Tenxhere të ngadaltë janë tërbuar

Tenxhere e ngadaltë gatimi

Disa javë më parë kemi folur për tenxhere në të njëjtën pjesë, posaçërisht për avantazhet dhe disavantazhet e tenxhereve. sipas materialit me të cilat bëhen. Pastaj përmendëm një klasifikim tjetër, atë që klasifikon vazot sipas "shpejtësisë" së tyre dhe ne premtuam të flasim për tenxhere të ngadaltë, ju kujtohet?

Siç është premtuar një borxh, sot ne flasim në thellësi për tenxhere të ngadaltë, gjëja që të gjithë duan të kenë në kuzhinën e tyre sot. Sigurisht që keni dëgjuar për to, por a i dini vërtet ato avantazhet e gatimit me kete lloj vazo? Në Bezzia sot ne po përpiqemi të hedhim dritë mbi këto.

Tenxhere të ngadaltë, i njohur gjithashtu si 'tenxhere e ngadaltë', Isshtë një tenxhere që na lejon të gatuajmë ushqim ngadalë pa hequr dorë nga ritmi aktual i jetës. Kjo po na lejon të imitojmë mënyrën se si gatuanin gjyshet, por duke përdorur energji elektrike për të pasur kontroll të plotë.

Tenxhere e ngadaltë

karakteristika të

Tenxhere e ngadaltë ose tenxhere e ngadaltë përbëhet nga një shtresë metalike me furnizimi me energji elektrike dhe një enë qeramike të lëvizshme me kapak. Zorra nxehet nga rezistencat e brendshme dhe nxehtësia transmetohet gradualisht në enën e lëvizshme, e cila qëndron brenda, derisa të arrihet, pas një periudhe të gjatë funksionimi, një maksimum midis 95 ose 100ºC.

Modelet më themelore të pranishme dy cilësime të temperaturës: Lartë dhe poshtë. Në të dy pozicionet arrihet e njëjta temperaturë përfundimtare, megjithatë, koha që duhet për të arritur atë temperaturë përfundimtare nuk është e njëjtë. Në funksionin e Lartë, tenxhere merr gati gjysmën e kohës për të arritur të njëjtën temperaturë.

Tenxhere të ngadaltë

Përveç kësaj, tenxhere të ngadaltë mund të paraqiten funksione të ndryshme kjo do t'ju ndihmojë të mbani ushqimin të ngrohtë sapo të përfundojë gatimin ose të shtoni më shumë nxehtësi në orën e parë të gatimit për t'u përballur me ushqimin e ngrirë. Dhe po, do të gjeni edhe tenxhere të programueshme që do të fillojnë të funksionojnë kur të doni në mënyrë që ushqimi të gatuhet rishtas kur të uleni në tryezë.

Pavarësisht nga shumë funksione të modeleve më ekskluzive, tenxhere e ngadaltë është një pajisje elektrike me një teknologji themelore dhe e lehtë për t'u përdorur. Mos u mashtroni nga një numër i madh funksionesh dhe zgjidhni nga katalogu i gjerë në treg atë që i përshtatet vërtet nevojave tuaja praktike dhe ekonomike.

avantazh

Midis shumë përparësive të tenxhereve të ngadaltë, spikat suksesi në lidhje me strukturën dhe shijen përfundimtare të ushqimit. Përveç një avantazhi tjetër të dukshëm praktik; aftësia për të shijuar kohën tuaj ndërsa tenxhere gatuan pa u shqetësuar për sigurinë. Por ata nuk janë të vetmit

Tenxhere e ngadaltë gatimi

 • Aromat janë përmirësuar sepse ushqimi gatuhet në lëngjet e veta.
 • Ato ushqime si mish të shkallës së dytë të cilat konsiderohen të forta, mbeten të buta dhe të buta kur gatuhen për shumë orë në një temperaturë të butë. E njëjta gjë ndodh me bishtajoret, të cilat përfundojnë të gatuhen të plota dhe kanë një strukturë gjalpë.
 • Tenxhere bën pjesën më të madhe të punës, duke ju kursyer kohë. Thjesht duhet të vendosni përbërësit, ta programoni dhe tenxherja do të kujdeset për pjesën tjetër.
 • El konsumi i energjisë është i vogël, më e ulët se nëse gatuajmë me metoda tradicionale. Sipas prodhuesve, një tenxhere e ngadaltë konsumon rreth 75-150W në temperaturë të ulët dhe mes 150-350W të lartë.
 • Tenxhere të ngadaltë ato nuk janë pajisje të shtrenjta, pasi nga 35 € mund të gjeni modele të vlerësuara mirë me kapacitet 3,5L.

A jeni i vendosur të blini një tenxhere të ngadaltë? Nëse është kështu, ju këshillojmë që të lexoni me kujdes specifikimet, të krahasoni modele të ngjashme dhe t'i kushtoni vëmendje vlerësimeve dhe komenteve të përdoruesve që kanë blerë tashmë vazon për të cilën keni qenë i interesuar. Ne nuk e kemi provuar ende por ndoshta do ta provojmë së shpejti.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.