. Goditeni sipërfaqen me majën për ta ngjeshur pak dhe rrotulloni brumin 90 gradë. Tani para jush duhet të shihni tre shtresat e brumit që rezultojnë nga palosja e mëparshme. Shtrihuni përsëri dhe përsëritni operacionin. Më pas mbështilleni me mbështjellës plastik dhe vendoseni në frigorifer për një orë ose derisa të jetë koha për ta përdorur. Mund të zgjasë deri në një ditë të tërë.
 3. Me gjithçka të përgatitur, ngrohni furrën në 180ºC.
 4. Hiqeni brumin nga frigoriferi dhe rrokulliseni atë në një letër pjekje. Shponi pjesën qendrore të tij me një pirun, duke respektuar skajet, afërsisht 2 centimetra në secilën anë.
 5. Lyejini këto skaje me vezën dhe pastaj spërkatni sheqer mbi to. Sheqeri do të ngjitet në gjalpë.

Tortë pastë me komposto dhe mollë

 1. Pastaj vendoseni në pjesën qendrore a Shtresa komposto bujare dhe sipër saj feta molleMe Pastaj, me një furçë lyeni mollët me gjalpin e shkrirë.
 2. Për të mbaruar çojeni tortën në furrë nxeheni lart e poshtë 45 minuta ose derisa skajet të marrin ngjyrë kafe të artë dhe molla të jetë e butë.
 3. Nxirreni nga furra dhe le të zbutet pak para se të shijoni këtë thekër të pastë me komposto dhe mollë.

Tortë pastë me komposto dhe mollë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.