Tofu dhe lulelakër kerri me oriz

Tofu dhe lulelakër kerri me oriz

Në Bezzia çdo ditë që kalon na pëlqen më shumë kerri, a ju ndodh e njëjta gjë? Karri i pulës dhe patates së ëmbël që kemi ndarë me ju deri tre vjet më parë është një nga më të preferuarat tona dhe ne e kemi mbështetur veten në të për ta krijuar këtë version vegan: kerri tofu dhe lulelakër.

Pula është zëvendësuar në këtë version nga tofu dhe perime të tjera përveç patates së ëmbël janë përfshirë në recetë. Në këtë recetë kerri nuk ka askënd për ta lënë në hije. Këtë herë nuk kemi shtuar domate ose ndonjë përbërës tjetër që modifikon ngjyrën ose aromën e saj.

E sotmja është një pjatë e fortë dhe e plotë, perfekt për të shërbyer si një pjatë e vetme. Përgatitja e tij është e thjeshtë dhe nuk do t'ju zgjasë më shumë se 40 minuta. Këshilla ime është që të përfitoni dhe të bëni mjaftueshëm për dy ditë. Kështu që mund ta hani një ditë me oriz dhe ta hani për darkë ditën tjetër dhe do t'ju kushtojë njësoj. A guxoni ta provoni?

Përbërësit për 3

 • 2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 400 g tofu, i prerë në kubikë
 • 1 qepë të copëtuar
 • 1/4 piper i kuq, i copëtuar
 • 1/2 lulelakër, në lule
 • 1 patate e embel, e prere ne kubike
 • 350 ml. qumesht arre kokosi
 • 2 lugë çaji pluhur kerri
 • 1 lugë çaji spec paprika të ëmbël
 • 1/3 lugë çaji qimnon të bluar
 • 1 lugë çaji niseshte misri të tretur në 1/2 gotë ujë
 • Kripë dhe piper
 • 1 filxhan oriz të gatuar

Hap pas hapi

 1. Përgatitni të gjithë përbërësit.
 2. Nxehni dy lugë vaj në një tenxhere dhe kaurdisni tofun e stinës 8 minuta ose derisa të skuqet lehtë. Pasi të keni përfunduar, hiqeni nga tigani dhe rezervoni.

Përbërësit për kerri

 1. Në të njëjtin vaj Tani skuqni qepën dhe specin gjatë 5 minutave.
 2. pastaj, Llokoçis lulelakër dhe patate e ëmbël, mbuloni tavën dhe i lini të gatuhen në zjarr mesatar për 8-10 minuta.

Tofu i lakuar dhe lulelakra

 1. Pas 10 minutash shtoni qumështin e kokosit, erëza, niseshte misri dhe përzierje. Gatuajeni të gjithë për 5 deri në 10 minuta ose derisa patata e ëmbël të zbutet.
 2. Shërbyer tofu dhe lulelakër kerri me oriz të gatuar.

Tofu i lakuar dhe lulelakra


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.