Temperatura ideale e frigoriferit dhe ngrirësit

Temperatura ideale e frigoriferit dhe ngrirësit

Dy vjet më parë ne ndamë në Bezzia çelësat e kanë një kuzhinë më efikase. Më pas folëm për rëndësinë e efikasitetit dhe përdorimit të duhur të pajisjeve elektrike, duke përmendur temperatura ideale e frigoriferit dhe ngrirësit.

Sot shkojmë pak më tej duke analizuar rëndësinë e kësaj temperature nga e cila varet jo vetëm ruajtja e ushqimit, por edhe kursime në faturën e energjisë elektrike. Dëshironi të dini se në cilën temperaturë duhet të vendosni frigoriferin ose ngrirësin tuaj kur është i instaluar?

Rëndësia e një temperature të përshtatshme

Ftohja krijon një rritja e vonuar e mikroorganizmave të tilla si bakteret që mund të gjenden në ushqim, duke e mbajtur atë në kushte të mira sigurie për konsum. Një çështje mjaft e rëndësishme për t'i kushtuar vëmendje, nuk mendoni?

konsumi i energjisë në shtëpi

Zgjedhja e temperaturës së duhur do t'ju lejojë të ruani ushqim për më gjatë i freskët dhe/ose ne gjendje te mire. Kështu do të reduktoni jo vetëm rreziqet që rrjedhin nga konsumimi i tij, por edhe mbetjet ushqimore. Dhe jo, jo gjithmonë zgjedhja e temperaturës më të ftohtë që na lejon pajisja, është vendimi më i mirë. Ju mund të shpenzoni energji në mënyrë të panevojshme dhe të bëni që disa ushqime të prishen më shpejt.

Frigoriferët dhe ngrirësit përbëjnë deri në 22% e kostos totale të energjisë elektrike të shtëpive sipas IDAE dhe deri në 31% sipas studimeve të OCU. Janë pajisje që konsumojnë më shumë energji, pasi e bëjnë vazhdimisht. Dhe çdo gradë Celsius shtesë që ne ulim termostatin tuaj mund të nënkuptojë një kosto shtesë të energjisë elektrike midis 7 dhe 10%. Një përqindje që do të rezultojë në një rritje të kostos në fund të muajit.

Artikulli i lidhur:
Këto janë pajisjet që konsumojnë më shumë

Temperatura ideale

Sipas rekomandimeve të ekspertëve dhe prodhuesve la temperatura optimale e frigoriferit është rreth 4°C. Edhe pse kualifikohen me diferenca të vogla që mund të variojnë nga 2 deri në 8 gradë, në varësi të sa bosh apo plot është frigoriferi. Dhe është se që ushqimi të ruhet dhe frigoriferi të funksionojë siç duhet, përveç ruajtjes së temperaturës ideale, ka një sërë udhëzimesh që duhet të ndiqni:

 • Shmangni futjen e ushqimit të nxehtë; gjithmonë lërini të ftohen përpara se t'i ruani në të.
 • Mos e mbushni deri në fund, për të lejuar qarkullimin e lirë të ajrit të ftohtë. Dhe nëse e bëni, ulni temperaturën një gradë.
 • ruaj gjithmonë ushqime në thes ose kontejnerë hermetik.
 • Kontrolloni frigoriferin çdo javë dhe hiqni ushqimin që nuk është më në gjendje të mirë.
 • mbajeni gjithmonë të pastër, duke hequr çdo lloj lëngu që mund të jetë derdhur.

Temperatura ideale e frigoriferit dhe ngrirësit

Nga ana e saj, temperaturë ideale në ngrirje është ndërmjet -17°C ose – 18°C. Përveç kësaj, është e rëndësishme të dini se në mënyrë që parazitët e mundshëm (si Anisakis në peshk ose Toxoplasma gondi në mish) të mos përbëjnë rrezik për shëndetin, do të jetë e nevojshme ngrirja e ushqimit për të paktën 5 ditë përpara konsumimit.

Si mund ta rregulloj temperaturën?

Është e zakonshme që kur blejmë një frigorifer, ata vijnë, na e vendosin dhe ne harrojmë të kontrollojmë temperaturën dhe ta rregullojmë nëse është e nevojshme. Në frigoriferët më modernë dhe/ose të nivelit të lartë, ky operacion mund të kryhet nëpërmjet kontrollet dixhitale. Këto zakonisht vendosen në pjesën e përparme ose në derën e frigoriferit. Frigoriferët e vjetër ose të nivelit të ulët, megjithatë, nuk i kanë këto kontrolle dhe fshehin një rrotë kontrolli brenda.

La rrota e kontrollit Ka disa tregues që na lejojnë të rregullojmë temperaturën. Këta tregues janë zakonisht numra nga 1 në 7 ose nga 1 në 10 që nuk lidhen drejtpërdrejt me temperaturën, por me intensitetin (sa më i lartë të jetë numri, aq më i ftohtë). Në këto raste, mënyra e vetme për të ditur se çfarë temperature është është duke vendosur një termometër në frigorifer dhe duke luajtur me timonin derisa t'i afrohemi asaj temperature ideale.

A e dini se cila ishte temperatura ideale e frigoriferit dhe ngrirësit? A do t'i rishikoni dhe përditësoni pajisjet tuaja pasi të lexoni këtë artikull?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)