Të gjitha avantazhet e një arme masazhi

Përfitimet e armës së masazhit

Arma e masazhit është kthyer në një nga pajisjet më të përdorura në kohët e fundit. Është e vërtetë që më parë mund të përfitonin vetëm sportistë të mëdhenj, por tashmë duket se gjithçka ka ndryshuar dhe me çmime vërtet të lira, tashmë mund ta kemi një në shtëpinë tonë dhe të përfitojmë nga të gjitha avantazhet e tij, të cilat nuk janë të pakta.

A i dini të gjitha përfitimet e tij? Sepse flitet për ndihmë për lehtësimin e dhimbjeve të muskujve. Por është e vërtetë që ka ende shumë përfitime të tjera për të cilat duhet të dini. Në këtë mënyrë do të dini se do të jetë aleati juaj i ri për t'i dhënë trupit tuaj më shumë lehtësi dhe për të rritur performancën. Por le të shkojmë hap pas hapi që të mos humbisni asgjë.

Redukton ndjeshëm lodhjen e muskujve

Një nga përfitimet e mëdha të armës së masazhit është se me të do t'i thoni lamtumirë lodhjes së muskujve. Kur ka lodhje të muskujve apo rraskapitje të fibrave, do të themi se pas tij ka pasur edhe një stërvitje intensive. Kjo është arsyeja pse dhimbja mund të shfaqet në të gjithë trupin dhe si e tillë arma di mirë si ta largojë atë. Ndërsa e kaloni, do të vini re se si kjo ndjenjë do të zhduket më shpejt sepse favorizon rikuperimin.

Masazhues

Përmirëson qarkullimin

Duke qenë se është një masazh, ne e dimë që do të jemi me të aktivizimin dhe përmirësimin e qarkullimit. Ajo që e bën të gjithë trupin të oksigjenohet ashtu siç e meriton. Pra, nuk është e nevojshme të ushtrosh forcë, por vetëm me një kokë të përshtatshme për të, mund të kalosh nëpër këmbë dhe të harrosh lodhjen në to, falë këtij përmirësimi të qarkullimit. A nuk është ky një avantazh i madh?

Lehtësim i sëmundjeve kronike

Baza e saj kryesore është fuqia për t'i thënë lamtumirë dhimbjes. Prandaj, asgjë si aplikimi i tij kur ka gjithashtu sëmundjet kronike si artriti. Tek ajo, dhimbja dhe ngurtësia janë disa nga simptomat më të zakonshme. Prandaj, për t'i lehtësuar ato, nuk ka asgjë si një masazh i butë në një mënyrë të shpejtë dhe efektive si ai që ofron pistoleta masazhuese.

Eliminimi i kontrakturave

Nuk janë vetëm dhimbjet e muskujve që vijnë nga ushtrimet që janë objektiv për këtë trajtim. Por përveç kësaj, kontraktimet janë edhe rend i ditës. Për shkak të kalimit të shumë kohë ulur ose për shkak të ritmit të jetës që bëjmë, Është e zakonshme të ketë nyje në pjesën e shpatullave, qafës së mitrës apo edhe në zonën e mesit. Pra, për të gjithë ata, dridhja e lëshuar nga kjo armë është një nga trajtimet më të mira. Thuajini lamtumirë tensionit të muskujve.

Armë masazhi

Përmirëson lëvizshmërinë e trupit

Edhe pse ndoshta në disa zona ne nuk e tolerojmë shumë mirë masazhin, është e vërtetë që në përgjithësi, arma është një nga idetë më të mira për përmirëson lëvizshmërinë e të gjithë trupit. Meqenëse duke lehtësuar të gjitha tensionet, do të vërejmë se si kemi më shumë lëvizshmëri pasi përshpejton përthithjen e të gjithë lëndëve ushqyese për të përmirësuar indet. Kjo rezulton në një rikuperim shumë më të shpejtë.

Më shumë relaksim në jetën tuaj

Nëse përmendëm më parë kontrakturat, është e qartë se duhet të vazhdojmë të flasim për gjithçka që i prodhon dhe një nga çështjet më të dukshme është stresi. Prandaj falë masazheve, ritmit të tyre dhe presionit të ushtruar ne do të vërejmë se si trupi po lirohet dhe relaksimi do të vijë në jetën tonë. Sigurisht, duke i thënë lamtumirë gjithë kësaj, do të kemi më shumë vitalitet dhe më shumë energji, kështu që me armën e masazhit mund ta ndjejmë të gjithë këtë falë kokave të ndryshme që janë të destinuara për grupet e ndryshme të muskujve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.