Dietë në menopauzë

Ushqimi në menopauzë

Ka ardhur një kohë e re për jetën tuaj, me shumë ndryshime, ndjesi dhe ndjenja të përziera. Për këtë arsye, ne duhet të shkojmë gjithmonë te mjeku ynë i besuar për të na dhënë disa udhëzime që duhen ndjekur. Thënë kështu, ne duhet të kujdesemi për veten siç kemi bërë gjatë gjithë jetës sonë, megjithëse është e vërtetë që mund të jemi pak më specifik. A dini si të sillni ushqimin në menopauzë?

Duke qenë se sa herë që përballemi me një nga etapat që përbëjnë atë jetë, kemi një sërë dyshimesh, madje edhe pasigurie. Sot do të përmendim pjesën e ushqimit, cilat janë ushqimet që ju duhen më shumë dhe që do ju bëjnë të ndiheni më mirë. Duke pasur parasysh se ndryshimet në metabolizëm janë të dukshme dhe ne duhet t'i kemi parasysh ato.

Ushqimi në menopauzë: ushqime thelbësore

Përpara fillimit duhet të sqarojmë gjithmonë se fjalën e fundit e ka specialisti. Sepse ndonjëherë duhet të shtojmë sëmundje të ndryshme, të cilat nuk kanë të bëjnë me menopauzën, por mund të ndikojnë në dietën tonë. Thënë kështu, ushqimet thelbësore për këtë kohë janë:

 • Peshk blu që na siguron acide yndyrore esenciale, duke parandaluar sëmundjet kardiovaskulare.
 • fruta të thata natyrale sepse kanë vitamina si E dhe janë antioksidantë të fuqishëm.
 • Vaji i ullirit Nuk mund të humbisni. Ai kontrollon hipertensionin, përveç se ul kolesterolin e keq dhe është një burim jetik për mbrojtjen e sistemit imunitar.
 • Kalciumi. Në këtë rast është e vërtetë që kalciumi luan një rol themelor sepse do të ketë ndryshime në masën kockore. Përkeqësimi i kockave vjen në jetën tonë. Kështu që ne duhet të kujdesemi për këtë proces nëpërmjet ushqimit në menopauzë. Pra, ju e dini se bulmeti do t'ju shoqërojë në këtë kohë. Mos harroni se është gjithmonë më mirë që ato të mos jenë shumë të yndyrshme.
 • L Mish të bardhë Ata janë gjithmonë të pranishëm kur bëhet fjalë për t'u kujdesur për ne dhe në këtë rast nuk do të mbeteshin pas.

vitamina për menopauzë

Çfarë nuk mund të hahet në menopauzë?

Është e vërtetë se nuk duhet të hani të gjitha ato ushqime ose vakte që janë shumë të yndyrshme. Si dhe salsiçe, bulmet ose pasta të plota. Por sigurisht, ndonjëherë dëshirat na pushtojnë jetën, dhe jo vetëm në menopauzë. Pra, ne nuk do t'i eliminojmë ato plotësisht, por do t'i kufizojmë sa herë që të jetë e mundur. Sepse ajo që në të vërtetë nuk do të kemi nevojë janë ato yndyrna që nuk na ofrojnë asnjë lloj vlere ushqyese, por përkundrazi. Në mënyrë të ngjashme, konsumimi i tepërt i kafesë ose pijeve alkoolike nuk rekomandohet.

Cilat janë vitaminat më të mira për menopauzën?

Nëpërmjet ushqimit ne marrim një pjesë të madhe të vitaminave që janë të nevojshme për trupin tonë. Por është e vërtetë që nëse keni nevojë për më shumë, mjeku mund të përshkruajë disa suplemente. Ndërkohë, ne do t'ju themi këtë vitaminat luajnë një rol kyç, por përsëri theksojmë se ata do ta bëjnë këtë në çdo kohë të rritjes sonë.

ushtrime në menopauzë

Në këtë rast, nuk ka asgjë si ta lëmë veten të rrëmbehemi nga vitamina B, D ose K. Pa harruar kalciumin siç e përmendëm më parë si dhe Omega 3, zinkun apo hekurin dhe magnezin. Pra, nga sa shihni, ka shumë kontribute ushqyese që trupi ynë ka nevojë për të qëndruar në formë. Ne do t'i marrim të gjitha me një dietë të ekuilibruar, duke shtuar fruta dhe perime, si dhe bishtajore ose peshk dhe mish të bardhë. Pa dyshim, menyja e çdo dite mund të jetë shumë e larmishme dhe plot ngjyra, ndaj nuk duhet të shqetësoheni.

Gjithashtu mbani mend këtë gjithmonë është i përshtatshëm për të praktikuar ushtrime. Kjo do të kufizohet në nevojat e çdo personi, por pa dyshim, ecja për rreth 30 minuta dhe kryerja e disa llojeve të ushtrimeve të forcës mund të jetë një kombinim më se perfekt për ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.